YEMEK

İftara Kalan Süre
--
Saat
--
Dakika
Advertisement

Helvanın faydaları arasında bağışıklığı güçlendirmek de var! Öyle hastalıklara iyi geliyor ki...

Türk mutfağının vazgeçilmez lezzetleri arasında bulunan helva, diyet listelerinde de sıkça yer alıyor. Protein kaynağı olma özelliğinin yanı sıra güçlü besin değerleriyle dikkat çeken helva, tokluk hissi vererek kilo almayı önlüyor. Faydaları saymakla bitmeyen helva, damar tıkanıklığından kansızlığa kemik hastalıklara kadar pek çok hastalığa iyi geliyor. Bağışıklığı kuvvetlendiren etkisiyle de dikkat çeken helvanın bilmediğiniz faydaları...

Helvanın faydaları arasında bağışıklığı güçlendirmek de var! Öyle hastalıklara iyi geliyor ki...

Doğumdan ölüme, bayramdan şenliğe kadar pek çok farklı adetin temel unsuru olarak masalara gelen helvanın yüzyıllardır Türk gelenek ve görenekleri arasında vazgeçilmez bir yeri var. Türk coğrafyasının kodlayıcı lezzetlerinden biri olma özelliği ile tat hafızalarına kazınan helva sağlık açısında da önemli bir protein deposu.

Tatlı ihtiyacımızı karşılayan lezzetler arasında yer alan helvanın, sağlığımız için de tüketilebilecek besinler arasında yer aldığını söyleyen Mustafa Sayılgan, “Kabukları soyulduktan sonra kurutulan susamların, ezilmesi sonucunda meydana gelen tahin, çok önemli bir besin kaynağıdır. Güçlü bir protein kaynağı olup tokluk hissi verip, kilo almayı önler. Diyet listelerinin önemli bir destekçisi olduğu gibi Ramazan ayında da sahur vaktinde tüketildiğinde gün boyu açlık hissi yaşatmaz” dedi.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİYOR

Sayılgan helvanın hiç bilinmeyen faydalarını şöyle sıraladı:

“Bağışıklık sistemini güçlendirerek, hastalıkları önler. Kemik sağlığını destekler. Balgam söktürücü özelliğe sahiptir. Damar tıkanıklığına iyi gelir. Hammaddesi olan susamda kolesterol bulunmaz. Kanser hücrelerinin genişlemesini engeller. Vücutta biriken toksinlerin atılmasını sağlar. Kansızlığa iyi gelir. Beyindeki sinir hücrelerinin güçlenmesini sağar. Migren ataklarının hafiflemesini sağlar. Alzheimer hastalığı gelişimini yavaşlatır. Karaciğerdeki zararlı maddelerin temizlenmesine iyi gelir. Vücut iltihaplarının daha çabuk iyileşmesini sağlar. Mide ve bağırsaklarda biriken gazı söktürür. Basur üzerinde olumlu etkilere sahiptir.”

HELVANIN BESİN DEĞERLERİ

100 gram sade tahin helvasının içerisinde:

0.1 miligram C vitamini,
0.424 miligram Tiamin,
0.088 miligram Riboflavin,
2.856 miligram Niacin,
0.348 miligram B6 vitamini,
65 miligram folat bulunuyor.

İHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 8 yorum
helva satislarinda düsüs oldu galiba.
çoğusunda glikoz şurubu var en bilindik markalarda bile. nasıl faydası olacak bunun?
Trabzona giderseniz "Beton Helva" var mutlaka alın yiyin..bakın helva neymiş görün.
Geri Dön