Dev ekmek görenleri şaşırtıyor: Ömrü tam 3 ay!

Bu devasa ekmek 8 kilo, 8 saatte mayalanıyor, 8 saatte pişiyor...

Dev ekmek görenleri şaşırtıyor: Ömrü tam 3 ay!

Türkiye'nin dört bir yanından gelen yöresel ürünler ‘Engelsiz Anadolu Günleri'nde vatandaşlara sunuluyor. Panayır alanında baldan kuru yemişe, hediyelik eşyadan kahveye kadar pek çok ürün ilgi görüyor. Fuarın en dikkat çeken standı ise Trabzon ekmeğinin satıldığı yer oldu.

ekmek5

Mısır unu, peynir, tereyağı gibi doğal ürünler satılan stantta bulunan tam 8 kiloluk dev ekmekler normal ekmeğin tam 40 katı ağırlığında.

ekmek3

Raf ömrü 3 ay olan ekmeğin raf ömrü de 3 ay olarak belirtiliyor. Dev ekmeklerin hamuru 8 saat mayalandıktan sonra 8 saatte de pişiriliyor.

Ekmekle ilgili bilgilendirmelerde bulunan stant sorumlusu Bahar Demir, “Trabzon'dan geliyor ekmeklerimiz. 3 ay ömrü var. Buzdolabında kaldığı sürece bu ekmeğe hiçbir şey olmaz. Uzun vadeli bir ekmek. Diğer ekmeklere göre bundan bir dilim yiyorsun seni tok tutan bir ekmek. Ağırlığı 8 kilogramdır. 40 ekmek bir arada böyledir. Kısık ateşte, odun fırınında 8 saatte pişiyor ve 3 ay ömrü var” dedi.
ekmek4
Daha önce hiç böyle bir ekmek görmediklerini ifade eden vatandaşlar da tadının gayet güzel olduğunu ve kendilerine ilginç geldiğini belirtti. Engelliler adına düzenlenen fuar, 11 Kasım tarihine kadar açık kalacak.

ekmek2


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 2 yorum
EKŞİ MAYADAN YAPILAN ORJİNAL EKMEK..GİDİP DE HAZIR MAYADAN YAPILMIYOR..HER GÜN YAPILAN HAMURDAN 1 GÜN SONRA ÇIKARILACAK EKMEK İÇİN MAYA AYRILIYOR.KOKUSU VE TADI FARKLIDIR.NE EKMEĞİMİZ KALDI NE EV YOĞURDUMUZ.MEYVELERİMİZ BİLE DOĞAL DEĞİL.
biz ekmeği yazın yapıyoruz sonraki yaza kadar duruyor nesi matah bunun anlamadım. Zaten Anadoluda yıllardır olan birşey
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler