Kamyon Değil Gelinin Kız Kardeşi Mübarek: Modifiye Japon Kamyonları

Bu güne kadar sizlere Japonya’yla ilgili bir tane bile normal haber vermemiş olmamın haksız gururunu yaşıyorum sevgili okurlar! B) Bugün bahsedeceğim garip konu Japonlar ve araba modifikasyonunu birleştiren akım: Dekotora

Kamyon Değil Gelinin Kız Kardeşi Mübarek: Modifiye Japon Kamyonları

Araba, modifikasyon, Japon falan deyince hemen aklınızda “The Fast and Furious: Tokyo Drift” ya da ne bileyim bir Transformers gelmesin. Başka türlü bir şey benim bahsettiğim, tamam çok da farklı değil. *Hızlı Ve Öfkeli’deki gibi janjanlı arabalar ve Tansformers’taki Optimus Prime gibi kamyonlar var içerikte! Ama: Türk düğünlerindeki gelinin kız kardeşi* gibi süslü, simli, ışıl ışıl versiyonlarıyla...

**

Daha fazla uzatmadan anlatmaya başlayayım yoksa sizde hızlı ve öfkeli bir biçimde sayfayı kapatacaksınız gibi bir hisse kapılıyorum :)

Akımın adı ne demiştin?

Dekotora (デコトラ) : Japonların, İngilizce decoration(dekorasyon) ve truck (kamyon) kelimelerinin birleşiminden oluşan, kamyon modifikasyon akımına verdikleri isim. "Japon kamyon sanatı" diyebilirsiniz, adını aklınızda tutamıyorsanız.

Hani göz var izan var ama bir de sen anlat bakalım, neymiş bu kamyon sanatının özellikleri?

Akımın ilk göze çarpan özellikleri; araçların neon, ultraviole ışıklandırmalara, paslanmaz çelik uzantı aksamlara, uçuk kaçık boyamalara sahip olmaları olarak görünse de bu kadarla kalmıyor.

Dahası da mı var?

Olmaz mı hiç!

Araç sahipleri araçların içini; çeşitli oyuncaklarla, altın işlemelerle, kumaş kaplamalarla ve hatta ve hatta, kristal avizelerle süslüyorlar.

Avize mi, daha neler... Vallahi de avize billahi de avize ya! ha kristal olmayabilir belki ama bildiğiniz misafir odalarına astığımız taşlı olanlardan.

İnanmayanlar için daha fazla örnek veriyoruz. Biliyoruz ki konuşuyoruz...

Bakın yukarıdan taşları sallanıyor!

"Taşlı olsun ama tavandan sarkmasın" diyenler için masa üstü modelleri de mevcut

Nereden çıktı bu akım da böyle?

İşin şaşırtıcı kısmı, bu akım hiç de yeni değil! 1970’lere kadar uzanıyor hikayesi.
1975 - 1979 yılları arasında yayınlanan 10 filmlik bir komedi aksiyon serisine dayanıyor akımın başlangıcı. Filmin adı: Torakku Yarō (トラック野郎) kibarca Türkçeleştirirsek kamyoncu adam/lar, biraz daha sokak ağzıyla çevirirsek kamyoncu herif/ler diyebiliriz.
Yani adından ve afişlerinden de anlaşıldığı üzere bu iki modifiyeli kamyonun sahibi arasında geçen kovalamacaları mizahi bir şekilde anlatıyor. Ve yine Japonlardan beklediğimiz üzere garip olan ne varsa tutuyor.

Akım bugün bile varlığını sürdürüyor hem de öyle böyle değil... Peki sorması ayıp nasıl?

Bugün bile insanlar hala özel yapım Dekotora siparişleri veriyorlar, sırf bunu yapan firmalar var haliyle.

Ayrıca her sene Dekotora Festivali düzenliyorlar, Vosvosların klasikleşen toplaşması gibi bir etkinlik düşünün, ve neon ışıklardan kör olan gözler! Hah işte tam da öyle bir şey oluyor.

Oyun ve oyuncakları üretiliyor

Yaklaşık 15 tane dijital oyunu bulunuyor bu konseptin.

Şimdilerde basılmasa da bir dönem bu akıma özel iki farklı aylık dergi çıkıyormuş. Üstelik birinin adı da: Camion! Evet bildiğiniz "kamyon" diye okunuyor :D

Diğerinin adı ise : Truck King'miş (Kamyon Kralı)

Zamanlama manidar!

Ama bunlardan çok daha önemli bir özelliği var ki bu akımın, bugün bile neredeyse tüm dünyayı etkilediğini söylesek yeri!! Transformers gibi dünyaya yayılmış bir popüler kültür öğesine ilham olmuş olması! Ortada dile getirilmiş bir itiraf olmasa da, gösterişli arabalar/ kamyonları kahraman olarak kullanma fikri Dekotora’nın ortaya çıkışından kısa bir süre sonrasına denk geliyor! Zamanlama manidar!

Haa bir de son olarak! Japon kızları da bu araçlara gereğinden fazla ilgi gösteriyor sanırız.

Üzülmeyin bizim de Tofaş Kızları'mız var!

Tofaş Kızları'ndan sonra Lada Kızları, efendime söyleyeyim BMW Kızları falan da çıktı, bizde kız çok yani

Japonların Dekotora'sı varsa bizim de "Selvi Boylum Al Yazmalım" kamyonumuz var.

Gelin arabası olarak süslenmiş "Çiçek Abbas" minibüsümüz var!

Dillere destan kamyon arkası yazılarımız var!

Velhasıl kelam, bir çok konuda bizi geçebilirler minik Japonlar lakin, iş kamyona, modifikasyona, arabayla poz vermeye geldi mi ezdirmeyiz kendimizi!

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler