Elmanın faydaları nelerdir? Dişleriniz beyazlasın istiyorsanız...

Elma birçok faydası olan son derece sağlıklı bir meyvedir. Antioksidanlar, vitaminler, lif ve diğer çeşitli besin maddelerini içeren popüler bir meyvedir. Çeşitli şekil ve renkte bulabileceğiniz elmalar kanser, obezite, kalp hastalığı, diyabet ve diğer bazı durumların riskini azaltmaya yardımcı olabilirler. İşte elmanın faydalarını içeren makalemiz.

Elmanın faydaları nelerdir? Dişleriniz beyazlasın istiyorsanız...

Elma birçok faydası olan son derece sağlıklı bir meyvedir. Antioksidanlar, vitaminler, lif ve diğer çeşitli besin maddelerini içeren popüler bir meyvedir. Çeşitli şekil ve renkte bulabileceğiniz elmalar kanser, obezite, kalp hastalığı, diyabet ve diğer bazı durumların riskini azaltmaya yardımcı olabilirler. İşte elmanın faydalarını içeren makalemiz.

ELMANIN FAYDALARI NELERDİR?

Elmanın içerisinde bulunan vitaminler ve pektin denilen bir lif sayesinde sizlere sayısız yarar sağlamaktadır. Orta boy bir elmada yaklaşık olarak 4 gr lif bulunmaktadır. Ayrıca zararlı hücreleri yok ederek, hücre yenilenmesine yardımcı olmaktadır.

Daha sağlıklı ve beyaz dişlerinizin oluşmasını sağlamaktadır.

Elma tüketerek, beyaz diş oluşumuna katkıda bulunabilirsiniz. Tabii ki sadece elma yiyerek beyaz dişlere sahip olamazsınız. Bunun için ilk olarak düzenli olarak dişlerinizi fırçalamanız gerekmektedir. Ancak elmayı ısırmak, tükürük oluşumunu hızlandırmaktadır. Bunun sonucunda ağızda oluşan bakteri sayısı azalmakta ve böylelikle çürük oluşumu engellenmektedir.

Alzheimer hastalığının oluşmasını engellemektedir.

Alzheimer hastalığı, kısaca bunama diye anılmaktadır. Beyninizin fonksiyonlarının zaman içerisinde görevlerini yerine getirmemesi üzerine oluşan sağlık sorunudur. Alzheimer hastalığı ise, fazla protein birikmesinden dolayı oluşmaktadır. Bu durumda kişiler yeni bilgileri hatırlamakta zorluk çekmekte ve zamanla sahip oldukları bütün bilgilerini unutarak boş bir hafızaya sahip olmaktadırlar. Fareler üzerinde yapılmış olan bir araştırma kapsamında ise, elma tüketmek zaman içerisinde alzheimer sorununu engellemektedir.

Parkinson’a karşı sizleri korumaktadır.

Bu sağlık sorunu beynin dopamin üreten sinir hücrelerinin görevini yapamaması sonucunda oluşmaktadır. Hastalığın belirtileri ise, titreme ve hareketlerinizde meydana gelen yavaşlamalardır. Titremeler genellikle gün içerisinde sürekli olarak devam etmektedir ancak uyku sırasında durmaktadır. Bu sağlık sorunu genellikle orta yaşlı kişilerde meydana gelmektedir. Ancak yapılan araştırmalar sonucunda elma gibi lif oranı yüksek olan gıdaların tüketimi ile birlikte Parkinson hastalığı yok edilebilmektedir.

Diyabet oluşumunu engeller.

Pankreasın yeterli insülin üretmemesi sonucunda diyabet sorunları oluşmaktadır. Günümüzde en çok görüleni ise, diyabet 2 tarzıdır. 40 yaş ve üzeri kişilerde daha çok görülmekle birlikte oldukça çok görülen sağlık sorunlarının başında gelmektedir. Bu konuda yapılan araştırmalar kapsamında ise, elma yiyen kadınların, yemeyenlere göre yüzde 28 oranında daha sağlıklı oldukları anlaşılmıştır. Bunun nedeni olarak ise, elmanın içerisinde bulunan lif oranı gösterilmiştir.

Kolesterol kontrolünü sağlamaktadır.

En yaygın hastalıkların başında kolesterol gelmektedir. Bu durumda ise, beslenmenize daha çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Bunun için elma gibi yüksek lif kaynaklı gıdalar tüketmelisiniz. Elma sayesinde ise, bağırsaklarda bulunan yağlar daha düşük kolesterol seviyelerine sahip olacaktır. Bunun sonucunda da kolesterol seviyeleri yok olarak daha sağlıklı olmanıza neden olabilmektedir.

Vücut direncinizi artırmaktadır.

Elmanın içerisinde bulunan quercetin adı verilen antioksidan sayesinde vücut direnciniz daha güçlü olmaktadır. Ayrıca hastalıklara olan bağışıklığı artırarak daha sağlıklı bireyler olmanızı sağlamaktadır.

Kilo alımını engellemektedir.

Elma sayesinde, kilo vermeniz veya mevcut kilonuzu korumak oldukça kolaydır. Elmanın içerisinde bulunan bu lif miktarı sizlere bu konuda yardımcı olmaktadır. Bu anlamda Brezilya’da yapılmış olan bir araştırmada ana öğünlerden önce 1 adet elma yemek, diğer kişilere oranla 33 kilo gibi bir kilo verebildikleri tespit edilmiştir.

Katarakt gibi göz sorunlarının oluşmasını engellemektedir.

Katarakt, göz bebeğinin arkasında bulunan ve görme işlemini gerçekleştiren göz merceğinin saydamlığını kaybetmesi ve matlaşması sonucunda meydana gelmektedir. Katarak sorunun herhangi bir tedavisi bulunmamaktadır. Bu noktada ilaç ve gözlük takmanız işe yaramayacaktır. Tek tedavi yöntemi ise ameliyat olmaktır. Bu konuda yapılan araştırmalar kapsamında, her gün düzenli olarak elma tüketen kişilerin katarak oluşma riskleri yüzde 10 ile 15 arasında azalmaktadır.

Hemoroid oluşumunu engellemektedir.

Hemoroid, damar yumağı yapısında bulunan anüsün sonunda yastıkçık görevi gören bir dokudur. Bu damarın tıkanması ile hemoroid sağlık sorunu oluşmaktadır. Herhangi ciddi bir sorun oluşturmamasına rağmen, sizlere fazlaca acı verebilmektedir. Elmanın içerisinde bulunan lifler ile birlikte bu hastalığın oluşmasını engelleyebilirsiniz.

Safra kesesinde meydana gelen taşların oluşumuna engel olmaktadır.

Safra kesesi içerisinde bulunan taşların nedeni, kolesterollü ve yağlı gıdalar tüketmenizdir. Bu sağlık sorunu oldukça ağrılı olmaktadır. Karaciğerinizde gün içerisinde yaklaşık olarak 1 litre safra salgılanmaktadır. Bu sayede yağlar bazı vitaminlerin bağırsaklarınızda emilimine yardımcı olmaktadır. Ancak safra kesenizde birikmekte olan bu zamanla katılaşarak taş halini almaktadır. Böyle bir sorunun oluşmasını önlemek için ise yapmanız gereken kolesterol seviyenizi ve kilonuzu kontrol altında tutmanız gerekmektedir. Bu durumda ise lif seviyesi yüksek olan bir diyet programı uygulamanız gerekmektedir. Bunun içinde mutlaka gün içerisinde elma tüketmeniz gerekmektedir.

Cildinizi korumaktadır.

Yapılan araştırmalar kapsamında, her gün düzenli olarak elma tüketmek daha dinç ve sağlıklı bir cilde sahip olmanızı kolaylaştırmaktadır. Ayrıca hücre yenilenmesini hızlandırarak yara gibi cilt sorunlarınızın daha çabuk iyileşmesini sağlar.

Kanser oluşumunu engellemektedir.

Günümüzde en ciddi sağlık sorunlarından birisi de kanserdir. Kanser, hücrelerin kontrolsüz bölünüp büyümesi sonucu oluşmaktadır. Bu durumda bol miktarda antioksidan içeren elma sayesinde bu zararlı hücrelerden kurtulabilirsiniz.

Karaciğerleri toksinlerden arındırmaktadır.

Karaciğerin görevi gün içerisinde almış olduğumuz toksinleri vücudumuzdan atmasıdır. Bu toksinlerin atılmasına yardımcı olmak için ise doktorlar elma tüketimine dikkat çekmektedir. Bu durumda her gün düzenli olarak elma yemenizi tavsiye ederiz.

ELMA SUYUNUN FAYDALARI NELERDİR?

Susuzluğa iyi gelir. Elma suyunun % 88'i sudur ve tadı iyidir.

Yararlı bitki bileşikleri içerir. Elmalar bitki bileşikleri, özellikle polifenoller bakımından zengindir.

Kalp sağlığını destekler.

Yaşlandıkça beyninizi koruyabilir.

Elma suyunun 5 olumsuz tarafı

  • Kilo aldırabilir.

  • Yüksek şeker ve az lif barındırır.

  • Dişlerin çürümesine neden olabilir.

Elmanın faydaları nelerdir?

Evimizde eksik olmayan meyvelerin başında elma gelmektedir. Elma ise en yararlı sayılabilecek ve kolayca her yerde bulunabilen bir meyve olmasından dolayı 7’den 70’e herkes tarafından tercih edilmektedir. Yapılan araştırmalar kapsamında elmanın tüm gıdalar içerisinde antioksidan bulundurma oranında 12. sırada yer almaktadır. Gelin elmanın faydalarına daha yakından bakalım.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler