Mynet Trend

Ehlers Danlos sendromuna farkındalık yaratmak için yaptığı paylaşımlar sosyal medyanın gündemine oturdu

Ehlers-Danlos Sendromuyla savaşan Sara ile tanışın. Kırışık cildi, 29 yaşındaki Sara Geurts'un olduğundan daha yaşlı görünmesini sağlasa da o, bedenini olduğu gibi kabul etmeyi öğrendi ve şimdi modellik yapıyor.

Ehlers Danlos sendromuna farkındalık yaratmak için yaptığı paylaşımlar sosyal medyanın gündemine oturdu

Sara Geurts, vücudun kollajen üretme yeteneğini engelleyen bir bağ dokusu hastalığı olan Dermatosparaxis Ehlers-Danlos Sendromu [tip 1 ve tip 12 EDS] adı verilen nadir bir cilt rahatsızlığı teşhisi konduğunda sadece 10 yaşındaydı. Yıllar boyunca bu rahatsızlığını insanlardan gizlemek için yoğun bir çaba harcadı. Şimdilerde ise bu sendroma farkındalık yaratmak için modellik yapıyor.

sara

Lise yıllarında, sadece örtbas etmeye çalıştığı ve kendinden nefret etmesine neden olan rahatsızlığıyla 22 yaşında barışmaya başladı. Yaşadığı yıkıcı ayrılığın ardından kendisiyle ilgili algısını değiştirmesi gerektiğine karar verdi.

Sara’nın kendisiyle barışma sürecinde aslında hayatında büyük sorunlar baş göstermeye başlamıştı. 2019 yılında hastalığına eklenen komplikasyonlar nedeniyle aylarca yatağa mahkum kaldı. Kronik yorgunluk sendromu ve yakın zamanda boynunda sorunlara neden olan kraniyal servikal instabilite teşhisi kondu. Ayrıca 18 kilo vermesine neden olan mide sorunları da yaşıyor. Sara, bir Ehlers-Danlos uzmanıyla beş saatlik bir randevunun ardından yaşı ilerledikçe başka sağlık sorunları da olabileceğini öğrendi. Yaşadığı tüm bu çöküşün ardından pozitif kalmak için mücadele ettiğini ve kararlı olduğunu söyleyen Sara Geurts başka insanlara ilham olabilmek adına hikayesini paylaşmaya karar verdi.

sara2

Saklandığı yıllara inat sosyal medya hesabından fotoğraflarını yayınlanmaya başladı. Kısa süre içerisinde binlerce takipçiye kavuşarak sosyal medyada popülerleşen Sara, “ Cildim benim en büyük güvensizliğimdi, ancak şimdi bunun en güzel şey olduğunu düşünüyorum. Ben kırışık cildimden çok daha fazlasıyım” diyerek aslında yaşamın mottosunu takipçilerinden aldığı destekle pekiştirdi.

sara3

Hastalığıyla ilgili olarak gelen soruları bütün bir samimiyetiyle Instagram hesabından cevaplayan Sara, “Umarım Ehlers-Danlos için farkındalık yaratırım. Toplum onlara söylediği için kusurlarını gizlemeleri gerektiğini düşünen her birey için... Kendini sevme yolculuğunu kolaylaştırmak için... Kusurlarımız mükemmelliklerimizdir ve kutlamaya değer.” ifadeleriyle kalıplaşmış güzellik kalıplarına meydan okumayı başardı. 'Sahip olduğunuz her kusur size özeldir' diyen 29 yaşındaki model, farklı güzelliğini tüm dünyaya göstermeye kararlı.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 3 yorum
bu ne ya sıcak suya mı yatırmışlar
Hastalıktır bir şey diyemem ama kalkıp buna güzellik derseniz hooooop sen kafayı mı yedin derim.
iğrenç yazık.. :(
Geri Dön