Gaziantep Üniversitesi Haberleri

Gaziantep'te 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü plaket töreni düzenlendi

Gaziantep'te Anadolu İnternet Gazetecileri Federasyonu tarafından "10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü" dolayısıyla plaket töreni yapıldı.

Yurthaber 10-01-2024 14:07

Gaziantep Üniversitesinde keçi kılından yalıtım malzemesi üretildi

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Tekstil Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cem Güneşoğlu'nun keçi kılı kullanarak geliştirdiği yatılım panelleri ısı ve ses bakımından emsallerinden daha verimli sonuç sağlıyor.

Yurthaber 12-06-2023 13:51

Kalbi duran genç, babasının kalp masajıyla hayata tutundu

Gaziantep'te evde kalbi duran 26 yaşındaki Ali Gülşen, babasının kalp masajıyla sağlığına kavuştu.

Haber 01-11-2022 15:41

Sporcuların performansı bilimsel analizlerle artırılacak

Gaziantep Üniversitesinde kurulan "Sporcu Performans Ölçüm Değerlendirme ve Rehabilitasyon Merkezi"nde, kuvvet, dayanıklılık, beceri, koordinasyon, reaksiyon ve vücut kompozisyon gibi 25 analizle sporcuların en üst düzeye ulaşması sağlanıyor

Yurthaber 19-10-2022 11:05

Gaziantep Üniversitesi

Gaziantep Üniversitesi Hakkındaki Haberler Mynet'Te. Gaziantep Üniversitesi Hakkındaki Son Dakika Gelişmelerini Mynet'Te Takip Edin.

Mühendis adayları iş hayatını sanal gerçeklikle öğreniyor

Gaziantep Üniversitesinde hazırlanan laboratuvarla öğrenciler, sanal gerçekliği kullanarak tasarımlarını yaptıkları fabrika ve makinelerle teoriği pratiğe döküyor - Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Bayram: - "Katılımcılar, kendi tasarladıkları fabrika, makinalar içerisinde birebir gezme şansı olacak, hatalar varsa düzeltebilecek. Bu sayede bir mühendisin 2 yıllık çalışması aylara düşürmüş olacağız. Bazen de bir günde bir fabrikayı tasarlayacak"

Yurthaber 01-10-2022 13:10

Çocuklarda obeziteye karşı okul kantinlerinin denetlenmesi uyarısı

Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Obezite Merkezi Sorumlu Hekimi Prof. Dr. Suzan Tabur: - "Beslenme açısından okullara da büyük görevler düşüyor. Fastfood tarzı yağ ve karbonhidrat olarak zengin gıdalar konusunda dikkatli davranmak gerekiyor" - "Okullarda çocuklara verilecek yemek programlarını buna göre ayarlamaları lazım. Okullardaki kantinler de denetlenmeli"

Yurthaber 08-09-2022 11:30

Üniversite öğrencileri dron anakartı üretti

Gaziantep Üniversitesi Elektrik Elektronik Bölümü Mühendisliği Bölümü son sınıf öğrencisi Muhammet Alaca: - "Baktık yurt dışından geliyor bu sistemler, gerçek manada bizi yoran ve müdahale edilmesi zor sistemler. Biz daha özgün bir şeyler yapmak istedik"

Yurthaber 03-09-2022 17:28

Gaziantep, burs ve iş garantili eğitimle halı tasarımında da iddialı olacak

Makina halı ihracatında dünyanın önemli kentlerinden Gaziantep'te, üniversite-sanayi iş birliğiyle hayata geçirilen proje sayesinde farklı tasarımlarla Türk halısının markalaşması hedefleniyor - Gaziantep Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Cevat Atalay: - "Kurumumuz sanat felsefesi üzerine eğitim de veriyor. Bu da tasarımcılarımızın çok yeni, farklı çalışmalar yapabilmesini sağlıyor, hem de yaptıkları tasarımların özgün ve farklı olmasını sağlıyor"

Yurthaber 01-09-2022 11:03

Öğrenci affıyla yeniden üniversiteli oldular

Gaziantep Üniversitesine 11 yıl sonra yeniden kayıt yaptıran 34 yaşındaki Mustafa Asiltekin: - "Af çıktığı için mutluyum. Mezun olduktan sonra KPSS'ye girip öğretmen olmak istiyorum" - Geçirdiği trafik kazası nedeniyle eğitimine ara veren Selma Akbulat: - "Bazı planlarım var, bu af sayesinde gerçekleştireceğim. Öğrenci affını duyunca hemen geldim"

Yurthaber 30-08-2022 11:49

Üniversiteliler geliştirdikleri İHA ile yerli yazılım ve performans ödülü aldı

Gaziantep Üniversitesinden 3 öğrencinin kurduğu Akıncılar Takımı, TEKNOFEST kapsamında düzenlenen Uluslararası İnsansız Hava Araçları Yarışması'nda "Sabit Kanat" kategorisinde iki birincilik kazandı - Elektrik Elektronik Mühendisliği öğrencisi Muhammed Alaca: - "Tarımsal İHA alanında yerli otopilot sistemi gerçekleştirmeyi hedefliyoruz"

Yurthaber 23-08-2022 13:37

Gaziantep'te 30 yeni tıbbi ve baharat bitkisi yetiştirmek için denemeler başladı

GAÜN Fitoterapi ve Tıbbi Aromatik Bitkiler Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Nazım Şekeroğlu: - "Özellikle ilaç, kozmetik ve baharat bitkilerini, Gaziantep ve çevresinde üretip bölgenin üretim desenine yeni bitkileri katmak istiyoruz"

Yurthaber 08-08-2022 11:10

Gaziantep Üniversitesi taban puanları 2022: ÖSYM Gaziantep Üniversitesi taban puanları, başarı sıralaması ve kontenjanları açıklandı mı?

Gaziantep Üniversitesi taban puanları merak konusu oldu. YKS 2022 sonuçları 18 Temmuz tarihinde açıklandı. Tercih yapacak adaylar taban puanları, başarı sıralamaları ve üniversitelerin kontenjanlarını araştırmayı sürdürüyor. Gaziantep Üniversitesi'ni hayal eden birçok aday da bu soruların cevabını merak ediyor. Peki Gaziantep Üniversitesi 2022 taban puanları, başarı sıralaması belli mi? İşte detaylar...

Egitim 20-07-2022 11:19

GAÜN İletişim Fakültesi öğrencileri mezuniyet sevinci yaşadı

GAÜN İletişim Fakültesi öğrencileri mezuniyet sevinci yaşadı

Yurthaber 13-06-2022 18:08

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dursun'dan üniversite öğrencilerine uzay çağrısı:

"İnşallah 2023'te, Cumhuriyetimizin kuruluş yıl dönümünde yerli ve milli 6A uydumuzu uzaya fırlatacağız. Bu çalışmalar haliyle yapılırken gençlerimizin bize daha çok katılmasını bekliyoruz" - "Uydu entegrasyon çalışmalarında üniversite öğrencilerimizin aktif görev almalarını da canı gönülden istiyoruz"

Yurthaber 11-03-2022 14:13

Gaziantep Üniversitesinde öğrencilere 3 çeşit yemek 1 lira

Rektör Arif Özaydın: - "Dengeli ve adil bir fiyatlandırma hedefledik. Bu hedeflerin sonucu olarak yemeği 1 lira yaptık"

Yurthaber 23-02-2022 11:55

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, üniversite öğrencileriyle buluştu:

"Dünyanın iyi yetişmiş idealist ve gelecek hedefi olan gencinden daha güçlü hiçbir gücü yoktur" - "Atom bombası mı idealist ve gelecek ufku olan genç mi derseniz hiç şüphesiz idealist ve ufku olan bir gencin bir atom bombasından çok daha tesirli olduğunu söyleyebilirim"

Yurthaber 18-02-2022 17:52

Doç. Dr. Gülseren Elay: Covid-19’da ölüm nedeni sepsis

Sepsisin tanı ve tedavisine ilişkin farkındalık oluşturmak adına düzenlenen eğitimde konuşan Gaziantep Üniversitesi Hastanesi İç Hastalıkları Yoğun Bakım Sorumlusu Doç. Dr. Gülseren Elay, "Özellikle Covid-19’da ölüm nedeni sepsistir." dedi. Elay ayrıca, Türkiye'de her 10 kişiden 6'sının bu nedenle hayatını kaybettiğini ekledi.

Haber 15-09-2021 10:04

Gaziantep Üniversitesi, ülkelerini yeniden inşa edecek Suriyeli mühendisler yetiştirmek istiyor

Terörden arındırılan Suriye'nin Azez, Cerablus, El Bab ve Afrin kentlerinde eğitim faaliyetleri yürüten GAÜN, Türk ve Suriyeli akademisyenlerle yaklaşık 1300 Suriyeli genci geleceğe hazırlıyor - Rektör Prof. Dr. Arif Özaydın: - "Mühendislik adına ne varsa inşaat, makine, gıda, bilgisayar, savunma sanayi mühendisliği açarak Suriyelilerin kendi çocuklarına geleceğin Suriye'sini inşa edecek bilgi ve birikimi aktarmak istiyoruz. Suriye'yi inşa edecek mühendisleri yetiştirebiliriz"

Yurthaber 10-09-2021 12:10

Cemal Enginyurt paylaştı! Numan Kurtulmuş'un ziyareti tartışma yarattı

MHP'den ihraç edildikten sonra Demokrat Parti'ye geçen Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt'un sosyal medya hesabı üzerinden paylaştığı fotoğraf karesi olay oldu.

Haber 05-02-2021 08:01

AK Parti Genel Başkanvekili Kurtulmuş, Boğaziçi Üniversitesindeki olaylara ilişkin Gaziantep'te konuştu:

"Türkiye'nin saygın üniversitelerinden birisinin her gün gösterilerle, birtakım tartışma ve provokasyonlarla anılmasının doğru olmadığını bir kez daha ifade etmek istiyorum" - "Üniversite üzerinden sözleri veya siyasetleri yarıştırmayacağız. Üniversitelerde yarıştıracağımız şey; bilim insanlarının, öğrencilerin, çalışma gruplarının ortaya koymuş olduğu üstün bilimsel performanstır"

Yurthaber 03-02-2021 12:15

Üniversiteli kuyumcu hem öğrenci hem çırak yetiştiriyor

Gaziantep Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk Sanatları Bölümü Öğretim Görevlisi Remzi Öztürk, küçük yaşlarda başladığı kuyumculuk mesleğini hem usta hem de akademisyen olarak devam ettiriyor - Öztürk: "Akademisyenlik, öğretmenlik işin en keyifli bölümü ancak ben öncelikle kuyumcuyum. Kuyumculuk yüzyıllarca usta-çırak ilişkisiyle gelişmiş. Hiç akademik, okul boyutu olmamış. Birçok mesleğin okulu açılmış ama kuyumculuğun hep usta-çırak ilişkisiyle geliştiğine inanılmış. Birçok öğrencim bu nedenle bana 'ustam' der"

Yurthaber 09-01-2021 11:18

Genç Yeryüzü Doktorları Topluluğu'ndan Kovid-19 servisi çalışanlarına motivasyon kiti

Genç Yeryüzü Doktorları Topluluğu'ndan Kovid-19 servisi çalışanlarına "motivasyon kiti"

Yurthaber 04-01-2021 16:40

FETÖ sanığı eski akademisyenin yargılanmasına başlandı

FETÖ sanığı eski akademisyenin yargılanmasına başlandı

Yurthaber 19-11-2020 14:16

FETÖ sanığı eski akademisyenin yargılanmasına başlandı

FETÖ sanığı eski akademisyenin yargılanmasına başlandı

Yurthaber 19-11-2020 14:15

Gaziantep'te Müzeyyen Erkul Bilim Merkezinin temeli atıldı

Merkezde, temel bilimler, teknoloji ve yapay zeka, uzay ve havacılık, enerji ve ekoloji alanlarında eğitim verilecek

Yurthaber 17-10-2020 19:39

Gaziantep Üniversitesi koronavirüs ilacında üretim aşamasına geçti

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN), yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedavisinde kullanılan ilacın yerli ve milli imkanlarla üretilebilmesi için başlattığı biyoeşdeğerlilik çalışmasında seri üretim aşamasına geçti.

Haber 13-07-2020 15:13

Gaziantep'te acil tıp profesörünün Kovid-19 testi pozitif çıktı

Gaziantep'te acil tıp profesörünün Kovid-19 testi pozitif çıktı

Yurthaber 13-07-2020 11:07

GAÜN'de kızılötesi ile çalışabilen LED ve mercek geliştirildi

GAÜN Mühendislik Fakültesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bingül: "Projemizin amacı, tasarımı ve üretimi bize ait merceklerden oluşan, hem görünür hem de kızılötesi bölgede çalışabilen ve 10 dereceden daha az demet açıklığına sahip prototip LED projektörünün üretilmesi ve ülkemizin bu konudaki dışa bağımlılığının kısmen azaltılmasıdır"

Yurthaber 15-06-2020 11:21

Gaziantep Üniversitesinden koronavirüs tedavisine yönelik çalışma

Rektör Prof. Dr. Ali Gür: "Tedavi üzerine çalışıyoruz. Büyük aşama kaydettik. Bu, dünyada 1-2 merkezde uygulanan bir sistem" - "Dünyada kan değişimi yapılıyor ama temel sorunu şu; nakil sırasında bazı zararlı patojenler de yeni hastaya geçip zarar verebiliyordu. O yüzden sistemin bazı sorunları vardı. İşte bu noktada bizim sistemimiz devreye giriyor" - "Biz hasta iyileştikten sonra kanını 600 mililitre kadar alacağız. Daha sonra çeşitli aşamalardan geçirip hasta olan kişiye verirken arada viral patojenler olmadan enjekte edeceğiz. Tedavide asıl mesele buydu ve biz de bunu çözdük" - "Son hazırlıklarımızı yapıyoruz. Nisan ayı sonunda tedaviye başlamış olabileceğiz"

Yurthaber 28-03-2020 11:57

FETÖ şüphelisi akademisyen hakkındaki takipsizlik kararı kaldırıldı

FETÖ şüphelisi akademisyen hakkındaki takipsizlik kararı kaldırıldı

Yurthaber 27-03-2020 19:19

GAÜN'de akraba olmayan gönüllüden, çocuk hastaya kök hücre nakli

GAÜN'de akraba olmayan gönüllüden, çocuk hastaya kök hücre nakli

Yurthaber 04-03-2020 18:38

Gaziantep Üniversitesinden 3 yabancı üniversiteyle iş birliği anlaşması

Gaziantep Üniversitesinden 3 yabancı üniversiteyle iş birliği anlaşması

Yurthaber 13-02-2020 16:23

Rektörler İpekyolu Kariyer Fuarı için toplandı

GAÜN Rektörü Prof. Dr. Ali Gür: - "Bu program, sadece bizim üzerimizde olan bir program değil. Paydaş 10 üniversitemizin aktif olarak rektörlerimizle birlikte çalışma arkadaşlarının elini taşın altına koyacağı bir program"

Yurthaber 12-02-2020 17:06

Gaziantepli ayakkabıcılar test laboratuvarıyla maliyeti düşürecek

Gaziantep Üniversitesi bünyesinde 200 metrekare alanda kurulan ayakkabı test laboratuvarı sayesinde, bölgede üretilen ayakkabıları test için İstanbul'a gönderen üreticilerin yılda yaklaşık 1 milyon dolara ulaşan maliyeti düşecek - Naci Topçuoğlu MYO Müdürü Doç. Dr. Necip Fazıl Yılmaz: - "Ayakkabı test laboratuvarıyla hem Gaziantep hem de çevre illerdeki tüm ayakkabı, terlik, oyuncak ve çanta üreticileri testlerini yaptırabilecek"

Finans 23-01-2020 11:20

Gaziantep Üniversitesi personelini taşıyan minibüs devrildi: 6 yaralı

Gaziantep Üniversitesi personelini taşıyan minibüs devrildi: 6 yaralı

Haber 21-12-2019 11:32

TSE Başkanı Şahin: Standartlara yön veren ülkeler arasında yer almak için rekabet içindeyiz

"Biz de ülke olarak dünyanın hemen hemen bizim üye olabileceğimiz, kurucusu olabileceğimiz ve etkin olarak rol alabileceğimiz bütün uluslararası organizasyonların içerisinde asıl üye durumundayız ve o masalarda standartlara yön veren ülkeler arasında yer almak için de rekabet içindeyiz"

Yurthaber 20-12-2019 14:03

İmalat sanayinin katma değerini yükseltmek hedefleniyor

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır: - "Cumhuriyetin 100. yılına dair ulusal hedeflerimiz var. Ana hatlarıyla belirlemiş durumdayız. Ve bu hedeflerin odağındaki kalkınma planında, sanayi ve teknoloji stratejisinde imalat sanayinin katma değerini yükseltme hedefi var" -"Son 10 yıllık periyota baktığımızda imalat sanayinin katma değerinin gayrisafi yurt içi hasıla içerisinde yüzde 16,5 payı var. Biz bunu yüzde 21'e çıkarmayı hedefliyoruz"

Finans 11-11-2019 12:18

Dünya Göç ve Mülteci Kongresi sona erdi

Gaziantep'te 24 ülkeden 258 akademisyen ve araştırmacının katılımıyla gerçekleştirilen kongrenin sonuç bildirgesi açıklandı - GAÜN Rektörü Prof. Dr. Ali Gür: - "Göç tüm insanlığın meselesidir. İnsan onuruna uygun bir yaşamın inşası, göçe dair politikaların tüm paydaşların katılımıyla tüm dünya ülkelerinin etik ve ahlaki sorumluluk almasına bağlıdır"

Yurthaber 18-10-2019 14:16

Dünya Göç ve Mülteci Kongresi sona erdi

Gaziantep'te 24 ülkeden 258 akademisyen ve araştırmacının katılımıyla gerçekleştirilen kongrenin sonuç bildirgesi açıklandı - GAÜN Rektörü Prof. Dr. Ali Gür: - "Göç tüm insanlığın meselesidir. İnsan onuruna uygun bir yaşamın inşası, göçe dair politikaların tüm paydaşların katılımıyla tüm dünya ülkelerinin etik ve ahlaki sorumluluk almasına bağlıdır"

Haber 18-10-2019 14:16

Gaziantep'te Dünya Göç ve Mülteci Kongresi

Gaziantep Üniversitesince düzenlenen kongre, 24 ülkeden 265 akademisyen ve araştırmacının katılımıyla başladı - Vali Davut Gül: - "Bizim isteğimiz, şu sebepler ortadan kalksın, insanlar kendi ülkelerinde bağımsız, özgür ve güvenli şekilde yaşasın. Buna da bütün dünya katkı sunsun" - Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin: - "Dünya ne derse desin haklının güçlü olduğu bir dünyayı kurmak zorundayız. Güçlünün haklı olduğu bir dünya devam edemez" - GAÜN Rektörü Prof. Dr. Ali Gür: - "Dünya sessiz ve sağır kalsa da Türkiye'nin duyarlılığını göstermekte hiçbir çekincesi olmayacaktır"

Yurthaber 14-10-2019 13:46

Gaziantep'te Dünya Göç ve Mülteci Kongresi

Gaziantep Üniversitesince düzenlenen kongre, 24 ülkeden 265 akademisyen ve araştırmacının katılımıyla başladı - Vali Davut Gül: - "Bizim isteğimiz, şu sebepler ortadan kalksın, insanlar kendi ülkelerinde bağımsız, özgür ve güvenli şekilde yaşasın. Buna da bütün dünya katkı sunsun" - Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin: - "Dünya ne derse desin haklının güçlü olduğu bir dünyayı kurmak zorundayız. Güçlünün haklı olduğu bir dünya devam edemez" - GAÜN Rektörü Prof. Dr. Ali Gür: - "Dünya sessiz ve sağır kalsa da Türkiye'nin duyarlılığını göstermekte hiçbir çekincesi olmayacaktır"

Haber 14-10-2019 13:45

Dünya Göç ve Mülteci Kongresi

GAÜN'ün UOSSM'nin katkılarıyla düzenlediği "Dünya Göç ve Mülteci Kongresi", 21 ülkeden akademisyen ve araştırmacıların katılımıyla 14-17 Ekim'de yapılacak - 100 üniversiteden 250'ye yakın akademisyenin katılacağı kongrede, göçmen ve mültecilerin sağlık, hukuk, toplumsal ve kültürel sorunları ile çözüm yolları ele alınacak

Haber 10-10-2019 12:06

Dünya Göç ve Mülteci Kongresi

GAÜN'ün UOSSM'nin katkılarıyla düzenlediği "Dünya Göç ve Mülteci Kongresi", 21 ülkeden akademisyen ve araştırmacıların katılımıyla 14-17 Ekim'de yapılacak - 100 üniversiteden 250'ye yakın akademisyenin katılacağı kongrede, göçmen ve mültecilerin sağlık, hukuk, toplumsal ve kültürel sorunları ile çözüm yolları ele alınacak

Yurthaber 10-10-2019 12:06

Üniversitelilerden Ses Konumu Tespit Sistemi

Gaziantep Üniversitesi Fizik, Optik ve Akustik Mühendisliğinde okuyan 3 öğrenci, sesten konum tespit eden sistem geliştirdi - Öğrenciler, TÜBİTAK'ın Kayseri'de düzenlediği bölge sergisinde "Savunma, Uzay ve Havacılık Kategorisi"nde birincilik elde eden "Ses Konumu Tespit Sistemi" projesini, alacakları destekle geliştirmek istiyor

Yurthaber 14-07-2019 12:30

Üniversitelilerden Ses Konumu Tespit Sistemi

Gaziantep Üniversitesi Fizik, Optik ve Akustik Mühendisliğinde okuyan 3 öğrenci, sesten konum tespit eden sistem geliştirdi - Öğrenciler, TÜBİTAK'ın Kayseri'de düzenlediği bölge sergisinde "Savunma, Uzay ve Havacılık Kategorisi"nde birincilik elde eden "Ses Konumu Tespit Sistemi" projesini, alacakları destekle geliştirmek istiyor

Haber 14-07-2019 12:28

Gaziantep Üniversitesinde 80'ler Modası defilesi

Gaziantep Üniversitesinde "80'ler Modası" defilesi

Yurthaber 11-06-2019 20:36

Gaziantep Üniversitesinde 80'ler Modası defilesi

Gaziantep Üniversitesinde "80'ler Modası" defilesi

Haber 11-06-2019 20:35

Yabancı öğrenciler iftarda buluştu

GAÜN Rektörü Prof. Dr. Ali Gür: - "Küçük hesaplara takılmadan, büyük fotoğrafları görerek ülkemizin geleceğini düşünmeliyiz. Birlik beraberlik içerisinde olmalıyız. El ele, gönül gönüle tereddüt etmeden adım atmamız gerekiyor. İşte bugün iftar soframız gönül birlikteliği adına bir çabadır, uğraştır"

Haber 23-05-2019 22:20

Yabancı öğrenciler iftarda buluştu

GAÜN Rektörü Prof. Dr. Ali Gür: - "Küçük hesaplara takılmadan, büyük fotoğrafları görerek ülkemizin geleceğini düşünmeliyiz. Birlik beraberlik içerisinde olmalıyız. El ele, gönül gönüle tereddüt etmeden adım atmamız gerekiyor. İşte bugün iftar soframız gönül birlikteliği adına bir çabadır, uğraştır"

Yurthaber 23-05-2019 22:20