Hepimiz bu şekilde tüketiyoruz ama aslında çok büyük hata yapıyoruz!

Kahvaltı sofralarının ayrılmaz ikilisi tahin ve pekmezin sağlığımız için ciddi bir tehdit olduğunu biliyor musunuz?

Hepimiz bu şekilde tüketiyoruz ama aslında çok büyük hata yapıyoruz!

Özellikle kış aylarının vazgeçilmez ikilisi tahin ve pekmez hakkında ezber bozan bir konuya değinmek istiyoruz. Ayrı ayrı faydaları oldukça fazla olan bu ikili bir araya gelip karıştırıldığında ise, bugüne kadar duymadığınız zararları ortaya çıkıyor.

Tek tek değil genellikle birlikte tüketilen ve inanılmaz lezzetli bir besin olan tahin pekmezin bilmediğimiz veya az bildiğimiz zararları nelerdir?

Kansere neden olur

Kanser hastalığının nedenlerinden biri de şeker ve şekerli yiyeceklerdir. Soğuk havalarda bağışıklığı kuvvetlendirdiği belirtilen şekerli yiyecekler ve pekmezin içerisinde yoğun bir şekilde bulunan şeker ve yağ ise kanserin oluşmasına sebep olabiliyor.

İnanılmaz lezzetli bu karışımı yerken bu noktayı bir kez daha düşünün.

Vücuda aşırı yağ ve şeker yüklenir, kilo artışı yaşanır

Bu ikiliden pekmezin içinde şeker, tahinin içinde ise yağ bulunur. Şeker ve yağın biraraya gelmesi ise tahmin edeceğiniz gibi zararları ikiye katlar. Ciddi şekilde kilo alımına neden olabilir.

Öte yandan, fazla tüketim durumunda ise vücutta su tutulması artabilir. Uzmanlar bu zararı en aza indirmek için bu besinlerin ayrı ayrı tüketilmesini öneriyor.

Şişkinlik yaratır

Tahin ve pekmezin fazla tüketilmesi durumunda, vücutta özellikle el, ayak, yüz ve bel bölgelerinde şişkinlik yaşanabilir.

Böbrek ve şeker hastalığınız varsa dikkat!

Pekmezin içerisinde bulunan yüksek miktarda şeker, şeker hastaları için büyük risk taşır. Şeker hastalarının hayati tehlike yaşamaması için pekmez tüketmemeleri önerilir.

Öte yandan, tahinin içinde bulunan yüksek protein de böbrek hastaları için tehlike oluşturur.

Tahin-pekmez besin değerleri

Tahinin içeriğinde yüksek oranda yağ içermesi ve pekmezin de şeker içerikli bir besin olması sebebiyle tahin-pekmez karışımı yüksek kalori içermektedir. 100 gram karışım içerisinde 694 kcal içeren tahin-pekmez, genel olarak tüketilen miktarı ile değerlendirilirse 1 yemek kaşığı içerisinde (15 gr) 104 kcal bulundurmaktadır.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Diğer Haberler