YEMEK

Karın bölgesindeki yağlanmayı azaltmak için en etkili yöntemler

Karın ve bel çevresinde yağ birikimi, estetik olarak bizi rahatsız etmekle birlikte pek çok sağlık probleminin habercisidir. Karın ve bel çevresinde biriken yağlar kalça çevresindeki yağlanmadan daha tehlikelidir. Kalp hastalıkları, felç , Tip 2 diyabet gibi hastalıkları meydana getirebilir.

Karın bölgesindeki yağlanmayı azaltmak için en etkili yöntemler

Karın yağlanması, sadece estetik kaygılar değil beraberinde birçok sağlık sorunu doğurur. Bu sağlık sorunlarının en önemlisi de insülin direnci ve karaciğer yağlanmasıdır. Karaciğerde yağlanma meydana gelirse vücudun toksinleri uzaklaştırma yeteneği azalabilir. İnsülin direnci kontrol atına alınamazsa diyabet, kalp hastalığı, aşırı kilo artışı gibi sorunlara yol açabilir.

KARIN BÖLGESİNDEKİ YAĞLARDAN KURTULMAK İÇİN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Sadece yağlı besinler değil, her besin grubunun aşırı tüketimi karın bölgesi yağlanmasını artırır. Bu yüzden her besin grubundan yeterli ve dengeli bir şekilde tüketmeliyiz.

Lif içeriği yüksek besinleri öğünlerinize ekleyin. Beyaz ekmek yerine tam buğday ya da çavdar ekmeğini; pirinç pilavı yerine bulgur pilavını tercih edin.

Fındık yağı, zeytinyağı, ayçiçeği, soya, keten tohumu karın bölgesi yağlanmasını önlemek için tüketilmelidir. Önemli bir antioksidan olan E vitamini kanola, susam, ayçiçeği, aspir ve soya yağlarında bolca bulunur. Karın iç bölgesindeki yağların erimesi için günde maksimum altı yemek kaşığı zeytinyağını kullanmanız gerekir.

Avokado: Tekli doymamış yağ asitleri ve liften zengindir. Bu özellikleri ile bel bölgesindeki yağların azaltılmasında etkilidir.

Salatalık: Yüksek su ve lif içeriği ile oldukça düşük kalorilidir ve tok tutar.

Ceviz, badem ve diğer yağlı tohumların tüketimini artırın. Yağlı tohumların tüketimi tok kalma süresini uzatır. Her gün bir avuç yağlı tohum tüketimi bölgesel yağlanmayı önler.

Bitter çikolata: İyi kolesterolü artırıcı etkiye sahip flavanoller ve proantosiyanin bakımından zengindir. Bel bölgesi incelmesi için günde maksimum 20 gram bitter çikolata tüketebilirsiniz.

Baklagiller: Sindirim sistemini düzenlemekle birlikte kaslar için faydalıdır. Karın kaslarını güçlendirir, açlığı ve aşırı yemeyi önler.

Öğünlere başlamadan önce mutlaka 2 bardak oda ısısında su için.

Günde 2 şişe maden suyu tüketebilirsiniz.

Her gün en az 30 dakika hafif tempolu yürüyüş yapın ve gün aşırı karın bölgesi egzersizleri yapın.

Yemeklerinizi yavaş yavaş yiyin ve lokmalarınızı iyice çiğneyin.

Diyetisyen Yaprak Yılmaz

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler