HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Erzincan'da köylüleri ikna gezisi

Erzincan'da köylüleri ikna gezisi

ERZİNCAN - Erzincan'ın İliç ilçesinde bulunan ve Türkiye'nin ikinci büyük altın rezervi olduğu belirtilen madeni işletmek üzere ruhsat alan Amerika Birleşik Devletleri (ABD) merkezli bir maden şirketi, bölgedeki köylüleri, ilçe eşrafını ve Erzincan'daki bazı bürokratları, altın madenini çıkarma yöntemi konusunda ikna etmek için ABD'ye götürdü.

İliç'e 11 kilometre uzaklıkta bulunan Maden mevkiinde tespit edilen altın madeni için, merkezi ABD'de bulunan Anatolian Minerals Development şirketine bağlı Türkiye'deki Çukurdere Madencilik Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi, 1999 yılında madenin işletme ruhsatını alarak 2000 yılının Ağustos ayında 20 milyon dolar bütçeyle etüd çalışmalarına başladı. Şirket bölgede yaklaşık 2 kilometrekarelik alanda uzunluğu toplam 63 bin metreyi bulan 600 adet sondaj çalışması yaptı. 2008 yılı ortalarında üretime geçmeyi planlayan maden şirketi, yatırım maliyeti 125 milyon dolar olan altın madenini çıkarma yöntemi konusunda Bergama'daki halk tepkisini benzer bir tepkiyle karşılaşmamak için, madene yakın bölgede bulunan Çöpler, Bağıştaş, Dostal ve Sabırlı köylerinden seçilen temsilcileri ile İliç Kaymakamı Selami Kapankaya, İliç Belediye Başkanı Ramazan Buran, Ak Parti, CHP, MHP ve Anap ilçe başkanları, Erzincan Valiliği Özel Kalem Müdürü Şafak Önder ve İl Özel İdare Müdür Yardımcısı Saim Sezer'in de aralarında bulunduğu 18 kişiyi, 15 Ekim 2005 tarihinde ABD'ye götürdü. ABD'de 10 gün kalan Erzincan heyeti, Colarado ve Nevada eyaletlerinde madenlerle ilgili teknik gezi yaptı.

İkna gezilerini sürdüren maden şirketi ikinci geziye de, Ak Parti Erzincan Milletvekilleri Tevhit Karakaya ve Talip Kaban ile Erzincan Belediyeler Birliği adına Mercan Belde Belediye Başkanı Osman Şeker, Erzincan Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Aydın Yalvaç, İl Genel Meclisi Başkanı Rıdvan Aydemir ve İl Emniyet Müdürü Ahmet Çimen'i ABD'ye götürdü. Şirket son olarak 17 Eylül'de 2006 tarihinde Erzincan Belediye Başkanı Mehmet Buyruk, Kemaliye Belediye Başkanı Mustafa Haznedar, Aras Elektrik Dağıtım Müessese Müdürü Mustafa Taşdemir, Erzincan'daki iki yerel gazeteciyi ve 2 madencilik uzmanını ABD'deki teknik geziye götürdü.

ŞİRKET YETKİLİSİ, "ABD'YE BAŞKA GEZİ YOK"
Basın mensuplarının ABD gezileriyle ilgili sorularını telefonla cevaplayan Çukurdere Madencilik ve Sanayi Limited Şirketi Başkan Yardımcısı İlhan Poyraz, şirketin ikna gezileri için 25 milyon dolarlık bir kaynak ayırdığı haberlerinin asılsız olduğunu ifade ederek, ilk gezi için 125 bin dolar, ikinci ve üçüncü geziler için ise yaklaşık 60'ar bin dolar bir harcamanın sözkonusu olduğunu dile getirdi. ABD'ye başka gezi düzenlenmeyeceğini kaydeden İlhan Poyraz, talep olması durumunda isteyenlere Türkiye'deki tesislerdeki uygulamaların gösterilebileceğini bildirdi.

"İKNA OLDUK"
Maden şirketinin ilk ABD gezisine katılan Çöpler Köyü Muhtarı Cahit Keklik ve Ak Parti İliç İlçe Başkanı Mustafa Gürbüz, yapılan gezinin ardından ikna olduklarını söylediler. ABD'de iki maden ocağına ve bir siyanür fabrikasına gittiklerini belirten Çöpler Köyü Muhtarı Cahit Keklik, gezi sonucunda altın madeninin çevreye zarar vermeyeceği konusunda tatmin olduklarını vurguladı. ABD gezisi öncesi Bergama'ya gittiklerini ve oradaki köylülerle görüştüklerini anlatan Muhtar Cahit Keklik, "Bergama'daki köylüler bize, 'Biz yaptık, siz yanlış yapmayın. Birilerine uyduk birşeyler yaptık. Siz yapmayın" dediler." diye konuştu. Köyün bulunduğu yerden 4 kilometre uzaklıktaki başka bir bölgeye taşınmasıyla ilgili olarak 6 kişiden oluşan bir komisyon kurduklarını açıklayan Muhtar Cahit Keklik, köy için belirlenen yeni yere maden şirketi tarafından 55 adet ev yapacağını belirterek, köylülerin duruma bir tepkisinin olmadığını dile getirdi.

ABD'de 10 gün kaldıklarını ve bu süre içerisinde detaylı incelemeler yaptıklarına dikkati çeken Ak Parti İliç İlçe Başkanı Mustafa Gürbüz de şunları söyledi, "Orada gördüğümüz madenler çevreye herhangi bir zarar vermemişti. Oradaki çalışmaların aynısının burada da yapılacağını söylediler. Başta köylülerin tepkisi vardı. Daha önce Bergama'da bir sürü olaylar olmuştu. Benzer olayların yaşanmaması için bizi götürdüler. Orada altın madenlerinin siyanürle çalıştığını gördük. Fabrikanın her tarafını bize gezdirler. Yani siyanürün bir zararının olmadığını gördüm bu yüzden ikna oldum."

İliç'teki maden şirketinin sondaj çalışmalarında çalışan Recep Çoban ve Ahmet Oğuz ise, ABD'ye giden heyetin getirdiği CD ve kasetleri kendilerinin ve köylülerin izlediğini ve bunun sonucunda ikna olduklarını ifade ettiler.

En Çok Aranan Haberler