Mynet Trend

Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı filmi ne zaman ve nerede çekildi? İşte filmin oyuncuları…

Türk sinemasının efsane filmlerinden olan Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı filmi, yıllar geçmesine rağmen güldürmeye devam ediyor. Rıfat Ilgaz’ın eserinden uyarlanan Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı filmi, güldürmesinin yanında toplumsal olaylarla ilgili de izleyenlere önemli mesajlar veriyor.

Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı filmi ne zaman ve nerede çekildi? İşte filmin oyuncuları…

1976 yapımı filmde sahte diplomalarla Mahmut Hoca'yı kandıran "Hababam Sınıfı" yine sınıfta kalırken, Özel Çamlıca Lisesi'ne geri döndü. Geçmişten günümüze en çok izlenen filmler arasındaki yerini koruyan Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı filminde, Kemal Sunal, Tarık Akan, Münir Özkul gibi önemli isimler yer alıyor.

HABABAM SINIFI SINIFTA KALDI FİLMİ NEREDE VE NE ZAMAN ÇEKİLDİ?

Hababam Sınıfı hikâyesinin geçtiği, Özel Çamlıca Lisesi olarak filmde yer alan mekan aslında, Üsküdar'da Validebağ Korusu içinde yer alan Adile Sultan Kasrı’dır. Sultan Abdülaziz tarafından Paris Saint-Barbe Mimarlık bölümünden mezun olan Nigoğos Amira Balyan ya da kısaca Nigoğos Bey'e kız kardeşi Adile Sultan için 1853’te inşa ettirilen Adile Sultan Kasrı’nın birinci ve ikinci katlarında büyük ve orta sofa – salon yer alıyor.

Girişler, birinci ve ikinci katlarda sahanlığa açılır. Şu anda öğretmenevi olarak kullanılan kasrın odalarından bir tanesi Hababam Sınıfı müzesi olarak tasarlandı.

Rıfat Ilgaz'ın Hababam Sınıfı ismindeki Hababam kitap serisinden uyarlanarak sinemaya taşınan film serilerinden olan Hababam Sınıfı’nın ilk filmi, 1975’te çekildi. Bunu sonrasında yine 1975’te çekilen, Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı, 1976’da çekilen Hababam Sınıfı Uyanıyor ile Hababam Sınıfı Tatilde, 1978’de çekilen Hababam Sınıfı Dokuz Doğuruyor ve 1981’de çekilen Hababam Sınıfı Güle Güle filmleri takip etti.

Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı filmi ne zaman ve nerede çekildi? İşte filmin oyuncularıı

Serinin yeni nesil filmleri de 2003’te Hababam Sınıfı Merhaba, 2004’te Hababam Sınıfı Askerde, 2005’te Hababam Sınıfı Üç Buçuk, 2019’da Hababam Sınıfı Yeniden ve en son 2020’de Hababam Sınıfı Yaz Oyunları filmleri çekildi.

HABABAM SINIFI SINIFTA KALDI FİLMİNİN KONUSU

Sahte diplomalarla Mahmut Hoca'yı kandıran "Hababam Sınıfı" yine sınıfta kalmış ve Özel Çamlıca Lisesi'ne geri dönmüştür. Okula yeni atanan beden öğretmeni Badi Ekrem ile sınıfın başı derde giriyor. Edebiyat öğretmeni Kemal Hoca'nın vefatının ardından derslere Semra adında genç bir edebiyat öğretmeni girmiştir. İyileşen Mahmut Hoca okula geri dönüyor, müdür muavinliği görevini bırakmak ister. Ancak okul müdürünün ısrarının ardından şartlı olmak üzere yeniden görevini üstlenir.

HABABAM SINIFI SINIFTA KALDI OYUNCULARI KİMLER?

Tarık Akan (Damat Ferit)

Kemal Sunal (İnek Şaban)

Adile Naşit (Hafize Ana)

Münir Özkul (Mahmut Hoca)

Yardımcı oyuncu olarak ise;

Halit Akçatepe (Güdük Necmi)

Feridun Şavlı (Domdom Ali)

Ahmet Arıman (Hayta İsmail)

Bülent İğdiroğlu (Kalem Şakir)

Cem Gürdap (Tulum Hayri)

Cengiz Nezir (Bozum Cahit)


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön