Dünya'nın En Yüksek Şelaleri

Doğa ana bizlere birçok güzellik sunuyor. Bunlardan biri kuşkusuz coşkun sularıyla ağızlarımızı açık bırakan şelaler... Sizler için görünce insana 'Yuh' çektiren dünyanın en yüksek şelalerini derledik!

Dünya'nın En Yüksek Şelaleri

Browne Şelalesi, Yeni Zelanda - 836 metre

Yeni Zelanda'nın Fiordland Ulusal Parkı'nda bulunan şelale 836 metre yükseklikten aşağıya akıyor. Yağmur ormanlarının bulunduğu bölgenin tam ortasına akan şelale aynı adlı Browne gölüne dökülüyor. Buraya 'Browne' denmesinin sebebiyse Victor Carlisle Browne adlı bir fotoğrafçının burayı keşfetmesinden geliyor.

James Bruce Şelalesi, Kanada - 840 Metre

British Columbia, Kanada’da bulunan Princess Louisa Deniz Parkı'na akan James Bruce Şelalesi Kuzey Amerika'nın en yüksek şelalesi olarak bilinir. 840 metreden akan şelale paralel iki kola sahip olup yaz dönemi kuruyup, sonrasında tekrar yükselen bir debiye sahiptir.

Pu'uka’oku Şelalesi, Hawaii - 840 Metre

Bir başka 840 Metre uzunluğunda akan şelale de Hawaii’nin Molokai bölgesinde bulunan Pu'uka’oku Şelalesi... Şelalenin kuzeyinde bulunan kayalık bölgeler dünyanın en yüksek uçurumlarından olma özelliği taşır. Şelalenin görüntüsüyse görülmeye değer. Balaifossen Şelalesi, Norveç - 864 Metre

Hordaland’da bulunan Hardangerfjorden nehrine ulaşan üst kollardan Osafjorden ırmağına akan Balaifossen Şelalesi'nin yüksekliği yaklaşık olarak 864 metre! Şelalenin ana kaynağı karla kaplı alanlar olsa da birkaç küçük gölle de beslendiğini söyleyebiliriz. Şelalenin en güzel görüldüğü şehir ise Norveç'in Oslo kentidir.

Vinnufossen Şelalesi, Norveç - 865 Metre

İskandinav ülkelerinde şelale bakımından bayrağı kapmış olan Norveç'in bir başka şelalesi de Vinnufossen Şelalesi. Hiç kesilmeden hemen hemen tüm yıl akan şelale, Avrupa'nın en yüksek şelalesi ünvanına da sahip. Ancak suyun hacmi yılın bazı zamanlarında yükselmiş olsa da genellikle kısık seviyelerde.

Yumbilla Şelalesi, Peru - 896 metre

Dört iniş noktası bulunan Peru'nun yeni keşfedilmiş Yumbilla Şelalesi, Güney Amerika'nın en yüksek şelalerinin arasında. Şelale yeni keşfedildiği için yüksekliği konusunda bazı tartışmalara yol açıyor. Bazı kurumlar yüksekliğin 896 metre olduğunu söylerken bazıları 870 metreden daha kısa olduğunu savunuyor. Olo'upena Şelalesi, Hawai - 900 Metre

Birçok insan tarafından bilinmeyen Olo'upena Şelalesi'nin görüntüleri kendisini tesadüfen bulmuş meraklı insanların üstten çektiği fotoğrafla ortaya çıktı. Yetkililerin hesaplamalarının ardından şelalaenin yakşaık 900 metre yükseklikten aşağıya aktığını belirtti. Ancak akan su hacmi oldukça düşük.

Üç Kardeş Şelalesi, Peru - 914 Metre

Peru'nun Ayacucho bölgesinde yer alan bu yüksek şelale tamamen tesadüf eseri keşfedildi. 200 Küsürlük ortalamasıyla doğa fotoğrafçıların durağı olan Peruvian Şelalesi çekimleri sırasında, tesadüfen gün yüzüne çıkan Üç Kardeşler, üç koldan olup yaklaşık 914 metrelik bir yükseklikten aşağıya akıyor. Çevresindeki ağaçların boyutu ise 30 metreye kadar varabiliyor.

Tugela Şelalesi, Kuzey Afrika - 948 Metre

Afrika'nın Kwazulu bölgesinde bulunan Tugela Şelalesi dünyanın en yüksek ikinci şelalesi konumunda. Beş ayrı katmandan oluşan şelalnin yüksekliği ortalama olarak 948 metre yüksekliğinde. Beş katmandan en uzun olanı iste 411 metre yüksekliğinde. Angel Şelalesi, Venezuela - 979 Metre

Gelelim Dünya'nın en yüksek şelalesi olan Venezuela'daki Angel Şelalesine... Angel Şelalesi 1949'da ilk kez National Geographic tarafından ölçülerek 979 metre olarak belirlendi. Bu durum Angel'i zirveye taşımış oldu. Sisli bir görüntüye sahip olan şelale Churun nehrine dökülüyor. Suyun yüksek miktarı tek bir noktadan döküldüğü için ardından başka kollara ayrılabiliyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler