Katolik Kilisesi'ni karıştıran imza! Manifesto yayımlandı!

Katolik Kilisesi'nde muhafazakar kanadın önemli isimlerinden olan Kardinal Gerhard Ludwig Müller, Papa Franciscus'u doktrinlerinden dolayı üstü kapalı olarak eleştiren bir manifesto yayımladı.

Katolik Kilisesi'ni karıştıran imza! Manifesto yayımlandı!

Vatikan'ın İnanç Doktrini Topluluğu kurumunun 2012-2017 yılları arasında başkanlığını yapan ve bu görevi Papa Franciscus tarafından uzatılmayan Kardinal Müller'in manifestosu ABD'deki "Lifesitenews" adlı internet sitesinde yayımlandı.

İSİM VERMEDEN PAPA'YI HEDEF ALDI

Kardinal Müller, isim vermeden Papa Franciscus'u hedef alan manifestosunda, Arjantinli Papa'nın 4 Şubat'ta Birleşik Arap Emirlikleri'nde Mısır'ın El Ezher Üniversitesi'nin Rektörü Şeyh Ahmed Et-Tayyip ile imzaladığı "Dünya Barışı ve Birlikte Yaşam İçin İnsanların Kardeşliği Belgesi"ne de atıf yaptı.

Söz konusu belgenin içeriğini, Hz. İsa'nın temel öğretilerinden uzaklaştığı gerekçesiyle eleştiren Kardinal Müller, "Katolik bir liderin dinin gerçeklerini öğretmeyi reddetmesi en büyük hayal kırıklığıdır." ifadesini kullandı.

Kardinal Müller ayrıca, "inancın öğretilmesinde giderek yaygınlaşan bir kafa karışıklığıyla karşı karşıya kalan Kilise'nin birçok piskoposu, rahipi, din adamı ve laik kesiminin kendisini vahinin gerçeklerini dile getirmeye davet ettiğini" belirtti.

Günümüzde birçok Hristiyan'ın "inancın temellerini bilmediğini, Kilise'nin doğru görevinin insanları Hz. İsa'nın ışığına götürmek olduğunu" vurgulayan Müller, boşanma ve yeniden evlenme, rahip ve rahibelerin sorumlulukları, cehennemin sonsuzluğu gibi konularda Hristiyanları inançlarından uzaklaştıran gelişmeler olduğunu öne sürdü.

Papa Franciscus ile El-Ezher Üniversitesi'nin Rektörü Şeyh Ahmed et-Tayyib arasında Abu Dabi'de imzalanan "Dünya Barışı ve Birlikte Yaşam İçin İnsanların Kardeşliği Belgesi"nde, dini ve ahlaki sorumluluğa dayanan iş birliği ve diyalog kültürünün benimsendiği vurgulanmıştı.

Söz konusu belgede, dünya liderlerinden, uluslararası politika yapıcılarından ve ekonomi dünyasından "hoşgörü, birlikte yaşam ve barış kültürünü yaymak; dünyadaki mevcut savaşları, çatışmaları, kültürel ve ahlaki çöküşü durdurmak için" çalışmaları istenmişti. (AA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 3 yorum
Dinler arası diyalog kardinal fetö ve katolik hristiyan, dünya hristiyanlarının en şerlisi papa projesidir. Yozlaşmış, tahrif edilmiş hristiyanların bile rahatsız olduğu bu haberden anlaşılan iğrenç projeden, bizim diyalogcuların (dinsizleri ve kitaplı kafirleri cennete sokanlar) ve bunların yolundan giden sözde müslümanların rahtasız olmamaları manidardır.
20 Haziran 1928 tarihli Vakit gazetesinde: Dinimizde yeni hayata, ilerlemeye uygun olarak yapılacak yenilikleri, İstanbul ilahiyat fakültesi profesörleri rapor halinde hazırlamışlardır. İttihatçılardan Köprülü Fuat, İzmirli İsmail Hakkı, Şerafettin Yaltkaya, Mehmet Ali Ayni gibi dinde reformcuların imzalarını taşıyan bu rapor şöyleydi:Din de, diğer sosyal teşekküller gibi hayatın akışına uymalı. Din, eski şekillere bağlı kalamaz. Türk demokrasisinde, din de muhtaç olduğu inkişafı göstermeli. Camilerimiz kullanılır hale getirilmeli, sıralar, [koltuklar, sandalyeler] konmalıdır.
hepsi orta çağ peri masalı zeus, amon, odin nasıl yok olduysa diğer tanrılarda yok olmaya mahkum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler