Kenya Haberleri Ve Son Dakika Kenya Haberleri

Kenya Haberleri Ve Son Dakika Kenya Haberleri

Kenya ya da resmiadıyla Kenya Cumhuriyeti, Afrika kıtasının doğu kıyısında yer alan bir ülkedir. Etiyopya, Somali, Tanzanya, Uganda ve Güney Sudan ile komşudur. Hint Okyanusu’na ve Victoria Gölü’ne kıyısı vardır. Ülkenin ismi sınırları içinde Kenya dağından gelmektedir ve kelime “beyaz dağ” anlamına gelmektedir. Resmi dilleri Svahili ve İngilizce olan ülkenin başkenti ve en büyük şehri Nairobi’dir. 2019 tahmini nüfusu 47,5 milyondur. Para birimi Kenya şilini (KES), telefon kodu +254, internet alan adı .ke’dir.

Kenya Haberleri

12 yaşındaki kız, 70 yaşındaki adamla evlenmekten son anda kurtuldu! Erkek kardeşinin düğünü sanıyordu ama...

Somali sınırına bitişik bir Kenya ilçesi olan Garissa bölgesinde 12 yaşındaki Amira isimli kız çocuğu son anda 70 yaşındaki bir adamla evlenmekten kurtarıldı. Erkek kardeşinin evleneceğini düşünen 12 yaşındaki kız aslında amcasının anlaşmasına göre küçük bir inek karşılığında 70 yaşındaki adamla evlenmeye zorlandı. 12 yaşındaki kızı üvey kardeşinin polise ihbarı kurtardı.

Trend 10-08-22 16:47

Kenya'da başkanlık yarışını William Ruto az farkla önde götürüyor

Kenya'da başkanlık yarışını William Ruto az farkla önde götürüyor

Yurthaber 10-08-22 11:50

Kenya'da başkan adayı saatlerce oy kullanamadı

Kenya'da başkan adayı saatlerce oy kullanamadı

Yurthaber 09-08-22 15:14

Üniversite öğrencisi 100 yaşındaki kadına tecavüz etti! Annesi ihbar etti köylüler linç edip öldürdü

Akıllara durgunluk veren olay Kenya'da yaşandı! Embu şehrine bağlı bir köyde yaşayan 22 yaşındaki gencin 100 yaşında bir kadına tecavüz ettiği öne sürüldü. Hastane raporları sonucunda talihsiz kadının ölmeden önce tecavüze uğradığı tespit edildi. Köyde toplanan öfkeli kalabalık 22 yaşındaki Pius Mwireri isimli genci linç etti. 22 yaşındaki sapık öldürüldü.

Trend 19-07-22 16:43

Akılalmaz olay! 22 yaşındaki üniversite öğrencisi, 100 yaşındaki kadına tecavüz ettiği iddiasıyla dövülerek öldürüldü

Kenya’nın Embu şehrinde yaşanan bir olay ülkede infiale neden oldu. 22 yaşındaki Pius Mwirer isimli bir üniversite öğrencisi, 100 yaşındaki kadına tecavüz ettiği iddiasıyla öfkeli kalabalık tarafından linç edildi. Genç adamın ciddi şekilde yaralandıktan sonra kan kaybından öldüğü bildirildi.

Trend 19-07-22 14:26

Kenya'da 3,5 milyon kişi açlık riskiyle karşı karşıya

Kenya'da 3,5 milyon kişi açlık riskiyle karşı karşıya

Yurthaber 13-05-22 12:32

Kenya’da üstünde aslan fotoğrafı olan çanta paniğe neden oldu! Gören polise haber verdi

Kenya’da çitin arkasında bir aslanın saklandığına yönelik olarak ihbarların gelmesi üzerine silahlı görevliler harekete geçti. Olay yerine gelen yetkililer çalıların arasında saklanmış bir çanta fark ettiler. Çantanın üzerindeki aslan fotoğrafı herkesi korkutmaya yetti.

Trend 06-05-22 12:02

Ülke binlerce mahkumu salıverecek! Gerekçe: Kalabalık

Kenya, hapishanelerdeki kalabalığı azaltmak için 5 bin mahkumu salıvereceğini duyurdu. Ülkedeki hapishanelerde yaklaşık 53 bin mahkum bulunduğu biliniyor.

Haber 28-04-22 22:22

Üçüz kız kardeşlerle aynı anda nişanlandı! “Katı yatak odası kuralları var”

Kenya’da yaşayan Stevo isimli bir adam iki ay öncesinde Cate, Eve ve Mary adındaki üçüz kız kardeşlerle tanıştı. Hepsine aynı anda aşık olduğunu ifade eden Stevo kardeşlerin de ilişkiyi kabul etmesi üzerine nişanlandıklarını ve yakın bir zamanda evleneceklerini duyurdu.

Trend 23-04-22 16:28

Kenya asıllı kadın atlet Mutua, ölü bulundu

Bahreyn adına yarışan Kenya doğumlu kadın atlet Damaris Muthee Mutua, erkek arkadaşının evinde ölü bulundu.

Spor 20-04-22 22:12

Kenya'dan ilginç karar! Bebeklerin anne sütü ile beslenmesi için biberon ve emzik yasaklanıyor

Doğu Afrika ülkesi Kenya, bebeklerin anne sütüyle beslenmesini desteklemek için biberon ve emziği yasaklayacağını duyurdu. Bebek mamalarının yasaklanmadığı ancak yeni yasayla mamaların üretimine ve pazarlanmasına düzenleme getirileceği kaydedildi.

Haber 30-03-22 22:22

Kenya'da bulunan doğal parktaki yangın söndürülemiyor

Kenya'da bulunan doğal parktaki yangın söndürülemiyor

Yurthaber 06-02-22 22:45

Recep İvedik 6 nerede çekildi? Recep İvedik 6 konusu nedir ve oyuncuları kimler?

Recep İvedik filminin son serisi olarak bilinen film, televizyon ekranlarında yayınlanıyor. Sevilen film 2019 yılında vizyona girmişti. Şahan Gökbakar'ın başrolde yer aldığı Recep İvedik 6'nın kadrosunda pek çok ünlü isim yer alıyor. Peki Recep İvedik 6 nerede çekildi? Recep İvedik 6 konusu nedir ve oyuncuları kimler? İşte ayrıntılar...

Trend 27-01-22 22:32

Eşine az rastlanılacak olay! Fil ikiz doğurdu

Kenya'da ender rastlanan bir olay yaşandı. Ülkenin kuzeyinde bulunan koruma alanındaki bir filin biri erkek diğeri dişi olmak üzere ikiz doğurduğu aktarıldı. Son ikiz doğumun ise 2006 yılında gerçekleştiği ifade edildi.

Haber 21-01-22 08:37

Aldığı yaralara dayanamadı! Şempanzeyi diğer şempanzeler öldürdü

Tüm hayatını insanlarla geçirdikten sonra maymunlarla yaşamayı öğrenmek için Kenya'daki hayvanat bahçesine gönderilen şempanze, diğer şempanzeler tarafından dövülerek öldürüldü. Barınağın en genç şempanzesi olan Baran, diğer şempanzelerden izole bir şekilde yaşamaya devam etmesinin sağlıksız olduğu ve gelişiminin olumsuz olabileceği düşünüldüğü için de yaz aylarında Kenya'daki barınağa nakledilmişti.

Haber 23-12-21 09:15

Kenya'da çocukları öldürüp kanlarını emen 'kana susamış vampir' öldürüldü

Kenya'da 12 çocuğu öldüren ve en az birinin kanını içen 'vampir' Masten Milimo Wanjala, hapishaneden firar etmiş her yerde aranıyordu. Yapılan operasyon sonrası ailesinin evinde bulunan seri katilin bir grup tarafından linç edilerek öldürüldüğü bilgisine ulaşıldı.

Haber 15-10-21 09:40

Kenya'da korkutan gelişme! 12 çocuğu öldürdüğünü itiraf eden seri katil karakoldan kaçtı

Kenya'da 12 çocuğu öldürdüğünü itiraf eden seri katil karakoldan firar etti.

Haber 14-10-21 09:53

Kenyalı atlet Tirop, evinde ölü bulundu!

Kenyalı ünlü atlet Agnes Tirop, evinde bıçaklanmış bir şekilde ölü bulundu.

Spor 13-10-21 17:45

Susayan ineğin yaptığı hareket gündem oldu: Çoğu insandan akıllı

Kenya’da susayan ineğin yakınlarındaki çeşmeyi boynuzunu kullanarak açarak su içmesi sosyal medyada gündem oldu. Sosyal medya kullanıcıları ineğin yaptığı bu hareket sonrası şaşırdıklarını ifade ederken, çoğu insandan akıllı olduğunu belirttiler.

Haber 13-10-21 11:35

Böylesi görülmedi! Kenya'da susuz kalan filler kasabaya daldı

Kenya'da kuraklık nedeniyle susuz kalan filler kalabalık nüfuslu bir kasabanın içine girdi.

Haber 07-09-21 17:34

Geriye bir tek o kaldı! En yaşlı aslan Morani 14 yaşında

14 yaşındaki Morani adındaki aslan Maasai Mara'daki en yaşlı aslan ünvanını aldı. Profesyonel vahşi yaşam fotoğrafçısı Leighton Lum'un objektifine adeta poz veren Morani, bölgede kalan dört erkekten geriye kalan tek aslan olarak kayıtlara geçti. Leighton, ''Onun yüzüne baktığınızda çok şey yaşadığını anlayabiliyorsunuz'' diyor.

Haber 24-08-21 08:32

Kenya'da öğretmenlere koronavirüs aşısı olmaları için 7 gün süre verildi

Doğu Afrika ülkesi Kenya'da öğretmenlere yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısı olmaları için 7 gün süre tanındığı bildirildi.

Haber 17-08-21 23:01

Afrika’nın gizemli kabileleri! Fotoğrafçı Omar Reda’nın gözünden Kenya kabile yaşamı görenleri büyüledi

Dünya genelinde milyarlarca insan yaşamını sürdürüyor. Teknolojinin gelişmesiyle beraber aslında uzaklar yakın olmaya başladı. Ancak hala gizemini koruyan ve medeniyetten uzak yaşayan birçok kabile bulunuyor. Gezgin ve fotoğrafçı Omar Renda sosyal medya hesabından yayınladığı paylaşımlarla Afrika’da yaşayan kabilelerin hayatlarını sundu.

Trend 27-07-21 15:01

Kenya'da vahşet itirafı! 10 çocuğu öldürüp, kanlarını emdi: Pişman değilim

Yetkililer tarafından "kana susamış bir vampir" olarak tanımlanan Kenyalı bir adam, 10 çocuğu tüyler ürpertici şekilde katlettiğini ve bir kısmının kanını emdiğini itiraf etti.

Haber 16-07-21 10:00

Türünün son örneği olan ve ilginç gelenekleriyle merak uyandıran anaerkil bir kabile: Samburu

Kadın sünneti, şiddet, tecavüz ve tacizden kaçarak kendilerine köy kuran Samburu kabilesi dış dünya ile ilişkilerini olmasına rağmen geleneklerini yüzyıllardır devam ettirebilen bir kabiledir. Bu kabilenin en ilginç özelliği ise anaerkil bir sisteme sahip olmaları ve başta yemek rutinleri olmak üzere geleneklerini yaşatabilmeleridir.

Trend 02-07-21 17:25

İlginç festival! Erkek çocuklarının ergenliğe girişini seromoniyle kutlayan kabile: Masailer

Dünyanın pek çok bölgesinde hala keşfedilmeyi bekleyen topluluklar yaşıyor. Modern hayatın getirdiği teknolojik nimetlerden uzakta tamamen izole bir yaşam süren bu kabilelerin ilginç ritüelleri merak uyandırmaya devam ediyor. Kenya’da varlığını devam ettiren Masai kabilesi, erkek çocuklarının ergenliğe girişi için oldukça ilginç bir festival düzenliyor.

Trend 29-06-21 14:00

Kenya'da askeri helikopterin düşmesi sonucu 17 asker öldü

Doğu Afrika ülkesi Kenya'da, askeri helikopterin düşmesi sonucu 17 askerin hayatını kaybettiği bildirildi.

Haber 24-06-21 13:58

Dünyanın en ünlü aslanı 'Yaralı yüz' 14 yaşında öldü! Belgeselde bile rol almıştı

Gözündeki yara izi nedeniyle 'Yaralı yüz' denilen dünyanın en ünlü aslanı 14 yaşında öldü. Mızrakla vurulmak da dahil yaşamı boyunca birçok yaralanmalara maruz kalan aslanın her şeye rağmen uzun bir yaşam sürdüğü belirtildi.

Haber 18-06-21 07:43

Kenya'daki adada mahsur kalan son anne ve yavru zürafa da kurtarıldı

Kenya'da adada mahsur kalan zürafaların sonuncuları da aylar süren çalışmalar sonucu kurtarıldı.

Haber 15-04-21 16:59

İşkencenin böylesi! Kadını kamyonetin arkasında metrelerce sürüklediler

Kenya'da bir kadını kamyonetin arkasına bağlayarak sürüklediler. Kisumu kentinde yaşanan olayda metrelerce sürüklenen kadının seyyar satıcı olduğu öğrenildi. Polise ait aracın arkasında sürüklenen kadının görüntüleri ülkede infiale yol açtı. Tepkiler üzerine kent valisi, polis memurunun açığa alındığını duyurdu.

Haber 29-03-21 17:33

Özçekim düşkünlüğü 3 kişiyi canından etti!

Kenya'da, Viktorya Gölü'nde gezintiye çıkan gruptan bir kişinin, özçekim yapmaya çalışırken sandalın alabora olmasına yol açması sonucu 3 kişi hayatını kaybetti.

Haber 22-03-21 15:30

KAP'da duyuruldu: Katmerciler'den ülke dışına yeni ihale adımı!

Katmerciler Araç Üstü Ekipman'dan yeni ihale adımı geldi. Şirket, Kenya'nın açtığı zırhlı araç alım ihalesine teklif verdi.

Finans 15-03-21 09:01

Kenya'da çekirge sürüleri 47 ilçenin 15'ini işgal etti

Kenya'da birçok bölgenin, Etiyopya ve Sudan'dan gelen çöl çekirge sürülerinin istilasına uğradığı bildirildi. Çekirge sürüleri 47 ilçenin 15'ini işgal etti.

Haber 22-01-21 10:42

Kenya'da doktorlar grevi sonlandırdı, hemşirelerin eylemi sürüyor

Ülkedeki doktorlar 3 gün önce başlattıkları grevi bitirme kararı alırken, 35 bin hemşire ve sağlık çalışanının grevi ise sürüyor.

Haber 24-12-20 21:40

Kenya’da turistlerin kızgın zürafa ile imtihanı saniye saniye kamerada

Kenya’da kızgın zürafa, safari turu yapan turistlerin bulunduğu araca saldırdı. O anlar saniye saniye bir turistin cep telefonu kamerası tarafından kaydedildi.

Haber 12-12-20 12:18

Öldü diye morga konuldu, saatler sonra canlandı

Kenya’da yaşayan 32 yaşındaki Peter Kigen, evinde bayıldıktan sonra hastaneye kaldırıldı. Hastanede öldü diye morga kaldırılan adam saatler sonra hayata döndü.

Haber 27-11-20 14:38

Kenya'da evsiz annelerden çalınan bebekler karaborsada satılıyor

BBC Africa Eye ekibi, Kenya'nın başkenti Nairobi'de evsiz annelerden çalınan bebeklerin karaborsada satıldıklarını ortaya çıkardı. Bebeklerin bazılarının büyü ayinlerinde kurban edilmek üzere satın alındığı belirtiliyor.

Haber 16-11-20 14:51

Kenya'da halkı sokağa döken 100 yıllık ağaç sökülmeyecek

Kenya, çevrecilerin ve yerel halkın yol yapımı için taşınmasına karşı çıktığı başkent Nairobi'deki 100 yıllık incir ağacını sökmekten vazgeçti.

Haber 11-11-20 22:48

Kenya'da bebek fil sayısında patlama yaşandı

Kenya’daki Amboseli Ulusal Parkı fillerdeki "doğum patlamasının" sevincini yaşıyor.

Haber 04-11-20 15:42

İzmir Maratonu'na hazırlanan Kenyalı atlete su aygırı saldırdı

Kenyalı atlet Edwin Mokua, hafta sonu düzenlenecek İzmir Marotonu'na katılmak için hazırlandığı sırada su aygırının saldırısına uğradı.

Haber 30-09-20 12:05

İnternet balonları Kenya'da hizmete başladı

Google'ın kardeş şirketi Loon, internet balonu projesiyle Kenya'nın kırsal kesiminde yaşayan binlerce kişiye 4G internet hizmeti vermeye başladı.

Haber 08-07-20 11:33

Karantina süresi dolan 268 kişi evlerine uğurlandı

Samsun'da, Tanzanya ve Kenya'dan getirilerek, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında yurda yerleştirilenlerden 4'ünde Kovid- 19 tespit edildi, karantina süresi tamamlan 268 kişi evlerine gönderildi - Kenya'dan getirilen Ali Tiryakioğlu: - "Türkiye çok büyük bir devlet olduğunu bu süreçte herkese gösterdi" - Tanzanya'dan getirilen Şevki Gönen: "14 günlük karantina sürecinde yurtlarımızda 5 yıldızlı otel gibi değil sanki 25 yıldızlı bir otelmiş gibi ağırlandık"

Yurthaber 13-05-20 18:04

Ülkeyi sel vurdu: 194 ölü

Kenya'da son 3 haftadır etkisini gösteren şiddetli yağışlar sonucu meydana gelen sel ve heyelanlarda 194 kişi hayatını kaybetti.

Haber 07-05-20 10:41

Kenya'da işsiz gençlere bir ay boyunca günlük 41 lira destek

Kenya'da işsiz gençlere bir ay boyunca günlük 41 lira destek

Yurthaber 06-05-20 14:09

Kenyalılar teravih namazı için gizlice ülke değiştiriyorlar!

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle camilerin kapalı olduğu Kenya'nın Somali sınırında yaşayanlar teravih namazı kılmak için gizlice sınırın öbür tarafına geçiyor.

Haber 04-05-20 15:27

Yardım yağdı: Aç çocuklarını kandırmak için ocakta taş kaynattı

Kenya'da sekiz çocuğunu yemek geleceğine inandırmak için, ocakta taş pişirirken görüntülenen Kenyalı kadın, tanımadığı kişilerin kendisine para göndermesini "bir mucize" diye tanımladı.

Haber 01-05-20 08:12

Koronavirüs Kazakistan’a da sıçradı!

Koronavirüs salgını Kazakistan’a da sıçradı, ülkede iki kişide hastalık tespit edildi. Önlemleri artıran Kazakistan; Türkiye, Almanya ve İngiltere’nin de aralarında olduğu 11 ülkeyle olan uçuşlarını sınırlandırdı.

Haber 13-03-20 13:40

Kenya’da okul çıkışında izdiham: 14 ölü

Kenya’da bir ilkokulda öğrencilerin çıkışı sırasında meydana gelen izdihamda en az 14 öğrenci hayatını kaybetti.

Haber 04-02-20 09:31

Kenya Çin'e uçuşları durdurdu

Etiyopya Hava Yolları ise Çin'e uçuşları sürdürme kararı aldı

Haber 31-01-20 10:20