Geleceğin süper besini diyorlar: Hamam böceği sütü

Araştırmacılara göre hamam böceği sütü inek sütünden 4 kat daha besleyiciymiş.

Geleceğin süper besini diyorlar: Hamam böceği sütü

Bilim insanları artan nüfusla birlikte ortaya çıkma ihtimalinin yüksek olduğu kıtlık dönemlerinde insanların akla gelmeyecek besin kaynaklarına yönleneceğini söylüyorlar. Bu amaçla yapılan çalışmalardan biri ise her yerde görmeye alışık olduğumuz hamam böcekleri :)

iStock-892313400

Hamam böceklerinin hepsi süt vermiyor. İçlerinden diploptera punctate türü doğum yaptıktan sonra yavrularını beslemek için protein kristalleri içerein bir çeşit süt salgılıyor. İşte bu süt kristalleri manda sütüne göre 4 kat daha fazla enerji içeriyor. Bu sayede çok daha fazla besleyici bir yapıya sahiptir. Bu sebeple gelecekte vazgeçilmez besinler arasında gösteriliyor.

Peki nasıl tüketilebilir?

2385527094_f4cd305090_b-600x371

Sütünü sağmak mümkün olmadığı için ilgili genlerin kopyalanacağı söyleniyor. Hintli ekibin lideri olan Sanchari Banerjee, “Protein, yağ ve şekerlere sahip oldukları için eksiksiz bir gıda keşfettik. Protein dizilerine bakarsanız, beslenmek için gerekli tüm amino asitlere sahipler” şeklinde konuşuyor.

Hamam böceği sütü yüksek besleyici değerlere sahip olduğundan kesinlikle kilo vermek isteyen insanlara uygun değil. Ancak gelecekteki kıtlık ortamında insanların kilo gibi bir probleminin olmayacağı açık.

Kapak Görseli: FelixRenaud
Haber Kaynağı: WebTekno.com

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 8 yorum
hamam böceği de sütü de sizin olsun. :p
hamam böceği sütü diye koy raflara bi tane satabiliyomusun bakalım :))
peki bunun sütü nasıl sağılacak yaaa :)
inekler içi kullanılan sağma makineleri boşa gitmez tarım hayvancılık öldü diyenlere.bankalar hamamböceği çiftlikleri için kredi versin veya milli tosun ugandadan gelip bu işede el atsın
Uğur böceği sütünü merakla bekliyorumm :)
inek ile hamanböceği karışımı yapacaklar, hamam böceği gibi ineklerden süt sağılacak..
bir ekonomi profesörünün verdiği bilgilere göre şuan dünyada Allah 28 milyar insana yetecek kadar rızık yaratıyor.7 milyar insanın yaşadığı dünyada heryıl 21 bin insan açlıktan ölüyor.neden ? çünkü 28 milyar insana yetecek rızkın %90 nını amerika avrupa japonya avustralya gibi ülkeler alıyor.daha doğrusu dünyada ki 7-8 aile alıyor.dünyadaki rızkın %90 nını almalarına rağmen bunların gözleri doymuyor.birde buna 2 milyar obez katılıyor 3 kişinin yiyeceğini tek başına yiyor.bu büyük ülkelerde yılda 100 milyon ton buğday bozulmaktan dolayı denizlere veya başka bir şekilde yok ediliyor.
Yakında hamam böceği geni aşılanmış inekler, koyunlar üretilirse hiç şaşmam. İnsanı sütten de nefret ettirecekler.
Diğer Haberler