Oynamayı bırak izlemesi bile zor korku oyunları!

Bu korku oyunları öyle tasarlanmış ki bırak oynamayı izlemesi bile zor. Bu gelmiş geçmiş en ürkütücü korku oyunları sadece oynayanları değil oynanış videolarını izleyenlerin de tüylerini diken diken ediyor. İşte gerek PC, gerek oyun dünyasının en ürkütücü korku oyunları...

Oynamayı bırak izlemesi bile zor korku oyunları!

Bilgisayar oyunlarının alt türlerinden biri olan korku oyunları son yıllarda daha da popülerleşti. Özellikle de oynanış videosu izleme trendi ile birlikte korku oyunu izleme en popüler oyun aktivitelerinden biri haline geldi. İnsanlar youtuberların korku oyunlarına nasıl tepki verdiklerini merakla izliyorlar. Peki youtuberların oynadığı ürkütücü korku oyunları neler?..

Korku oyunları her zaman oyun dünyasının en popüler türlerinden olmasa da her daim belli kitlelere hitap etmiş, dönem dönem de büyük popülerlik yakalamıştır. Son yıllarda ise korku oyunları altın çağını yaşıyor demek pek yanlış olmaz. Youtube’dan oyun izleme modası özellikle korku oyunlarının popülerliğini artırdı. İnsanlar kendileri korku oyunu oynamasalar bile Enes Batur gibi ünlü youtuberların korku oyunlarına verdikleri tepkileri ilgiyle izliyorlar.

EN ÜRKÜTÜCÜ KORKU OYUNLARI

Korku oyunu izleme furyası doğal olarak geliştiricileri de yeni korku oyunları çıkarmaya yöneltti. Biz de sizler için youtuberların sık sık oynadığı gerek yeni gerek eski, PC ve konsol platformlarının en ürkütücü korku oyunlarını derledik. Tabii bu oyunların hemen hepsinin 18 yaş üstü oyuncu kitlesine uygun olduğunu hatırlatalım. Listedeki oyunlar şiddet üyeleri ile miğde bulandırıcı olabilecek kadar rahatsız edici görseller barındırmaktadır.

Resident Evil 7
Tüm zamanların en iyi korku oyunları listelerinde birden fazla oyun ile girebilen Resident Evil, zombi oyunu denince ilk akla gelen oyunlardandır. Serinin bu son halkası hem serinin eski oyunlarındaki atmosferi hem de modern oyunların oynanışını bir araya getiriyor. VR desteği de olan Resident Evil 7 oynanışı en çok izlenen korku oyunlarından biri...

Layers of Fear
Çoğu korku oyunu sizi korkutan zıplatabilir, tüylerinizi diken diken edebilir veya çığlık atmanıza neden olabilir. Ancak çok azı gerçek hayatta kendinizden şüphe etmenize yol açabilir. Evine geri dönen bir ressamı canlandırdığınız oyunda bir süre sonra ortaya çıkıyor ki oynadığınız karakter giderek deliliğin pençesine düşüyor. Oyununda kapılar kayboluyor, koridorlar yer değiştiriyor; oyun karakterinizin deliliğine göre yeniden şekilleniyor ve her şeyi sorgular hale geliyorsunuz.

layers-of-fear

Alien: Isolation
Kült bilimkurgu - korku - yaratık filmi Alien çeşitli oyunlara konu olmuş ama hiç bu kadar korkutmamıştı. Sınırlı silah sayısı, sürekli karakterinizi arayan Alien oyunculara oldukça ürkütücü bir atmosfer sunuyor. Oyunda Ripley’in kızını Amanda’yı canlandırıyor ve terk edilmiş uzay istasyonunda annenizi arıyorsunuz.

Resident Evil 2 Remake
“Survival-horror” türünün adeta kurallarını belirleyen, klasik video oyunu Resident Evil 2’nin yeniden yapımında Leon Kennedy ve Claire Redfield karakterlerini yönetiyoruz. Oyunun senaryosu iki karakter için de ayrı ayrı ilerliyor ve bazı noktalarda ikilinin yolları kesişiyor. 2019 yılının ilk ayında çıkan Resident Evil 2 Remake, hem serinin hayranlarını hem de türün meraklılarını memnun etmeyi fazlasıyla başardı.

P.T.
Youtube’da ve Twitch’te en çok izlenen korku oyunlarından biri olan P.T Hideo Kojima’nın Silent Hills serisi için yapılan bir oynanabilir demoydu. Ufak bir oyun demosu olmasına rağmen Hideo Kojima’nın dehasını taşıyor ve oyuncuları korkudan titrettmeyi başarmıştı. Oyun yapımcı ile yaşanan sorunlar nedeniyle hayata geçemedi ama korku oyunları arasında çok özel bir yere sahip. P.T. gerek oyunu oynayan gerek oyunu izleyen binlerce kişinin beraber çalışıp sırlarını çözdüğü bir oyun. Kojima’nın yarattığı gizemli dünyadaki sırları çözebilmek için binlerce korku oyunu fanı güçlerini birleştirdi.

Silent Hill 2
P.T.’den bahsedip Silent Hill’e değinmek olmaz. Tüm zamanların en ünlü ve atmosfer olarak korkutucu korku oyunu serilerinden biri Silent Hill. Psikolojik elementleri, birbirinden tuhaf yaratıkları ve görselleri ile kokru oyunu denince ilk akla gelen seri diyebiliriz. Serinin ikinci oyunu da pek çok oyunseverin gözünde gelmiş geçmiş en iyi korku oyunu olarak kabul ediliyor.

Outlast
Modern bir korku oyunu olarak çıktığı anda klasik statüsüne erişeceği belli olan bir oyun Outlast. Oyunun oynanışı meşhur korku filmi Blair Witch Project gibi “keşfedilen görüntü kayıtları” korku filmi tarzını oyun dünyasına transfer ediyor. Oyunda karanlıkta görebilmeniz için video kameranızın gece görüş modunu kullanmanız gerekiyor. Bu görüntü oyunun farklı bir atmosfer ve korkutma taktikleri yaratmasına olanak sağlıyor.

outlast screenshot

SOMA
Bazı teknik problemleri olsa da SOMA korku oyunları içinde en rahatsız edici ve tırsıtıcı hikayelerden birine sahip olması ile öne çıkıyor. Hikayeyi açıklamak spoiler vermek olur ama kısaca özetleyebiliriz. Oyunda PATHOS II adlı bir sualtındaki bir tesisi keşfediyorsunuz. Bu tesis bozuk makineler ve insan bilincinin arazları ile harmanlaşmış ve oyun boyunca ağır metafizik konulara değiniliyor.

Dead Space
Uzay temalı korku oyunu denince ilk akla gelenlerden biri de aksiyon ile korkuyu başarılı bir şekilde birleştiren Dead Space’tir. Kullanıcıyı özellkle yaratıklara karşı silah kullanımında sınırlayan ve tehlikenin her an her yerden çıklabilecek olması oldukça gerilimli bir oyun deneyimi sunuyor.

Until Dawn
80-90'ların katil temalı gerilim filmlerini oyun dünyasına taşırsanız ne olur. Until Dawn tam da bunu yaparak pek çok korku oyunundan farklı bir yerde konumlanıyor. Klasik kokru filmi kurgusunu, bir grup gencin ormandaki bir kulübeye gitmesi, interaktif bir oyun deneyimine dönüştürüyor.

Call of Chtulhu
Korku türünün üstadı H.P. Lovecraft’ın Chtulhu mitosundan uyarlanan ve aynı adı taşıyan “Call of Chtulhu” oyununda savaş gazisi dedektif Edward Pierce rolünü üstleniyoruz. 1924 Boston’unda geçen hikayede Hawkins ailesinin ölümünü araştırmak üzere yola çıkıyoruz. Ancak hikaye ilerledikçe Hawkins ailesinin başına gelenlerin çok daha karanlık olayların ilk basamağı olduğunu fark etmeye başlıyoruz.

Gray Dawn
Dini temalara değinen bu oyun Outlast 2 gibi çarpıcı olmasa da oldukça ürkütücü bir deneyim sunuyor. 1920 yılının Noel arifesinde geçen oyunda Peder Abraham'ı kontrol ederek ortadan kaybolan çocukları arıyorsunuz. Bu arayış sizi gizemli ve korkutucu bir yolculuğa çıkartıyor.

Metro Exodus
Nükleer bir savaş sonrasındaki dünyada geçen Metro Exodus’un hikayesi, bir önceki oyun Metro Last Light’ın kaldığı yerden devam ediyor. Bir yıllık bir zamana yayılan hikayede Moskova metrosundan ayrılarak doğuda daha yeni bir hayata ulaşmamızı sağlayacak Aurora isimli trenle yola çıkıyoruz. Bu yolculukta bize, artık eşimiz olan Anna ve hem eşimizin babası hem de Spartan Birliği’nin lideri Miller ve daha birçok kişi eşlik ediyor. Post apokaliptik türlerden hoşlananlar için Metro Exodus, korku ve aksiyon elementlerini başarılı bir biçimde harmanlıyor.

The Sinking City
Sinking City, hikaye olarak Call of Cthulhu gibi H.P. Lovecraft’ın eserlerinden ilham alıyor. Korku, aksiyon ve macera türlerini harmanlayan The Sinking City’de, Charles W. Reed adlı dedektifi canlandırıyoruz. Yaşanan taşkın nedeniyle sular altında kalan New England, halkı paniğe sürükleyerek büyük bir kaosa neden oluyor. Oyunda bir yandan yaşanan hezeyandan etkilenmemeye çalışırken bir yandan da gizemli olayların kaynağını bulmaya çalışıyoruz.

days gone

Days Gone
Bend Studio'nun korku oyunu adys Gone, ABD'de post apokaliptik bir zamanda geçiyor. Bir virüs insanların çoğunu Freakers denilen zombi benzeri yaratıklara çevirmiştir. Bir kelle avcısını canlandırdığınız oyunda tehlikeli mekanlarda gezerek malzeme toplamaya çalışıyor ve zombilerle dolu bu dünyada hayatta kalmaya çalışıyorsunuz.

Visage
“Visage” oyununda bir cinayetin işlendiği evi araştırmak üzere yola çıkıyoruz. Evde geçirdiğimiz süre zarfında ışık kaynaklarından ne kadar uzaklaşırsak akıl sağlığımızı o kadar yitirmeye başlıyoruz. Yarattığı huzursuz ve insanın akıl sağlığıyla oynayan atmosferi sayesinde “Visage”, oyuncuların bir an bile rahat nefes almamalarını sağlıyor.

Amnesia: The Dark Descent
Youtube’da korku oyunu izleme furyasının patlaması bu oyun ile oldu desek pek yanlış olmaz. Korkunç bir kalede canavarlarla hapis kalan Daniel’i canlandırdığınız oyunda kafayı yemeden çıkabilmeniz gerekiyor. Yaratıklara bakmak, karanlıkta kalmak bile akıl sağlığınızı zorlarken tabii bu oldukça zor.

2 Kişilik Korku Oyunları

“Co-op” özelliğine sahip oyunlar, oynadığımız kişiyle beraber, hem aynı anda korkmamıza hem de düşmanları yok ederken aynı tatmin duygusunu yaşamamızı sağlıyor.

1. Resident Evil: Revelations 2

Serinin 5. ve 6. oyunları arasındaki hikayenin anlatıldığı Residen Evil: Revelations 2’de Claire Redfield ve Moira adlı karakterleri yönetiyoruz. Her biri kendi içerisinde ayrı hikayeye sahip dört farklı bölümden oluşan Revelations 2, serinin hayranlarını çok mutlu edemese de 2 kişilik korku oyunlarını tercih edenler arasında önemli bir yere sahip.

2. The Forest

Tek kişilik senaryosunda, bir uçak kazasının ardından düştüğümüz adada, yamyamlar tarafından kaçırılan oğlumuzu bulmaya çalışırken hayatta kalmaya çabaladığımız The Forest “co-op” özelliği sayesinde de çok oyunculu oynamak isteyenlere imkan tanıyor.

18 Yaş Üstü Korku Oyunları

Korku oyunları, içerdikleri şiddet öğeleri ve bazı oyunlardaki küfürler nedeniyle çoğu zaman +18 yani Mature (yetişkin) etiketiyle piyasaya sürülüyor. Resident Evil serisi, Last of Us, Until Down, Alien Isolation, Outlast, gibi oyunların hemen hepsi bu kategoriye giriyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 1 yorum
Somayı listeden çıkarın saçma sapan ve korkuyla hiç alakası olmayan bir oyun
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler