Kaynar su yanık tedavisi için hayat kurtaran ilk yardım önerileri

Mutfakta başımıza gelen en sık kazalardan biri de kaynar su yanıklarıdır. Bu kazalara yapılan yanlış müdahale kalıcı cilt hasarları verebilir. Bu sebeple ilk yardım müdahalesinde en doğru yöntemi öğrenmek şart! İşte kaynar su yanık tedavisi için uygulamanız gereken yöntemler.

Kaynar su yanık tedavisi için hayat kurtaran ilk yardım önerileri

En yaygın ev kazalarından olan kaynar su yanıkları, hepimizin başına gelebilir. Bu gibi durumlarda ise ilk müdahale son derece önemlidir. İlk olarak cildinize sıcak su döküldükten sonra ne tür bir yanık olduğunu değerlendirin. Eğer küçük yanıklar oluştuysa kaynar su yanık tedavisi için bu yöntemleri uygulayabilirsiniz.

Kaynar su yanıkları küçük olduğunda evde bu yöntemleri uygulayarak acınızı azaltabilir ve hızlı bir şekilde iyileşme sağlayabilirsiniz.

PATATES

iStock-91383674
Küçük cilt yanığı oluştuysa patatesin bu yanıkları tedavi edici özelliği vardır. Rendelenmiş patates suyunu sıkın ve küçük yanık olan bölgede 15 dakika bekletin.

HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI

Küçük yanıklarda etkili olan bir diğer yöntem ise hinditan cevizi yağı. E vitamini, laurik asit ve kaprilik asit içermesiyle yanık bölgeyi hızlı bir şekilde tedavi eder.

ELMA SİRKESİ

Elma sirkesinin enfeksiyon önleme ve antiseptik özelliği vardır. Bu sayede küçük yanıkların tedavisinde önemli bir rol oynar. Yanık bölgesine elma sirkesiyle pansuman yapın. Bu pansumanı saat başı tekrar edin.

ÇAY

Birinci derece yanıklarda soğuk su ve çay karışımı kullanılabilir. Siyah çay poşetini birkaç dakika soğuk suda bekletin. Sonrasında yanık bölgede çok bastırmadan biraz bekletebilirsiniz.

YUMURTA BEYAZI

Yanık sonrası oluşan ağrıyı hafifletir. Çok çabuk kuruduğu için devamlı olarak tazelenmesi gerekir. Ağrı kesici etkisinin yanı sıra yanık bölgesinde iz kalmasını da önler.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 3 yorum
Bu tavsiyeler işe yarayabilir, ancak en kolay ve en basit yolu yanan kısmı soğuk suyun içinde bekletmek: hem ağrıyı anında keser, hemde yanık 1 saat içinde iyileşir. Tabi bu küçük yanıklar için geçerli. Ha birde 15 dakikada bir kullandığımız suyu değiştirmek lazım sonucuna sizde inanamayacaksınız. Çünkü yara tamamen iyileşmiş olacak.
10 yumurtayı kırın..yansın iyice..nihayetinde yumurtanın çok az yağı çıkacak..onu alın kuş tüyü gibi bişeyle yanığa sürün..kesinlikle yanık izi kalmıyor..anneler aklınızda olsun..
el altında silverdin bulundurun yeter hayat kurtarır mucize bence
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler