Elektronik sigara, kansere mi sebep oluyor? Bağlantı bulundu

ABD'de fareler üzerinde yapılan araştırma, elektronik sigara ile kanser arasında bağlantı bulunduğunu ortaya çıkardı.

Elektronik sigara, kansere mi sebep oluyor? Bağlantı bulundu

New York Üniversitesinden (NYU) bilim adamları, elektronik sigaranın, gerçek sigaranın daha sağlıklı bir alternatifi olup olmadığını anlamak için fareler üzerinde deney yaptı. Moon-Shong Tang liderliğindeki araştırma ekibi, 40 fareyi bir yıl boyunca elektronik sigaralarda solunan türden izoprofilin glikol ve bitkisel gliserinde çözünmüş nikotin aerosolüne maruz bıraktı.

20 FARE ÜZERİNDE DENEY YAPILDI

Araştırma ekibi, 20 farenin aynı türden ancak nikotin içermeyen aerosol, 20 farenin de sadece filtrelenmiş hava solumasını sağladı. Bir yılın sonunda haftada 20 saat nikotin aerosolünü soluyan 40 farenin yüzde 22,5'inin akciğer dokularında kanserli tümörler gelişirken, yüzde 57,5'inin idrar torbasında kansere dönüşebilecek kitleler çıktı.

eliquid-3576069_960_720

NİKOTİNE MARUZ KALAN 5 FARE ÖLDÜ

Nikotinsiz aerosole maruz kalan 20 fareden hiçbirinde akciğer tümörü görülmezken, yüzde 6,3'ünün idrar torbasında kitleler tespit edildi. Sadece filtrelenmiş hava soluyan farelerden yüzde 5,6'sında akciğer tümörü gelişirken, hiçbirinin idrar torbasında kitle oluşmadı. Diğer yandan araştırma sürecinde nikotine maruz kalan grupta 5, kontrol gruplarında da 2'şer fare öldü.

e-cigarette-1301670_960_720

İNSANLAR ELEKTRONİK SİGARA KULLANMADAN ÖNCE DURUP DÜŞÜNMELİ

Araştırma ekibi, elektronik sigaraların insanlarda da kansere yol açıp açmadığının anlaşılması için daha fazla araştırma yapılmasını gerektiğini ancak araştırmalarının elektronik sigarayı denemeden önce "insanların durup düşünmesine yol açacağını umduklarını" kaydetti.

ÖLÜM SAYISI 19'A ULAŞTI

Çalışmanın makalesi Proceedings of the National Academy of Sciences dergisinde yayımlandı. ABD'de elektronik sigara kullanımından kaynaklandığı tahmin edilen ve ilk olarak nisanda ortaya çıkan bir akciğer hastalığında, vaka sayısı son verilere göre bin 80'e, ölüm sayısı 19'a ulaştı.
beauty-2843930_960_720

BELİRTİLERİN NET SEBEBİ BİLİNMİYOR

Belirtileri arasında solunum yetmezliği, bitkinlik, göğüs ağrısı ve kusma olan hastalığa elektronik sigara cihazının kendisinin mi yoksa içine konulan maddelerin mi sebep olduğu henüz bilinmiyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 12 yorum
Ölü sayısı 19 a ulaştı diyorsunuz ya. Peki sigaradan her yıl ölenlerin sayısı kaç? oranlamaya kalkarsanız sigara göre devede kulak kalır. Hatta devede kulak fazla olur, samanlıkta iğne kadar kalır. Bırakın bu işleri, devlet vergi alamadığı için, sigara firmaları ciddi anlamda para kaybettiği için sizin gibi sitelere karalama kampanyaları yaptırmaya zorluyor.
Devletler sigaradan vergi almasın. 1 paket sigara 18 lira olur mu. 4 liralık sigaradan 14 lira vergi alırsan insanlar kaçak sigarada içer elektronik sigarada içer.
sen sigaradan 13 lira vergi al birde elektronik sigara içme de insanlar dut yapragi sariyor artik
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler