Swap Haberleri

Türev işlemler nedir?

Finansal ve finansal olmayan kurumların riskten korunmasında etkili bulunan türev işlemler, türev piyasalar kapsamında geliştirilmiştir. Swap, forward, opsiyonlar ve future gibi işlemler, türev piyasalarda yürütülen türev işlemlere örnek verilebilir. Portföy yönetim sürecinde türev piyasalar ile türev işlemler nedir?

Finans 23-11-22 15:07

Swap anlaşması nedir? Ülkeler arası swap anlaşması ne işe yarar?

Finans dünyasında birçok işlem yapılmaktadır. Bunlardan biri de "swap"tir. Swap, değiş tokuş anlamına gelen finansal bir terimdir. Karşılıklı para birimlerinin değiştirilmesi olarak özetlenebilir. Swap işlemi, faiz ödemeleri ya da varlık değiş tokuşu için de kullanılır. Bu değiş tokuşu yapacak ülkelerin aralarında belli bir kontrat yapmasına ise swap anlaşması denilir.

Finans 07-10-22 17:23

Swap anlaşmalarından TCMB kasasına 28 milyar dolar

Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) merkez bankaları arasında imzalanan 5 milyar dolarlık ikili para takası (swap) anlaşması ile Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) toplam swap anlaşmalarının büyüklüğü 28 milyar dolara ulaştı.

Finans 19-01-22 13:37

Swap nedir? Swap anlaşması ne demek? İşte TCMB ile BAE Merkez Bankası arasındaki anlaşma!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Merkez Bankası (BAEMB) arasında swap anlaşması imzalanmasının ardından 'Swap'in anlamı merak ediliyor. Vatandaşlar ise swap anlaşmasının ne demek olduğunu sorgulamaya koyuldu. Peki swap nedir? Swap anlaşması ne demek? İşte TCMB ile BAE Merkez Bankası arasındaki anlaşma!

Finans 19-01-22 13:29

Türkiye ile BAE arasında swap anlaşması imzalandı

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve TCMB arasında swap anlaşması imzalandığı açıklandı. Başkan Şahap Kavcıoğlu konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede iki ülke arasındaki ticaretin derinleşmesi için kararlı olduklarını vurguladı.

Finans 19-01-22 10:12

Swap nedir? Swap anlaşması yapılırsa ne olur? Swap'ın türleri nedir?

Türkiye ekonomisinde meydana gelen gelişmelerin ardından Merkez Bankası'nın gerçekleştirdiği uygulamalar arasında yer alan swap işlemi vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Swap anlaşması yapıldığında ne olacağı araştırılırken, swap'ın türleri de merak konusu oldu. Peki swap nedir? Swap anlaşması yapılırsa ne olur? Swap'ın türleri nedir? İşte merak edilenler...

Haber 12-08-21 09:06

Son Dakika: Güney Kore ile 2 milyar dolarlık swap anlaşması

Son dakika haberine göre, Güney Kore ve Türkiye 2 milyar dolarlık swap anlaşması imzaladı. Anlaşma bugün itibarıyla 3 yıl geçerli olacak ve her iki ülke anlaşırsa uzatılabilecek.

Finans 12-08-21 08:38

Swap Testi nedir? Swap Testi neden yapılır, ne işe yarar? Swap izi nedir?

Müge Anlı’nın sunduğu Müge Anlı ile Tatlı Sert programında gündeme gelen Swap Testi, vatandaşlar tarafından merak edildi. Birçok cinayetin ve suçun çözüme kavuşturulduğu Müge Anlı ile Tatlı Sert programında, birkaç gündür Metin Büyükşen ve Necla Büyükşen cinayeti oldukça konuşuluyor. Sosyal medyada da büyük gündem olan cinayet hakkında birçok araştırma yapılıyor. Bunlardan biri de Swap testinin ne olduğu. Peki Swap Testi nedir? Swap Testi ne işe yarar?

Haber 24-06-21 13:07

Merkez Bankası'ndan Türk Lirası hamlesi! Yeni swap anlaşmaları için 4 ülkeyle görüşülüyor

Türkiye Bankalar Birliği'ne ziyarette bulunan Merkez Bankası Başkanı Prof. Dr. Kavcıoğlu, yeni swap anlaşmaları için 4 ülkenin merkez bankasıyla görüştüklerini ve ikisi ile görüşmelerin çok iyi noktaya geldiğini ifade etti.

Finans 23-06-21 08:09

Cumhurbaşkanı Erdoğan duyurmuştu! Swap anlaşmasının detayları belli oldu

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın duyurduğu Çin ile swap anlaşmasının detayları belli oldu. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), TCMB ile Çin Halk Cumhuriyeti Merkez Bankası arasında 30 Mayıs 2019'da imzalanan ikili para takası (swap) anlaşmasının 35,1 milyar TL ve 23 milyar Çin yuanı artırılarak toplam 46 milyar TL ve 35 milyar Çin yuanına ulaştığını, anlaşma kapsamında artırılan rakamın bugün itibarıyla hesaplara girdiğini duyurdu.

Finans 15-06-21 21:19

BDDK yabancı bankalarla swap limitlerinde esnemeye gitti

BDDK, 'Bankaların vadede TL satım yönünde gerçekleştirecekleri swaplarda sınırlamalar gevşetildi' açıklaması yaptı. BDDK tarafından yapılan açıklamaya göre bankaların pozisyon tutarının özkaynaklarına olan oranı vadesine 7 gün kalan işlemler için yüzde 2'den yüzde 5'e, vadesine 30 gün kalan işlemler için yüzde 5'ten yüzde 10'a, vadesine 1 yıl kalan işlemler için yüzde 20'den yüzde 30'a yükseltildi.

Finans 11-11-20 09:21

Merkez Bankası, swap faizini yükseltti

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) bünyesinde gerçekleştirilen altın/döviz karşılığı swap işlemlerinde uygulanan faiz oranı yüzde 11,75 seviyesinden yüzde 13,25 seviyesine yükseltildi.

Finans 03-11-20 10:25

BDDK'dan yeni swap kararı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), bankaların yurt dışı yerleşiklerle yapılan vadede TL alım ya da vadede TL satım yönündeki para swapı, forward, opsiyon ve diğer türev işlemlerine ilişkin limitleri artırdı.

Finans 25-09-20 09:27

BDDK yatırım ve kredi kanallarına swap imkanı sağladı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK),yurt içi para ve sermaye piyasalarına yatırım yapma ve Türk şirketlerine kredi kullandırma kaydıyla, yurt dışı yerleşiklerin TL erişimini sınırlayan düzenlemelerde esneklik sağladığını duyurdu

Finans 28-07-20 11:39

TCMB: Çin ile swap kapsamında ilk yuan kullanımı gerçekleşti

Merkez Bankasıile Çin Halk Cumhuriyeti Merkez Bankası arasında 2019 yılında yenilenen swap anlaşması çerçevesinde Çin Yuanı (CNY) fonlamasının ilk kullandırımları 18 Haziran tarihinde yapıldı.

Finans 19-06-20 16:22

Merkez Bankası swap ihaleleri limitini arttırdı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası(TCMB) bugün bankalara gönderdiği talimatla, Döviz Karşılığı Türk Lirası Swap Piyasası'nda geleneksel yöntemle gerçekleştirilen swap ihalelerinin limitini yüzde 40’tan yüzde 50'ye çıkardı.

Finans 22-05-20 18:13

Türkiye ile Katar arasında yeni swap anlaşması

TCMB ile Katar Merkez Bankası arasındaki swap tutarı tadil edilerek 15 milyar ABD doları karşılığı Türk lirası ve Katar riyaline yükseltildi.

Finans 20-05-20 09:08

TCMB, swap satışı sınırını yüzde 30'dan yüzde 40'a yükseltti

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Döviz Karşılığı TL Swap Piyasası'nda vadesi gelmemiş toplam swap satışı sınırını yüzde 30'dan yüzde 40'a çıkardı.

Finans 05-05-20 12:27

TCMB Başkanı Uysal'dan 'swap görüşmeleri' açıklaması

TCMB Başkanı Murat Uysal, yaptığı son dakika açıklamasında "Merkez bankalarıyla swap görüşmeleri yapıyoruz." ifadelerini kullandı.

Finans 19-04-20 14:50

BDDK'dan bankaların swap işlemlerine sınırlama

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunca (BDDK), bankaların yurt dışı yerleşiklerle yaptıkları bir bacağı döviz diğer bacağı TL olan, vadesine yedi gün veya daha kısa süre kalan, vadede TL satım yönündeki para swapı, forward, opsiyon ve diğer türev işlem tutarları toplamının yasal özkaynaklarının yüzde 10'unu geçmeyeceği bildirildi.

Finans 18-12-19 20:24

TCMB ile Katar arasındaki swap anlaşması 5 milyar dolara yükseltildi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ve Katar Merkez Bankası arasındaki swap anlaşması ile anlaşma tutarı 3 milyar USD karşılığı Türk lirası ve Katar riyalinden 5 milyar USD karşılığı Türk lirası ve Katar riyaline yükseltildi.

Finans 26-11-19 10:43

ECB ile BBoC arasında döviz takas anlaşması uzatıldı

ECB ile BBoC arasında döviz takas anlaşması uzatıldı

Finans 25-10-19 15:55

TCMB'den swap hamlesi

TCMB: - "TL ve döviz likiditesi yönetimindeki esnekliğin artırılması amacıyla, söz konusu piyasada halen kotasyon yöntemiyle 1 hafta vadeli olarak gerçekleştirilmekte olan döviz karşılığı Türk lirası swap işlemlerinin, geleneksel ihale (çoklu fiyat) yöntemiyle 1, 3 ve 6 ay vadeli olarak da gerçekleştirilmesine karar verildi" - "İhtiyaç duyulan günlerde açılacak ihalelere ilişkin ayrıntılar aynı gün saat 10.00’da veri dağıtım sistemleri aracılığıyla ilan edilecektir"

Haber 05-08-19 17:39

TCMB swap piyasasında TL faizini düşürdü

TCMB swap piyasasında TL faizini düşürdü

Finans 21-05-19 11:22

Borsa İstanbul Grubundan swap açıklaması

Borsa İstanbul Grubu: - "Son günlerde yurt dışı tezgahüstü FX swap piyasasında oluşan sıra dışı koşullar TL piyasalarının gerçeklerini yansıtmamakta ve arzu edilmeyen fiyat hareketlerine yol açmaktadır. Borsamız nezdindeki swap piyasasında ise fiyatlamalar sağlıklı ve olağan şekilde oluşmaya devam etmektedir" - "Gerek Borsa İstanbul piyasalarına üye Türkiye'de faaliyette bulunan yabancı bankaların gerekse yurt dışındaki tezgahüstü piyasada aktif finansal kurumların borsamızda bu işlemlerini yapabilmeleri mümkün olup tüm piyasa oyuncularını bu işlemleri yapmak için borsamıza davet ediyoruz"

Finans 28-03-19 12:18

Merkez Bankasından swap hamlesi

Merkez Bankası vadesi gelmemiş toplam swap satış sınırını yüzde 20'den yüzde 30'a yükseltti

Finans 28-03-19 10:40

Döviz kurlarının hassas noktası swap piyasaları

Londra'da swap yani döviz takas işlemlerinin barometresi olarak tanımlanabilecek piyasada kısa vadeli faizler, para birimlerinin ait oldukları ülkelerin faizi ve risk priminin yanı sıra arz-talep dengesi ile de şekilleniyor.

Finans 27-03-19 15:56

GRAFİKLİ - Döviz kurlarının hassas noktası swap piyasaları

Londra piyasasındaki swap yani döviz takas işlemleri, para birimlerinin ait oldukları ülkelerin faizi ve risk priminin yanı sıra arz-talep dengesi ile de şekilleniyor - Geçen haftayı 5,7750 seviyelerinden kapatan dolar/TL, TCMB'nin hızlı ve yerinde hamleleri ile düşüşe geçerek iki işlem gününde yaklaşık yüzde 8 değer kaybederek 5,30 seviyelerine indi - Alınan önlemlerle Londra swap piyasasında TL'nin maliyeti hızla yükselirken, traderlar TL'de yeni kısa pozisyon açamadıkları gibi daha önce açtıkları pozisyonları da zarar etmemek için kapatmak zorunda kaldı - Londra piyasasında TL kısa pozisyonunu kapatmak isteyen traderların talepleri ve daralan likidite, derinliğe sahip olmayan swap piyasasında TL için uygulanan gecelik faizlerin yüzde 500'ü aşmasına neden oldu - TCMB'nin repo ihalesi açmayarak fonlama maliyetini yükseltmesi sonrası yabancı traderları TL'ye karşı aldıkları pozisyonu kapatma telaşı sardı - Spekülatif döviz talebi, swap piyasasında faizlerin yükselmesi ile şimdilik ortadan kalkarken, bunun yan etkisi pay ve tahvil piyasasında görüldü - Analistler, swap piyasasında dengenin 1-2 günde oluşabileceğini, bu tür piyasalardaki hızlı dalgalanmaların kısa süre ile sınırlı kalması koşuluyla normal karşılanabileceğini belirtti

Finans 27-03-19 14:49

Swap nedir? İşte doları düşüren adım adım gelişmeler

Geçtiğimiz hafta 5.85 TL seviyesine kadar yükselen dolar dün 5,54 TL’ye geriledi. Dolar, TL karşısında salı kapanışında 5,33'ü; euro ise 6,10 seviyelerini gördü. Peki son günlerin en çok konuşulan ekonomik terimi swap nedir?

Finans 27-03-19 10:40

ECB ve BoE arasında döviz takas anlaşması imzalandı

Avrupa Merkez Bankası: - "Bu etkinleştirme, BoE'nin likidite sigortası temininde ilave esneklik sağlamada, hanehalklarına ve şirketlere hizmet veren piyasaların işleyişini desteklemede ihtiyati bir adım"

Finans 05-03-19 16:02

Çin ve Endonezya arasında 28,8 milyar dolarlık swap anlaşması

Çin ve Endonezya arasında 28,8 milyar dolarlık swap anlaşması

Haber 19-11-18 11:18

Endonezya ve Singapur arasında para takası anlaşması

Endonezya ve Singapur arasında para takası anlaşması

Haber 11-10-18 15:35

Borsa İstanbul Swap Piyasası, 1 Ekim'de faaliyete geçecek

Piyasanın gelişimini teşvik etmek amacıyla 31 Mart 2019'a kadar gerçekleşen swap işlemlerinden borsa payı ve takas ücretleri alınmayacak.

Finans 28-09-18 09:35

BDDK'dan swap işlemleriyle ilgili açıklama

BDDK'dan swap işlemleriyle ilgili açıklama

Finans 17-09-18 17:31

BDDK’den swap düzenlemesi

Yüzde 25 sınırlamasına dahil edilen işlemlerin hesaplamasında 90 ile 360 gün vadeli işlemlerin yüzde 75, 360 gün ve üzeri vadeli işlemlerin ise yüzde 50 oranında dikkate alınacak.

Finans 17-09-18 17:30

BDDK'dan swap işlemleriyle ilgili açıklama

BDDK'dan swap işlemleriyle ilgili açıklama

Finans 08-09-18 17:36

Merkez Bankası'ndan dövize bir hamle daha

Merkez Bankası bünyesinde döviz karşılığı Türk Lirası swap piyasasının açılmasına karar verildi

Finans 31-08-18 17:46

Borsa İstanbul'da 'swap pazarı' kuruluyor

Borsa İstanbul, "Global finansal piyasalardaki en aktif pazarlardan biri olan swap pazarının başta bankalarımız olmak üzere tüm finans sektörü katılımcılarına hizmet edecek şekilde borsamızda kurulması çalışmalarına başlanmıştır" açıklaması yapıldı.

Finans 27-08-18 15:16

Türkiye ve Katar merkez bankalarından iş birliği

İki ülke merkez bankaları arasında karşılıklı iş birliğini artırmak amacıyla Para Takası (Swap) Anlaşması imzalandı

Finans 20-08-18 00:12

BDDK'dan dolara bir önlem daha

Bankaların swap işlemlerine getirilen kısıtlamalarda oran değişti. Bankaların swap işlemler toplamı bankaların yasal özkaynak toplamının yüzde 25'ini geçemeyecek.

Finans 15-08-18 09:42