Jüpiter ile ilgili çok önemli gelişme!

Jüpiter'in, Güneş Sistemi'nin erken döneminde, henüz oluşum aşamasındaki bir gezegen ile çarpışmış olabileceği bildirildi.

Jüpiter ile ilgili çok önemli gelişme!

Phys.org sitesinin haberine göre, ABD'de Rice, Çin'de Sun Yat-sen üniversitelerinden gök bilimciler, yaklaşık 4 buçuk milyar yıl önceki dev bir çarpışmanın, ABD Havacılık ve Uzay Ajansının (NASA) Jüpiter keşif uydusu Juno'nun şaşırtan gözlemlerini açıklayabileceği sonucuna vardı.

Rice Üniversitesinden Andrea Isella ve Çinli meslektaşı Shang-Fei Liu, Juno'nun, Jüpiter'in çekirdeğinin sanılandan daha az yoğun ve yaygın olduğunu ortaya koyan çekimsel okumalarından yola çıkarak binlerce bilgisayar simülasyonu üzerinde çalıştı.

Tüm senaryolarda Jüpiter'in ilk birkaç milyon yıl içinde Dünya'dan 10 kat büyük kütleye sahip, embriyo halindeki bir gezegeni yutma olasılığının en az yüzde 40 olduğu, buna da büyük olasılıkla bir çarpışmanın yol açtığı gözlendi.

Gök bilimciler, çarpışmanın etkisiyle, üstte daha az yoğun tabakalarla olmak üzere, Jüpiter'in çekirdeğinin yoğun içeriklerinin içi içe geçmiş olabileceği değerlendirmesini yaptı.

Çalışmanın ayrıntıları, Nature dergisinde yayımlandı.

NASA'nın 2011'de uzaya fırlattığı Juno uydusu, Temmuz 2016'da Jüpiter'e vardığından bu yana gezegen yörüngesinde keşif faaliyetini sürdürüyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 8 yorum
@tokoz1965 evet yaradan bilir ama yaradanda git oku diye emir vermiş sırrını çöz demiş aylak aylak dolaşıp her şeyi benden bekleme demiş
aslında sizde bir şey bilmiyorsunuz sadece bizi yaradan bilir
Adamlar yıllarını verıo sende yaradan bilir diosun :) yaww nedesem bilemedimki ne desem anlamican oyuzden seni yaradan tanrıyla basbasa bırakım
Amerika lılarì,israil lileri birde ingilizler î yutsa galaksi huzur bulacak ...
Çok doğru valla
@degas34 kimseyi yutmasına gerek yok, bir şekilde dinleri yutsa tüm dünya huzur bulmuş olurdu.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler