YEMEK

Eylül ayında bu sebze ve meyveleri mutfağınızdan eksik etmeyin

Bağışıklığın güçlenmesi için; meyve ve sebzeyi hasat yapıldığı zamanda tüketmek gerekir. Peki sonbahar mevsimini karşıladığımız şu günlerde hangi meyve ve sebzeler tüketilmeli? Sizin için araştırdık.

Eylül ayında bu sebze ve meyveleri mutfağınızdan eksik etmeyin

Yaz mevsiminin son ayı olan Ağustos ayını geride bırakıp Eylül ayını karşıladık. Yaz sıcağında olgunlaşan sebze ve meyveler tezgahlardaki yerini alırken bize de afiyetle tüketmek kalıyor. Peki Eylül ayında hangi meyveler tüketilmeli, mutfağımızda hangi sebzelere yer açmalıyız?

MÜRDÜM ERİĞİ

Mürdüm eriği, vücutta biriken toksinlerin idrar yoluyla dışarı atılmasını sağlar. Günde birkaç adet tüketildiğinde böbreklerde taş oluşmasını engeller.

ÜZÜM

Eylül ayı üzümlerin bağ bozumunun yapıldığı aydır. Astım krizine, göz sağlığına, meme hastalıklarına kadar birçok rahatsızlığa iyi gelen üzüm, bu ayda bolca tüketilmelidir.

ŞEFTALİ

Lif bakımından oldukça zengin bir sebze olan şeftali özellikle Eylül ayında bol miktarda tüketilmelidir. Cildi yumuşattığı için şeftali püresi ile cilt bakımı da yapılabilir.

İNCİR

İncir için her derde deva diyebiliriz. Kanser metastazını engeller, bağışıklık sistemini güçlendirir, kalp sağlığını korur ve alzheimer riskini azaltır. İnciri kuru olarak da tüketebilirsiniz.

TAZE FASÜLYE

A, C, K vitaminleri ve folik asit bakımından oldukça zengin olan taze fasülye Eylül ayında bolca tüketilmelidir. İçeriğindeki lif kilo verme sürecini hızlandırır.

SEMİZOTU

Semizotu; bağışıklık güçlendirici özelliğinin yanı sıra kilo verme sürecinde de rahatlıkla tüketilir. İçerisindeki omega-3 ile kalp sağlığını korur.

DOMATES

Eylül ayı kışa hazırlık ayıdır desek yanlış olmaz. Domateslerin tezgahlarda çokça yer aldığı bu ayda domatesleri ister taze taze tüketin, dilerseniz de kışlık konserve yaparak soğuk havalarda vitamin deposu olarak yararlanın. Kan dolaşımını artıran, cilt sorunlarını engelleyen, iltihabı engelleyen bu mucize sebzeyi mutfaklarınızdan eksik etmeyin.

MISIR

B12 ve E vitamini yönünden oldukça zengin olan mısırı özellikle Eylül ayında tüketmelisiniz. Mısır püskülü çayı ile zayıflama sürecinizi hızlandırabileceğinizi de unutmayın.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön