HDP'li belediyenin değiştirdiği tabelayı valilik söktü

HDP'li Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Silvan yolu üzerinde bulunan caddenin İyaz bin Ganem olan ismini, daha önce terör suçundan ceza alan doktorun ismi ile değiştirme kararı valilik tarafından reddedilmesine rağmen gece saatlerinde değiştirdi. Valilik ekipleri de değiştirilen tabelayı sabah saatlerinde söktü.

İçişleri Bakanlığı'nca kayyum atandığı dönemde, Sur ilçesinde açılan bir caddeye İslam orduları komutanı İyaz bin Ganem'in adı verildi. Yerel seçimlerin ardından belediye yönetimi HDP'li başkana geçti. HDP'li belediye yönetimince 19 Haziran'da alınan meclis kararı ile İyaz bin Ganem'in isminin verildiği caddenin adının değiştirilmesi kararlaştırıldı. Caddeye, 5 yıl önce hayatını kaybeden ve terör örgütüne yardım ve yataklık etmek suçundan 3 yıl 9 ay hapis cezası alan doktor İlhan Diken'in adının verilmesi kararlaştırıldı.

Diyarbakır Valiliği'nce yapılan tahkikat sonucunda, meclis kararının mevzuat hükümlerine aykırı olduğu, Diyarbakır'ın İslam ile şereflenmesine vesile olan komutanın adının verildiği caddenin ismi değiştirilerek PKK/KCK terör örgütüne yardım ve yataklık yapmak suçundan hapis cezası almış bir şahsın adının verilmesinin kamu vicdanını yaralayacak nitelikte karar olduğundan karar reddedildi.

Valiliğin isim değişikliğini reddetme kararına rağmen belediye ekipleri, dün gece saatlerinde İyaz bin Ganem olan caddenin ismini Dr. İlhan Diken olarak değiştirip tabelayı astı.

Dün gece belediye ekipleri tarafından asılan tabela, sabah saatlerinde valilik ekipleri tarafından yerinden söküldü.

dasdsaf

(İHA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 46 yorum
tekrar kayyum atanması en mantıklısı bunlar hizmet yapmıyor provokasyon yapıyorlar
Aslında senin gibi malların beynine kayyum atamak lazım.Çok yetersiz yaratıklarsnz...
halkın seçtiği kişilere ne zaman saygı göstereceksiniz
İslam orduları komutanı ne demek , bu ülkeden ne komutanlar geçmiş koysanıza onlardan birinin adını.
@casa47 halkın seçtiği kişiler kanunlara kurallara uyacak ,halk seçti diye herşeyi yapacak öylemi ,öyle bir devlet yok o küçük kafana sok bunu hevalcim..
Senin gibiler gördüler İstanbula Ankara İzmir her yer kayyum oldu doldu taştı devam edin her yere dolacaklar reis sayesinde
Ülkede nereye ne ismi verileceğinin bir yolu yöntemi yasası yok mu,önüne gelen dedesinin ismini mi koyacak, bıktık bu cadde sokak ismi mücadelesinden. 15 Temmuz şehitleri diyoruz, burada parklarda Arap celal ismi ılgınlı şeyh...ismi, şeyh sait ortaokulu ismi...bu ne yaaa. Koysanıza şehitlerimizin ismi yaşasın adı...ama o kafa nerede ne yasa var ne kural var bol bol çen çen....
Bu ne böyle kafana göre isim koy
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler