Evde limon ağacı nasıl yetiştirilir? Hem de 4 adımda!

Mis kokulu bir limon bahçesini hayal edin, tam da evinizin en sevdiğiniz köşesinde! Evde limon ağacı nasıl yetiştirilir sorusuna 4 adımda cevap veriyoruz. İşte adım adım limon ağacı yetiştirme yöntemleri...

Ne yediğimizi bilmek en büyük hakkımız ancak bu haktan ne yazık ki mahrum bırakılıyoruz. Herkes evinin bahçesinde tazecik otlar, meyveler yetiştirmenin hayalini kursa da metropol yaşantısında bu istek sadece bir hayal olarak kalıyor. Ancak bazı meyveler, bitkiler var ki saksı içinde evin balkonunda yavaş yavaş yetişerek mahsül verebiliyorlar. Onlardan biri de limon. Evde limon ağacı nasıl yetiştirilir derseniz, sizler için bu pratik 4 adımdan bahsedebiliriz. Lafı fazla uzatmadan detaylara geçelim...

4 ADIMDA LİMON AĞACI YETİŞTİRME

adım 1

İşe öncelikle güzel bir limon almakla başlıyoruz. Aldığınız limonun iki ucunu da kesin. Ardından bıçak yardımıyla önce ikiye daha sonra da dört dilime ayırın.

Mahsül almamızı sağlayacak en önemli işlemlerden biri

Dörde böldüğünüz limon dilimlerinden çekirdeklerini çıkarın ve kabuklarını soyun. Ardından havlu peçeteyle iyice kurulayın. Bu işlemi son derece dikkatli yapmalısınız ve çekirdeklerin kuru olduğundan emin olmalısınız.

Sıra çekirdekleri soymaya geldi

Kuruladığınız çekirdekleri görselde gördüğünz gibi kabuklarından güzelce ayıklayın.

Islak bir havlu kağıda sarma vakti

Kabukları ayıklanmış çekirdekleri ıslattığınız havlu kağıdın ortasına yerleştirin ve çekirdekler iç kısımda kalacak şekilde katlayın.

Filizlendirme vakti!

Sardığınız çekirdekleri naylon br poşete koyup ağzını bağlayın ve bu şekilde 10 gün boyunca bekletin. Onuncu günün sonunda torbayı açtığınızda çekirdeklerin filizlendiğini göreceksiniz.

Filizlenen çekirdekleri toprak dolu bir kaba, filiz kısımları alta gelecek şekilde dikin. Sonrasında sulayın. Doğrudan güneş gören bir yere koyun. Ona bolca sevgi vermeyi unutmayın :)


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 25 yorum
GÖKÇEN HANIM, ZAMAN/ZAMAN BİLGİLERİNİZDEN YARARLANIYORUZ. BUNUN İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM AMA MAALESEF ÇEKİRDEKTEN LİMON YETİŞTİREMEZSİNİZ. BÜYÜR AĞAÇ OLUR AMA LİMON DEĞİL DELİCE TURUNÇ OLUR. MEYVE DE VERMEZ.AŞILAMA YÖNTEMİYLE ÜRETİLEN MEYVELERİ ÇEKİRDEĞİNDEN DİKERSENİZ ASLINA DÖNER. LİMON, MANDALİNA, PORTAKAL VB. TURUNÇ'A AŞILANIR. ELMA, AYVA VE ARMUTLARI BİRBİRİNE, ERİK, ŞEFTALİ, KAYISI VE BADEMLERİ BİRBİRİNE AŞILAYABİLİRSİNİZ. BÖYLELİKLE 3-4 MEYVEYİ BİR AĞAÇTA YETİŞTİREBİLİRSİNİZ. BUNLARI AŞILAMADAN ÇEKİRDEKTEN DİKERSENİZ AYNISINI ALIRSINIZ. AMA AŞILADIKTAN SONRA ÇEKİRDEKTEN AYNISI OLMAZ.
@yasarusluer o zaman ne yapmalıyız?
@f.oskay hiç meyve alamazsın.
@yasarusluer yani ne demek istedin hiç mi ürün alamayız sadece ürünsüz düz bir ağacımız mı olur. yoksa limon yerine turunç mu alırız
@mehmetsungar AŞILI BODUR YEDİVEREN LİMON FİDANI ALIRSAN SAKSIDA YETİŞTİREBİLİRSİNİZ.
@f.oskay ASLA LİMON DEĞİL, TURUNÇ OLUR.
En güzeli hazır aşılanmış fidan almak arkadaşlar.Çok da pahalı değildir ve daha çabuk zahmetsiz ürün alırsınız.
ben diktim iki tane ağaç var birbirine aşılasam olur mu?
@mevlut_ustaoglu iyi cins bir limon ağaçından kalem alarak aşılaman gerek
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler