Mynet Trend

         

Kemal Sunal filmleri: Türk sinemasının mihenk taşı

Kemal Sunal filmleri: Türk sinemasının mihenk taşı

Türk sinemasının mihenk taşı olan Kemal Sunal’ın filmlerini eminiz ki hepimiz 10’dan fazla defa seyretmişizdir. Onlarca filmde rol alan aktörün en sevilen filmleri ile karşınızdayız. Kemal Sunal filmleri listesinden bir yapımla hafta sonunuzu renklendirebilirsiniz.

Toplam 82 filmde boy gösteren Kemal Sunal, Türk Sinemasının unutulmaz isimlerinden biri olarak hatırlanıyor. Neredeyse tüm televizyon kanallarında defalarca yayınlanmasına rağmen ilk günkü heyecanla izlenen Kemal Sunal filmlerinin yeri her zaman ayrıdır. Kemal Sunal’a filmlerinde en çok eşlik eden isimlerden biri de Türk Sinemasının diğer usta ismi Şener Şen’dir. Kemal Sunal Şener Şen filmleri arasında Süt Kardeşler, Hababam Sınıfı, Kibar Fezo gibi şaheserler bulunmaktadır.

Kemal Sunal milyonları etkileyen birçok filmde rol almış Türk sinemasının vazgeçilmez isimlerinden biridir. Kemal Sunal’ın Zübük isimli filmi, yayınlandığı dönem yasaklanmıştı.

Kemal Sunal yediden, yetmişe izleyen herkesi güldürürken hüzünlendiren bir oyuncudur. Ölümünün ardından filmleri hala ilk heyecanı ile izlenmekte ve yayınlanmaktadır. Sizlere en çok izlenen Kemal Sunal filmlerini listelemeye çalıştık. Keyifli seyirler diliyoruz.

SALAKO – 1974

Salako

Film, yanaşma Salako ile ağanın kızı Emine’nin aşkını anlatmaktadır. Salako, ağanın kızı Emine’ye aşıktır. Emine’nin gözü ise eşkıya Hamido’dadır. Ağa, Emine’yi zorla evlendirmek ister. Emine, düğün gecesi Salako’yu kandırarak beraber dağa kaçarlar. Emine, Hamido’ya kavuşuncaya kadar Salako’yu çeşitli bahanelerle oyalamaktadır. Hamido’ya kendisine kaçtığını söyler. Ancak Hamido, Emine’yi kabul etmeyecektir. Hamido, Emine’yi babasının yanına göndermek ister. Emine ise Salako ile tekrar dağa kaçar. Sonrasında Salako, Hamido’yu öldürerek hem köylünün hem de Emine’nin kahramanı olacaktır. Kemal Sunal filmleri listesinin başını çekmektedir. Türkiye Meral Zeren’i ‘Salako’ filmindeki Emine karakteriyle tanıdı. Meral Zeren’in hayatı ise bu film sayesinde değişti.

HABABAM SINIFI – 1975

Hababam Sınıfı

Özel Çamlıca Lisesine yeni atanan müdür muavini ve ayrıca tarih öğretmeni olan Mahmut Hoca, okuldan maça kaçan, kopya çeken ve hocalara sürekli kafa tutan öğrencilerle dolu olan okulun namı diğer hababam sınıfının öğrencilerini disipline etmeye çalışır. Öğrencilerin yaramazlığı dışında ciddi olaylar da yaşanmaktadır. Kemal Sunal en iyi filmleri arasında yer almaktadır.

SÜT KARDEŞLER – 1976

Süt Kardeşler

Film, Osmanlı zamanı denizci olan Ramazan ve Şaban’ın hikayelerini anlatmaktadır. Şaban bir gün süt annesinden kendisini İstanbul’a davet eden bir yazı alır. Melek konağa gelen Ramazan’ı süt oğlu Şaban sanmaktadır. Ağabeyi Hüsamettin’den çekinen Melek Ramazan’ın damadı olduğunu söyleyecektir. Evdeki yanlış anlaşılmalar devam ederken ev halkıı gulyabani ile karşılaşır. Gulyabani bahanesi ile ev halkı yakınlaşır ve gerçek damat çıkagelir. Kemal Sunal filmleri hangi kanalda? sorusunu cevaplayacak olursak, hemen hemen her kanalda yayınlandığını söyleyebiliriz.

TOSUN PAŞA – 1976

Tosun Paşa

Tosun Paşa, iki düşman ailenin birbiri ile mücadelesini anlatmaktadır. Tellioğulları ile Seferoğulları, Yeşil Vadiye sahip olabilmek için mücadele ederler. Daver beyin kızı Leyla’nın ortaya çıkması ile olayların seyri değişecektir. İki ailede Leyla’yı gelin olarak almak isteyecektir. Herkes Tosun Paşa’dan korkmaktadır. Bu durumdan yararlanma planları yapan Tellioğulları, Şaban’ı Tosun Paşa kılığına sokarlar. Bir süre sonra gerçek Tosun Paşa’nın ortaya çıkması her şeyi değiştirir. Kemal Sunal filmleri garip tiplemeleri ile izleyenlere keyif vermektedir.

KAPICILAR KRALI – 1976

Kapıcılar Kralı

Film, bir kapıcının apartmanda yaşayanlar ile ilişkilerini konu edinmektedir. Seyyit, ailesi ile beraber bir apartmanda kapıcılık yapmaktadır. Seyyit, apartmanlardaki sakinlerin tüm ihtiyaçlarına koşmaktadır. Bu koşuşturmaca apartman sakinlerinin sırlarını öğrenmesine ve kendi menfaatleri için kullanmasına imkân verir. Yönetime Albay Zafer seçilince zor durumda kalacaktır. Bu arada apartmana yeni taşınan çiftin amacı yaşlı ve zengin olan Ubeyit beyi soymaktır. Evin anahtarına ihtiyaç duyarlar ve Seyyit’i kandırmaya çalışırlar.

ÇÖPÇÜLER KRALI – 1977

Çöpçüler Kralı

Çöpçülük yapan saf bir delikanlının hikayesini anlatmaktadır. Kemal Sunal filmleri kanalları göz etmeksizin hemen hemen her yerde yayınlanmıştır. Apti. Aynı mahallede temizliğe gelen Hacer’e aşıktır. Zabıta memuru Şakir’de Hacer’i sevmektedir. Şakir aşkını ailesine söyleyemez. Şakir’e kızan Hacer, ailesine Apti ile evlenmek istediğini söyleyecektir. Şakir ise Apti’ye baskı uygulayacaktır. Şakir, Hacer’i ailesinden ister. Kızlarına iki talibin olduğunu öğrenen ailesi bu fırsatı değerlendirecektir. Kemal Sunal filmleri kaç tane konuyu beyaz perdeye taşıyarak insanların içini ısıtmıştır bilinmez. Ancak hala izlendiğinde aynı etkiyi yaratmaktadırlar.

İBO İLE GÜLLÜŞAH – 1977

İbo ile Güllüşah

İbo, sevdiği kız Nazlı ile evlenebilmek için başlık parası biriktirmeye İstanbul’a gelecektir. Para kazanmak için iş arayan İbo’nun yolu zengin bir ailenin çocuğu Güllüşah ile kesişecektir. Güllüşah ve İbo arasında içten bir dostluk ilişkisi başlar. Ailesi tarafından sevilmeyen Güllüşah İbo’ya kendisini kaçırıp ailesinden fidye istemesini söyleyecektir. Hem İbo para kazanır hemde Güllüşah ailesinin gözündeki değeri ölçecektir. Ancak işler içinden çıkılmaz bir hal alır. Kemal Sunal filmleri kaç tane farklı konuya değinmiş ve insanları güldürmeyi, hayatlarını etkilemeyi başarmıştır bilinmez. Ancak vefatının üzerinden uzun yıllar geçmesine rağmen hala aynı keyifle izlenmektedir.

KİBAR FEYZO – 1978

Kibar Feyzo

Kibar Feyzo, zorlukla gerçekleştirdiği düğününde şapka giyer, bu ağaya saygısızlık olarak nitelendirilir. Feyzo, köyden sürülerek İstanbul’a çalışmaya gelecektir. İstanbul’da şahit olduklarından sonra köydeki insanların köle olarak kullanıldıklarını fark eden Feyzo, köy halkını bilinçlendirmeye çalışacaktır. Feyzo, halkı ülkede neler olup bittiği hakkında bilgilendirmeye çalışır. Film, verdiği mesajların yanı sıra güldürü özelliği ile izleyenleri etkilemektedir.

AVANAK APTİ – 1978

Avanak Apti

Hayatını afiş asarak kazanan Apti, afişlerini astığı bir sanatçıya aşık olur. Apti, bir yolunu bularak kadına ulaşır ve onu etkilemeyi başaracaktır.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 15 yorum
allah rahmet eylesin.
allah rahmet eylesin
dünyada örneği yotur ben bile en az çoğu filmini 10 ar kez izlemişimdr nur içinde yatsın krallll
Geri Dön