Her gün patates kızartması yediğimizde vücudumuzda ne olur?

Lezzetli ve pratik oluşuyla hemen hemen herkese hitap eden patates kızartması birçoğumuz için neredeyse vazgeçilmezler listesinde. Ancak bu lezzet bombasını her gün tükettiğinizde vücudunuzda hiç de istemediğiniz şeyler meydana geliyor....

Her gün patates kızartması yediğimizde vücudumuzda ne olur?

Patates kızartmasını her gün öğünlerinden eksik etmeyenler için ne yazık ki üzücü haberlerimiz var... İşte yerken bir kez daha düşünmeniz gereken patates kızartmasının zararları...

Vücudunuz hızlı bir şekilde yağlanır

şişman kadın
Patatesteki karbonhidrat oranı son derece yüksektir. Bu oran aslında doğası gereği kötü bir şey olmasa da onu kızartarak tüketmek bir şeyleri yolundan çıkarır. Kızarmış patates karmaşık rafine karbonhidrat (işlenmiş) içerir. Meydana çıkan rafine karbonhidratı vücudumuz çok yavaş sindirir. Üstelik kızarma aşamasında çok fazla yağ çeker ve bu durum bize kilo olarak döner.

Kalp hastalığı ve tip 2 diyabet riski artar

kapl

Hidrojenlenmiş bol yağda kızaran patatesler kötü kolesterolün yükselmesine neden olur ve aynı zamanda kalp rahatsızlıkları riskini artırır. 1976 yılında yapılan bir çalışmada 30-55 yaş arası 121.700 kadın hemşire birkaç yıl boyunca yeme alışkanlıklarını kaydetti. Araştırmacılar ayrıca 86 yılında 40-75 yaş arasındaki 51,529 erkek sağlık personelinin yeme alışkanlıklarını takip eden bir çalışma başlattı. Bu yapılan uzun ve detaylı çalışma sonrası kızarmış yiyecek tüketimi yapan grubun tip 2 diyabet riskinin arttığını ortaya koydu. Aynı zamanda kızarmış yiyecekleri tüketen grubun orta derecede koroner arter hastalığı riskinin arttığı kaydedildi.

Kanser riski artabilir

kander
Bilimsel araştırmalar, patates kızartması gibi kızarmış yiyeceklerin kanser riskinizi artırabileceği söylüyor. İnsanlar üzerinde henüz kanıtlanmasa da denek hayvanları üzerinde yapılan son bir araştırma patates kızartması içindeki akrilamidin kansere neden olabileceğini ortaya koydu.

Ulusal Kanser Enstitüsü tarafından yayınlanan çalışmanın sonuçları, patates gibi amino asit asparagini içeren sebzelerin yüksek sıcaklıklara pişirildiğinde bu maddenin açığa çıktığını ortaya koydu. Akrilamid, DNA yapısında mutasyonlara ve hasarlara neden olan ve kansere yol açabilen, glisdamid adı verilen bir bileşiğe dönüştüğü meydana çıktı.

Böbrek hastalığı ve inme riskini artırır

inme

Patates kızartması, bazı sağlık problemlerine neden olan tuzla doludur. Yüksek oranda tuza sahip olan yiyecekleri tüketmek yüksek tansiyon riskini artırır. Dolaşım sistemine zarar veren bu beslenme, aynı zamanda kalp ve böbrek rahatsızlıklarına neden olabilir. Felç riskini artırır.

Erken ölüm riskini artırır

Obezite, kalp hastalığı, kanser, inme, tip 2 diyabet, böbrek hastalığı, sinir kaybı ve beyin fonksiyonu. Bunların hepsi günlük yaşamınızı büyük ölçüde etkileyebilecek olan önemli sağlık problemleri. Amerikan Klinik Beslenme Dergisi'nde yayınlanan bir çalışmada; araştırmacılar, 45 ila 79 yaşları arasındaki 4.400 kişiden gelen verilere bakmış ve sekiz yıl boyunca beslenme düzenlerini ve sağlıklarını takip etmişlerdir. Çalışmanın sonunda, katılımcıların 236'sı ölmüştü.

Ekip sık sık patates kızartması tüketiminin ölüm riskinin artmasıyla ilişkili olduğunu ortaya koydu. Yazarlar “Daha yüksek miktarda kızarmış patates tüketimi; obezite, hipertansiyon ve diyabet gibi diğer kronik hastalık riskini artırabilir” dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler