HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Kadir Topbaş'tan tahliye edilen damadı için açıklama

İçerik devam ediyor
İçerik devam ediyor

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, FETÖ soruşturmasında tutuklu olan damadı Ömer Faruk Kavurmacı'nın tahliyesiyle ilgili gazetecilere açıklamalarda bulundu. Topbaş, "Yargı ve adalete güveniyorum. Bizim burada yorumlar yapmamız doğru olmaz" dedi. Kadir Topbaş, "Ciddi bir rahatsızlığı vardı geçmişte" diye konuştu. Topbaş, Kavurmacı'yı gördüğünü ancak detaylı görüşmediğini ifade etti.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, FETÖ soruşturmasında tutuklu olan damadı Ömer Faruk Kavurmacı'nın sağlık durumu gerekçesiyle tahliye edilmesine ilişkin ilk kez konuştu. Topbaş, FETÖ soruşturması kapsamında tutuklandıktan sonra sağlık durumu gerekçesiyle tahliye edilen damadı Ömer Faruk Kavurmacı hakkında “Yargıya intikal etmiş konularda asla konuşmam. Yargı ve adalet, buna güveniyorum. Adaletin herkese eşit mesafede olduğunu biliyorum” dedi. Geçen 8 Eylül'de tutuklanan Kavurmacı önceki gün tahliye edilmişti.

Artık bu haberi dinlemek de mümkün. Şimdi uygulamayı indir!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde düzenlenen Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli ile Sarıgazi-Taşdelen-Yenidoğan metro hattı imza töreni sonrası açıklama yapan Belediye Başkanı Kadir Topbaş, damadı Ömer Faruk Kavurmacı’nın sağlık durumu gerekçesiyle tahliye edilmesi hakkında konuştu.

_Kadir Topbaş, sözüne “Soracağınız soruyu biliyorum. Ne sormak istediğinizin farkındayım” diye başladı.

_

“YARGI VE ADALETE GÜVENİYORUM”

Siyasi hayatında yargıya intikal etmiş konular hakkında açıklama yapmadığını belirten Kadir Topbaş “40 küsur yıllık siyasi hayatımda, yargıyla ilgili, yargıya intikal etmiş konularda asla konuşmadım, üzerinde durmadım. Bu yargıya olan saygımdandır. Bu benim yakınım da olsa uzağım da olsa, veya benim belediyemin herhangi bir konusuyla ilgili dava da olsa ki çokça yaşamaktayız.

“PEYGAMBER EFENDİMİZİN SÖYLEDİĞİ GİBİ ‘KIZIM FATIMA DA OLSA KOLUNU KESERİM’ DİYE”

Şunu da söylemek isterim. Ben zaten tavrımı ilk günlerde koydum, Peygamber efendimizin söylediği gibi ‘kızım Fatıma da olsa kolunu keserim’ diye... Biz bu ahlaktayız, bu anlayıştayız. Ben şu anda bir aile reisiyim. Benim ailem büyük bir aile ve İstanbul ailesi. Herkesin, İstanbul’da yaşayan tüm bireylerin sorumluluğunu üstlenmiş birisiyim. Ben burada İstanbulluların mutluluğunu düşünmek zorundayım. Hizmet etmek zorundayım. Onun için yargının halen devam etmekte olan konusuyla ilgili ki, burada zaman zaman beni de itham eden, benim belediyemle ilgili davalarda olsun, asla bu davalar üzerinde konuşmayı, değerlendirmeyi doğru bulmuyorum. Yargıya olan saygımızdır. Çok detaylara da bakmıyorum. Açık ve net ifade edeyim, neyin nesidir, ne oldu, ne bitti, bunlara da bakmıyorum. Bu konuyla ilgili ben işime bakıyorum. Büyük bir sorumluluk almış durumdayım. Burada benim bütün düşüncelerim, değerlerim, bu kente daha neler yapabiliriz, bu kendi daha nasıl geliştirebiliriz… Yargı ve adalet, buna güveniyorum. Adaletin herkese eşit mesafede olduğunu biliyorum. Adaletin vereceği karar önemlidir. Burada kalkıp bununla ilgili yorumlar yapmamız yanlış olur” dedi.

“GÖRÜŞME İMKANIM OLDU”

Ömer Faruk Kavurmacı’nın hastanede mi yoksa evde mi kaldığı soruları üzerine Kadir Topbaş “Konuyla ilgili detaylara girmeyeceğim, ciddi bir rahatsızlığı vardı, geçmişte de... Tabi onu kendisi takip edecek” dedi. Damadı Kavurmacı’yı ziyaret edip etmediği sorusuna ise Topbaş “Ben gördüm ama çok fazla değil, sadece böyle bir görüşme imkanım oldu” dedi. Topbaş daha sona toplantı salonundan ayrıldı.

TAHLİYE GEREKÇESİ EPİLEPSİ

İHA'nın haberine göre Kavurmacı’nın tahliyesinde ‘epilepsi’ hastalığı gerekçe gösterilmişti. AA'nın haberine göre hakimlik, dilekçe ekinde sunulan Acıbadem Hastanesi'nin 18 Nisan 2017 tarihli sağlık raporundaki tespitlere yer verdi. Söz konusu rapora göre, "Kavurmacı'ya 2005 yılında epilepsi tanısı konulduğu, dönemsel nörolojik takibinin yapıldığı, sürekli çekilen EGK raporunda fokal biyoelektrik dizorganizasyonun lehine yorumlandığı ve cezaevi koşullarının şüpheli üzerinde olumsuz etkilerinin bulunabileceği" yönünde tespitler olduğunu aktaran hakimlik, dilekçeyle beraber verilen diğer belgelere göre de, "şüpheli Kavurmacı'da 2009 yılında santral uyku apnesi, 2010 yılında da hipovitaminöz ve hipoglisemi sorunu tespit edildiği, bu hastalıkların epileptik atakları arttırdığı" yönünde tespitlerin olduğuna dikkati çekti.

ÖMER FARUK KAVURMACI'NIN TAHLİYESİ...

FETÖ'nün iş dünyası yapılanmasına soruşturma kapsamında tutuklanan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın damadı Ömer Faruk Kavurmacı'nın, 'epilektik atakları arttıran uyku apnesi, hipoglisemi ve hipovitaminöz hastalıklarının ileride telafisi mümkün olmayan durumlara sebebiyet verebileceği' gerekçesiyle tahliye edilmişti.

Kavurmacı'nın avukatları özel bir hastaneden aldıkları raporla birlikte İstanbul 5. Sulh Ceza Hakimliği'ne tahliye talebinde bulundu. Söz konusu rapora göre, 'Kavurmacı'ya 2005 yılında epilepsi tanısı konulduğu, dönemsel nörolojik takibinin yapıldığı, sürekli çekilen EGK raporunda fokal biyoelektrik dizorganizasyonun lehine yorumlandığı ve cezaevi koşullarının şüpheli üzerinde olumsuz etkilerinin bulunabileceği' yönünde tespitler olduğu belirtildi.

Raporu değerlendiren hakimlik, dilekçeyle sunulan belgelere göre şüpheli Kavurmacı'nın mevcut ciddi sağlık sorunlarının dikkate alındığını ve tutukluluk halinin devamının şüpheli için ileride telafisi mümkün olmayan durumlara sebebiyet verebileceğini aktardı.

Tutuklama tedbirinden beklenen faydanın sağlandığına da vurgu yapan hakimlik, tutuklu kalınan süre, bu aşamadan sonra tutuklama yerine adli kontrol tedbirleri uygulanmasının yeterli görülmesi ve tutuklama tedbirinin ölçülü olmaması gerekçeleriyle Kavurmacı'nın tahliye edilmesi talebinin kabulüne, bu kişinin serbest bırakılmasına karar verdi.

8 EYLÜL'DE TUTUKLANDI

85 sanıklı TUSKON dosyasında ismi yer alan Ömer Faruk Kavurmacı ve babası Mustafa Şevki Kavurmacı hakkında 15'er yıl hapis cezası talep ediliyor. Ömer Faruk Kavurmacı 8 Eylül günü tutuklanmıştı.

En Çok Aranan Haberler