HABER

FBI'da IŞİD skandalı: Kadın ajan teröristle evli çıktı!

ABD Federal Soruşturma Bürosu'nda (FBI) görevli bir kadın ajanın, 2014 yılında gizlice Suriye'ye gittiği ve bir IŞİD (DEAŞ) mensubu teröristle evlendiği ortaya çıktı. CNN International haberine göre, Daniela Greene adlı kadın ajana, Alman asıllı olan ve terör örgütü IŞİD'in üst düzey komutanları arasında bulunan Denis Cuspert'le ilgili araştırma görevi verildi. Gizli seviyede çevirmen olan FBI ajanı Greene'in, daha sonra araştırdığı IŞİD'li teröriste aşık olarak Suriye'de evlendiği ortaya çıktı.

Federal Soruşturma Bürosu'na (FBI) eşi Denis Cuspert ile ilgili çok sayıda yalan bilgi verdiği de ortaya çıkan Greene'nin, pişman olarak ülkesine dönerek yargılandı.

Federal mahkemede yargılanan FBI çalışanı Daniela Greene 2014'te iki yıl hapis cezasına çarptırıldı.

CNN'e göre, FBI çalışanı IŞİD (DEAŞ) militanına düzenlenen hava saldırısının hemen ardından serbest bırakıldı.

FBI: GEREKLİ ADIMLAR ATILIYOR

Söz konusu iddialarla ilgili açıklama yapan Federal Soruşturma Bürosu (FBI) konuyla ilgili "Güvenlik açıklarını belirlemek ve azaltmak için gerekli adımlar atılıyor" ifadelerini kullandı.

Fordham Üniversitesi'nin geçtiğimiz günlerde yayınladığı bir analize göre, IŞİD davalarından yargılanan Amerikalılar ortalama 13.5 yıl hapse mahkum ediliyor.


Geri Dön