Hipokrat ta kullanmış! Vervain bitkisinin faydaları...

Tarihi çok eskilere dayanmasına rağmen az bilinen Vervain bitkisi, sindirimden psikolojik sorunlara, diş etinden rahatsızlıklarından uykusuzluğa kadar çok sayıda probleme faydası vardır. Bu doğal bitkisel ilaç, geleneksel tıpta da sıkça başvurulan bir kaynak.

Hipokrat ta kullanmış! Vervain bitkisinin faydaları...

Mine çiçeği adıyla da bilinen ve Hipokrat’ın da ateşli hastalıklar ve veba için kullandığı söylenen vervain, tarih boyunca Persler, Romalılar, Mısırlılar ve İskandinavyalılar tarafından kullanıldı.

Yapraksız dikenler üzerinde dişli yaprakları ve küçük, soluk leylak renkli çiçekleri olan ince uzun ömürlü bir bitkidir. Vervain, özellikle Akdeniz bölgesi olmak üzere Avrupa'ya özgüdür, ancak Kuzey Amerika dahil dünyanın diğer bölgelerinde de yetişmektedir.

Vervain, toz, tentür, kapsül, çay ve çiçek özü de dahil olmak üzere çeşitli formlarda tüketilmektedir..

Eski çağlardan bu yana günümüze kadar gelen vervain bitkisinin sağlık için inanılmaz faydaları vardır.

Vervain bitkisi sindirim sistemi başta olmak üzere birçok sağlık sorununa iyi geliyor.

İşte vervain bitkisinin faydaları…

İltihap kökenli hastalıkların oluşmasını önler. Hatta vücudunuzda var olan iltihabın yok olmasına yardımcı olur.

Anksiyete, depresyon ve psikolojik problemleri olanların gerginliklerini gidermeye büyük ölçüde yardımcı olur.

Kaliteli bir uyku uyumaya yardım eder. Uykuya dalma süresini kısaltıp uyuma süresini artırır. Uyku sorununa yardımcı olmak için, yatmadan yaklaşık 30 dakika önce 1 bardak vervain çayı yararlı olabilir. Vervain çayına isteğe bağlı olarak bal veya limon da ekleyebilirsiniz. Bir bardak sıcak suya, 1 ila 2 çay kaşığı (2 ila 4 gram) vervain çiçeği ve yaprak ekleyin. 10-15 dakika boyunca üstü kapalı şekilde demlenmesini bekleyin. Çayınız hazır olacaktır.

Sigaranın oluşturduğu kötü etkileri az da olsa gidermeye çalışır. Balgam söktürücü özelliği oldukça fazladır.

Diş eti iltihaplanmasını ve diş eti hastalıklarını önler. 1 çorba kaşığı su ile 2 yemek kaşığı vervaini birleştirin. Çay gibi demleyip soğumasını bekleyin. Daha sonra gargara olarak kullanabilirsiniz.

Sindirim sistemini hızlandırır. Böbrek taşı tedavisinde ve idrar yolu enfeksiyonlarına aynı zamanda kabızlığa iyi gelir.

Anti bakteriyeldir. Vücutta bulunan bakterileri öldürüldüğü gibi temizlik için kullanıldığında da sürüldüğü yerler de bulunan mikropları öldürür veya bakterilerin gelişmesini engelleyebilir.

Sindirimi kolaylaştırır. var olan iltihabın yok olmasına yardımcı olur.

Böbrek taşı, gut, sarılık gibi hastalıkları tedavi etmek için yararlanılmaktadır.

Emziren anneler için laktasyonu iyileştirmek ve ağrılı adet kanaması için doğal bir tedavi olarak etkisi vardır.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 1 yorum
Onu bunu bilmem de satılan iyotlu tuzu kullanmayı azaltın, yerine bolca kaya tuzu, deniz tuzu, Himalaya tuzu kullanın. Benim gibi kısa zamanda ısırarak elma yiyebilirsiniz dişetleriniz kanamadan.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler