Deniz Canlılarının Sıradışı Yaşamları

Çekimi yıllar süren BBC Hayat belgeselinde akıl almaz su altı dünyasının bir o kadar enteresan canlılarının davranışlarına kısaca bakıyoruz. Lafı uzatmadan sizi aşağıya alalım!

Deniz Canlılarının Sıradışı Yaşamları

At Nalı Yengeçleri

Çoğunluğu Delaware Körfezi'nde bulunan At Nalı Yengeçleri bir hayli garip görüntüleriyle 400 milyon yıldır dünya üzerinde yaşıyorlar. Bu yengeç genel olarak okyanus diplerinde olup kendi hallerinde takılırlar. Ve uzmanlara göre 400 milyon yıl önceden şimdiye neredeyse hiçbir değişiklik yaşamamışlar.

Humboldt Mürekkep Balığı

Yırtıcı deniz hayvanları kategorisine giren Humboldt Mürekkep Balığı'nın ömrü sadece dört ay ila bi yıl arasında değişiyor. Hemcinslerini bile yiyen bu tür, harika gece görüşüyle geceleri saatte 24 kilometre bir hızla diğerlerine nazaran oldukça farklılık gösteriyor. Ayrıca bir mürekkep balığına göre inanılmaz boyutlarda olan Humboldtlar 2 metre boy ve 45 kiloya kadar ulaşabiliyor.

Dev Pasifik Ahtapotları

Kuzey Pasifik'in karanlık sularının kaya altlarında yaşayan Dev Pasifik iAhtapotları genelde sakin bir hayat sürerken herhangi bir tehdite karşı kendisini zıpkın gibi ileriye atmasıyla tanınıyor. Erkek ahtapotlar çiftleştikten sonra bir kayanın altında doğum için yer ararlar. Uygun yeri bulduktan sonra 20.000 -100.000 arası yumurtayı bırakarak kayanın ağzını kapatır. Burada 5-6 ay yavrularını korumak için nöbet tutan dev ahtapotlar açlıktan hayatlarını kaybederler. Böylelikler nesillerinin devamı için hayatlarını tehlikeye atmış olurlar

Avustralya Dev Mürekkep Balığı

Dünya'nın en büyük mürekkep balığı olan bu tür, Avustralya'nın güney sularında yaşamını sürdürüyor. Genellikle en fazla 2 yıl yaşayabilen mürekkep balıkları, bu kısa yaşam süresinde büyümek için çok enerji sarf ediyor gibi görünse de yaşamının yüzde 95lik kısmını dinlenmekle geçiriyor. En büyük özelliğiyse gelişmiş gece görüşü ve kendini kamufle yeteneğiyle av olmaktan kurtulup vahşi bir avcı olması. Örümcek yengeci

Bölge olarak en fazla Avustralya-Macid'de toplu olarak görebileceğiniz Örümcek Yengeçleri tip olarak tarantulaya bir hayli benzer. Yalnızca 800 metre derinliklerine inebildiğinizde rastlayacağınız bu tür bazen üst üste yığılarak devasa bir topluluk haline dönüşüveriyor.

Deniz Tavşanı

Başka canlıların zehrini kullanarak kendisine savunma sistemi oluşturan Deniz Tavşanları, yumuşak mercanların batıcı hücrelerini kullanarak sırtına bir tür zehrin yerleştirmesine sebebiyet verir. Bu sayede kimse deniz tavşanlarına yaklaşamaz ve hayatta kalmayı başarabilirler.

Gersemia Mercanları

Gersemia yumuşak mercanı her ne kadar dipte bulunsa da süpürme özelliğiyle okyanusların gizli temizlikçisi diyebiliriz. Süpürme yöntemine polipleri ve su içinde dolaşan canlıları görmekte zorluk çekince uygulayan Gersemia mercanı, çevresinde bir daire çizer ve o dairede yiyeceği tükenene kadar yaşamaya devam eder. Beklenen kötü son geldiğinde iste sürünerek başka bir yaşam alanı aramaya başlar Denizyıldızları

Deniz yosunu ve diatomlarla beslenen Denizyıldızları her ne kadar sempatik ve tasarımsal gözükse de oldukça zehirli ve tehlikeli bir su canlısı. Yediği yosunların zehirlerini dikenlerine takan denizyıldızları, herhangi bir deniz şakayığına karşı bir tür önlem alarak kendisini savunur.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler