HABER

KPSS sorularını çalan FETÖ başarı oranını 6’ya katlamış

2010 KPSS’de FETÖ’nün soru hırsızlığının boyutları, savcılık soruşturmasında ortaya çıktı. 2009’da 50 ve üzeri soru yapan aday sayısı 20 bin 669 iken 2010’da 143 bin 128’e yükselmiş.

KPSS sorularını çalan FETÖ başarı oranını 6’ya katlamış

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın FETÖ’nün 2010 Kamu Personeli Seçme Sınavı ( KPSS) soru hırsızlığına ilişkin soruşturmasında çarpıcı tespitlere ulaşıldı. 10 Temmuz 2010’daki KPSS Eğitim Bilimleri, Genel Yetenek ve Genel Kültür sorularının sınavdan önce FETÖ mensuplarınca elde edilerek dağıtılmasıyla ilgili olarak aynı yıl soruşturma başlatıldı.

Ancak soruşturmayı yürüten Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekili Şadan Sakınan’ın döneminde yaklaşık 3.5 yıl dosya işlem görmedi. Savcı Sakınan daha sonra FETÖ üyesi olduğu gerekçesiyle meslekten ihraç edildi. 2014 yılından itibaren dosya yeniden ele alındı. Ankara Cumhuriyet Savcısı Yücel Erkman, soruşturmayı üstlendikten sonra şüpheliler hakkında MASAK raporu aldı, baz bilgilerini dosyaya ekledi ve imhadan kurtulan bazı sınav kitapçıkları üzerinde bilirkişi incelemesi yaptırdı.

Bu araştırmaların sonucunda 23 Mart 2015’te şüphelilere yönelik ilk operasyon gerçekleştirildi. Bugüne kadar yapılan 10 operasyon sonucunda toplam bin kişi hakkında “FETÖ yöneticisi ve üyesi olmak”, “dolandırıcılık” ve “resmi belgede sahtecilik” suçlarından dava açıldı. Bunların 348’i tutuklandı. Savcılığın yaklaşık 2 bin şüpheli hakkında daha dava açması bekleniyor.

‘KILCAL DAMARLARA SIZIN’

Soruşturmalar kapsamında FETÖ elebaşısı Gülen’in 1990’lı yıllardaki sohbetlerinde verdiği “Devletin kılcal damarlarına sızın” talimatı uyarınca örgütün 2010 KPSS ile birlikte Askeri Lise Sınavları, Hâkimlik, Polis Akademisi, Astsubay, Kurmaylık, Komiser Yardımcılığı, Polis Meslek Yüksek Okulu, Üniversite sınavları, 2011-2012-2013 KPDS, 2011-2012-2013 ALES, 2009-2011-2012- 2013 KPSS gibi ÖSYM’nin ve kurumların yaptığı sınavların birçoğunun sorularını sınav öncesi elde ettiği tespit edildi. Soruşturmada çarpıcı başka tespitlere de ulaşıldı.

Buna göre, 2009 KPSS’de genel yetenek alanında 50 ve üzeri doğru yapan sayısı 20 bin 669 iken 2010 KPSS’de bu sayı 143 bin 128’e yükseldi. Soruşturma şüphelilerinden bir örgüt imamının itirafları, FETÖ’nün 2010 KPSS sırasında soru hırsızlığında zirve yaptığını gösterdi. O ifade şöyle: “2010 KPSS sınavlarında yapılan usulsüzlüklerin çıkış noktası mahrem hizmetler olarak adlandırılan askeri ve bürokratik kurumlardan sorumlu abiler ve imamların cemaat kurumları dışında meslek sahibi olmalarının sağlanması ile birlikte askeriyedeki ve bürokrasideki cemaatçilerin eşlerinin meslek sahibi olmasının sağlanması amaçlanmıştır.”

7’Sİ KAYMAKAM EŞİ

Savcılık, 2010 KPSS’nin Genel Yetenek ve Genel Kültür kısmına ilişkin de ayrı bir soruşturma başlatmıştı. Soruşturma kapsamında şu ana kadar P10 (eğitim bilimleri) ve P3 (genel yetenek genel kültür) sınav türleri dahil yaklaşık 13 bin şüpheliye ulaşıldı. Bunlardan 2 bin 116’sı FETÖ’nün haberleşme programı ByLock kullanıcısı. Bin 600’ünün, örgüt elebaşısı Gülen’in “kurtarma çağrısı” yaptığı dönemde Bank Asya’ya para yatırdığı belirlendi.

P10 türündeki yaklaşık 3 bin şüphelinin 488’i asker ve asker eşi, P3 puan türündeki yaklaşık 10 bin şüphelinin 413’ü asker ve asker eşi, 347’si polis ve polis eşi, 42’si hâkim ve savcı eşi, 7’si kaymakam, 7’si kaymakam eşi. Eşleri KPSS şüphelisi olan askerlerden 7’sinin ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a suikasta giden FETÖ’cü subayların eşleri olduğu kaydedildi.

Darbe direktifinde Ankara Sıkıyönetim Savcısı olarak görevlendirilen FETÖ’cü Mehmet Oğuz Akkuş’un eşinin de KPSS şüphelisi olduğu belirlendi. (Habertürk)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 37 yorum
muhterem hocam sizi çok özledik diyenler bu kadar gencin hakkı yenilirken susanlar bu vebali allah karşısında nasıl ödeyecekler acaba
VAY ANAM VAY DEVLETİN KAYMAĞINI HEP AYNI KESİM YEMİŞ.
Daha hala görevlerine devam ediyorlar bunlar bu hırsızlığı yaparlarkende Müslüman dılar değilmi ben başkasının hakkını gasp ettim diyemediler değilmi varını yoğunu dersanelere yatırıp KPSS den puan alamayıp elenen bir çok kişi piskolojik sorunlar yaşayıp intihar ederken siz fetöş şün koltuklarını altında mıydınız peki şimdi 2010 ve sonrası hırsızların çoğu Devlet kurumlarında peki niye atmıyorsunuz bunları kalkıp Müslümanın hakkını Müslüman geçinen yahudi bile yapmaz sizin yaptığınız şerefsiz ve adi siniz bunlarda hala etrafımızda erkek gibi dolaşana soytarılar var.....
Geri Dön