Goji berry nedir, goji berry meyvesinin faydaları nelerdir?

Sağlıklı beslenmeyi yaşam biçimi haline getirenler beslenmelerine goji berry'i ekliyor. Çin tıbbında uzun zamandır yer alan goji berry, kanserden kalp hastalıklarına kadar koruma sağlıyor. Sağlıklı atıştırmalık olan goji berry faydalarını uzmanından aktaracağız. "Goji berry nedir, goji berry meyvesi faydaları nedir?" Beslenme ve Diyet Uzmanı Gizem Akgül anlatıyor.

Goji berry nedir, goji berry meyvesinin faydaları nelerdir?

Sağlıklı beslenme son yıllarda pek çok kişi için yaşam biçimi haline geldi. İşlenmiş, yağlı ürünler yerine sebze-meyve ağırlıklı bir beslenme şekli benimseniyor. Bu dönemde tüketilen ürünler de gün geçtikçe çeşitleniyor. Çin’de uzun yıllardır tüketilen ve kurt üzümü olarak da bilinen goji berry, bu ürünlerden biri. Son yıllarda Türkiye’de de goji berry kurusu çok tüketiliyor.

Kanserden kalbe kadar pek çok faydası olduğu öne sürülen goji berry ile ilgili henüz çok fazla araştırma mevcut değil. Ancak goji berry ile ilgili yapılan araştırmalar içerdiği vitaminler sayesinde goji berry meyvesinin sağlıklı atıştırmalık ürünler arasına alınabileceğini gösteriyor.

GOJİ BERRY NEDİR?

Goji, goji meyvesi veya wolfberry, Solanaceae'da bulunan ve gece çekimi ailesinde birbirine yakın iki tür boksör türü olan Lycium barbarum veya Lycium chinense'nin meyvesidir. L. barbarum ve L. chinense meyveleri benzerdir ancak tat ve şeker muhtevasındaki farklılıklar ile ayırt edilebilir.

GOJİ BERRY MEYVESİ FAYDALARI NELERDİR?

Diyet lifi içeriyor
Çin efsanelerine göre uzun ömrün simgesi sayılan goji berry yüksek besin değerine sahip. Protein ve diyet lifi kaynağı olan kurt üzümünün bir yemek kaşığı yani 10 gramı yaklaşık 40 kaloridir. Colorado State Üniversitesi’nin araştırmasına göre, çoğu yetişkin yeterli miktarda diyet lifi tüketmiyor. Diyetlerde tok kalmayı sağlayan diyet lifleri, aynı zamanda bağırsak sistemimizin çalışmasına katkı sağlıyor. Goji berry ayrıca demir, besinsel lif ve C vitamini bakımından iyi bir kaynak

HÜCRELERİ YENİLİYOR

Goji berry A vitaminin en zengin kaynaklarındandır. Doğal bir antioksidan olan A vitamini vücudu zehirli serbest radikallerden koruyor. Bu serbest radikaller yaşlanma sürecini hızlandırabiliyor ve hücre ölümlerine yol açabiliyor. A vitamini sağlıklı epitel hücreleri (mukozayı) geliştirmenin yanı sıra bu hücrelerin yenilenmesini de sağlıyor.

YARALARI ÇABUK İYİLEŞTİRİYOR

Bir antioksidan olan C vitamini, yaşlanma süresini yavaşlatıyor ve kanser riskini azaltıyor. Ayrıca cilt, kıkırdak, tendon, bağ ve kan damarları için kolajen üretiminde de kullanılıyor. Aynı zamanda yaraların iyileşmesi ve onarımı ile sağlıklı kemik ve dişlerin bakımında yardımcıdır. İki yemek kaşığı goji berry günlük C vitamini ihtiyacınızın yaklaşık yüzde 20’sini karşılıyor. B grubu vitaminleri açısından zengin olan taze ve kuru meyveler, günlük B grubu vitamin ihtiyacınızı içeriyor. Kurutulmuş goji berry de çok miktarda piridoksin (vitamin B-6), tiamin, niasin, pantotenik asit, riboflavin içeriyor. Bu vitaminler karbonhidrat, yağ ve proteinlerin metabolize olmasında büyük önem taşıyor.

DEMİR DEPOSU

Demir zengini de olan goji berry meyvesinin 2 yemek kaşığı, günlük demir değerinin yüzde 10'unu karşılıyor. Demir her hücrede bulunan kan hücrelerinin yapımı için gerekli bir mineraldir. Vücutta oksijen taşımakla görevli hemoglobin ve miyoglobin üretiminde demir kullanılıyor. Demir eksikliği baş dönmesi, kilo kaybı, yorgunluk ve nefes darlığı neden olabilir.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 1 yorum
BEN YEDİM BİR FAYDASINI GÖRMEDİM,ÖLÜMSÜZLÜK MEYVESİYMİŞDE DAHA NELER,O ZAMAN ONU YER DOKTORA GİTMEZ HASTADA OLMAYIZ,BOŞ DENEDİM BİR DEĞİŞİKLİK OLMADI DİĞER MEYVELERİ YİYİNCE NE OLUYORSA BUNDADA AYNISI YANİ GIDA ALMIŞ OLUYORSUNUZ MUCİZE BEKLEMEYİN
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler