Kalorisi düşük en güzel tatlı: Unsuz ve yağsız bal kabaklı helva

Kış mevsiminin en güzel sebzesi olan bal kabağından enfes bir tatlı yapmaya ne dersiniz? Üstelik bu tatlının kalori derdi yok. Diyette olanlar için de son derece ideal olan bal kabaklı helva bu kışın vazgeçilmezi olmaya aday. Burdur yöresine ait olan tatlı sunumuyla da göz dolduruyor...

Kalorisi düşük en güzel tatlı: Unsuz ve yağsız bal kabaklı helva

Güzel görüntüsü ve lezzetiyle bal kabağının şimdi tam mevsimi! Kışın genellikle tatlısını yaparak tüketilen bal kabağını şimdilerde unutulmaya yüz tutmuş yöresel bir tatlıyla değerlendireceğiz. Hafif ve besleyici olan bal kabağı sadece lezzeti değil faydalarıyla da göz dolduruyor. İyi bir A vitamini kaynağı olmasının yanı sıra potasyum, magnezyum, çinko, demir, kalsiyum, fosfor ve vitaminler açısından da güçlü bir sebzedir.

GettyImages-850337572

Kışın bol bol tüketmek için güzel bir nedenimiz daha oldu... Çorbası, tatlısı son derece leziz olsa da biz size aslında çok eski olan ancak şimdilerde unutulmaya yüz tutmuş bir tatlıdan bahsedeceğiz.

Burdur yöresinde yetişen kabaktan yapılan helva, içinde yağ ve un bulunmamasıyla dikkati çekiyor. Sunumu badem ve tarçınla yapılan helva, damaklarda eşsiz bir lezzet bırakıyor.

kabak

Burdur yöresine özgü, artık yaygın olarak yapılmayan kabak helvası, lezzetiyle damakları tatlandırıyor.

Genellikle Burdur'un köylerinde yapılan kabak helvasının içinde un ve yağ bulunmuyor. Eskiden Burdur yöresinde neredeyse her evde kavrulan eşsiz lezzet, artık pek bilinmiyor.

Kentteki bir lokantada ayın belli günlerinde yapılan kabak helvası, genç neslin de beğenisini kazanıyor.

kabak2

Lokantacı 41 yaşındaki Barış Kaval, AA muhabirine yaptığı açıklamada, baba mesleğini yaptığını, ailece 45 yıldır Burdur'da restoran işlettiklerini anlattı.

Kabak helvasının Burdur'a özgü unutulmaya yüz tutmuş lezzetlerden olduğunu dile getiren Kaval, kabak helvasının kabak tatlısına nazaran daha az bilindiğini söyledi.

Kabak helvasının eskiden köylerde ninelerin, annelerin sıkça yaptığı bir tatlı olduğunu anlatan Kaval, "Özünü yitirmiş birçok lezzetimiz gibi kabak helvası tatlımız da artık unutulmaya yüz tutmuş tatlılarımızdan ancak biz işletme olarak bu tatlımızı belli günlerde yaparak müşterilerimize sunuyoruz." dedi.

kabak3

"Yaşatılması gerekiyor"
Yöreye özgü geleneksel lezzetleri yeni nesle tattırmaya çalıştıklarını vurgulayan Kaval, şöyle konuştu:

"Kabak helvamız harika bir tatlıdır. Kabağımız yöremizde bolca yetişmektedir. Şekeri de Burdur şekerinden olursa daha da harika, mükemmel bir lezzet olur. Helvamız sadece şeker ve kabakla yapılan onun dışında herhangi bir katkı malzemesi girmeden elde edilen en lezzetli tatlılardan biridir. Yaşatılması gereken bir tatlı."

Kaval, sunumda kullandıkları soyulmuş ve kavrulmuş taze badem ve tarçının helvaya ayrı bir lezzet kazandırdığını ifade etti.

Kalorisi düşük bir tatlı
Helvanın içinde yağ ve un bulunmadığından kalorisinin düşük olduğunu aktaran Kaval, "Diyet yapanlar da rahatlıkla tüketebilir. Biz de elimizden geldiği kadar bu tatlıyı işletmemizde yaşatmaya çalışıyoruz. Herkesin denemesini tavsiye ederim. Ben yöremize özgü bu tatlımızı yaşatmak ve herkese tattırmak için elimden geleni yapacağım." dedi.

"Lokantaların menüsüne girsin"

kabak4

Burdur yemekleri ve kültürü üzerine araştırma yapan Akdeniz Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğretim üyelerinden Doç. Dr. Şevkiye Kazan Nas ise kabak helvasının Burdur yöresine ait, unutulmaya yüz tutmuş yiyeceklerden biri olduğunu ifade etti.

Nas, şunları söyledi:

"Bu yiyeceğimizin tekrardan yaygınlaşması için coğrafi işaretinin alınması şart çünkü kabak helvası Burdur'a özgü bir tatlıdır. Yakın civardaki illerde yine oralara yerleşmiş Burdurlular tarafından yapılıyor. Bu lezzetin yaşatılması için lokantaların menülerine girmesi gerekiyor ayrıca kavanozlarda paketlenerek başka illere de gönderilebilir. Bu çalışmalarla lezzeti damakta kalan kabak helvasını gelecek nesillere aktarabiliriz."

Müşterilerden Doğukan Özbarlas da helva üzerindeki tarçın ve bademle harika bir lezzet oluşturduğunu dile getirerek, "Kabağın helvasını ilk defa yedim, normalde kabak tatlısını sevmezdim ama bu mükemmel bir lezzet." dedi.

Tuğba Kındiş ise daha önceden kabak helvasını hiç yemediğini ancak çok beğendiğini belirterek, böyle güzel bir tatlının unutulmaya başlamasının üzücü olduğunu söyledi.

Kabak helvası

Yöreye özgü tadı ve ismiyle ilgi uyandıran bu lezzeti hazırlamak için "sakız" kabağı ya da "bal" kabağının iri olanları parçalara bölündükten sonra kabuğu soyuluyor.

İçindeki çekirdekli kısmı atıldıktan sonra kabak iri dişli rendeyle rendeleniyor. Rendelenen kabaklar, avuç içinde sıkılarak suyu çıkartılıyor.

Sıkılan kabak topaçlarının üzerine ölçüyle Burdur şekeri konuyor.

Kabakla şeker karıştırılıp ocağa alınıyor. Kısık ateşte altın sarısı renk alıncaya kadar yaklaşık 30 dakika karıştırılan helvaya şekerlememesi için limon sıkılıyor.

Suyunu tamamen çektiğinde ocaktan alınan helva, tabaklara konularak üzeri ayçiçek yağında kavrulmuş badem ve tarçınla süsleniyor.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 5 yorum
Sayfayı tıklatmamın nedeni olan "Balığın üzerine neden helva yenir? " sorusunun cevabı hariç, Burdur'un balkabağı helvasının tarifi, faydası ,...uzun anlatılmış. Bari ben yazayım millette okusun. Tabi yayınlarsanız. Balığın düşürdüğü kan şekerini dengelemek için yenir helva. Balığın üzerine helva yenmesinin en önemli nedeni içeriğindeki tahindir. Zira, yenilen balıkla vucudumuza giren ağır metalleri sıfırlar, fosfor miktarını düzenleyerek, midedeki asit dengesi normale döndürür.Balığın bayat olması ihtimali nedeniyle sütlü tatlılar yenmez. Her balık yemeğinden sonra biraz helva yemek iyidir.
Balık öldüğünü anlasın diye helva yenir :)
Balık öldüğünü anlasın diye helva yenir :)))
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler