Limon sarımsak kürü nasıl hazırlanır? Faydalarını bir bilseniz...

Limon ve sarımsak... Çok eski zamanlardan beri şifa kaynağı olarak bilinen ve alternatif tıpta kullanılan bu muhteşem ikiliyi daha önce karışım olarak tükettiniz mi bilmiyoruz ama sayısız faydalarını öğrenince elinizin altından ayırmayacağınıza eminiz. İşte limon sarımsak kürü!

Limon sarımsak kürü nasıl hazırlanır? Faydalarını bir bilseniz...

Limon ve sarımsak ayrı ayrı sağlığımıza çok faydası olan mucize besinlerdir. Ancak bir araya geldiğinde ise bu mucizenin faydaları katlanır ve muhteşem ikili olur. Vücuttaki şişkinliği yok eden, bağışıklığı güçlendiren, beyin hücrelerini yenileyen limon sarımsak kürü bakın vücudumuza nasıl şifa oluyor...

İşte limon suyunun içerisine sarımsak atıp içtiğinizde sağlığımıza olan faydaları…

Tıkanan damarları açıyor, damar sertliklerini önlüyor, damar iltihaplarını tedavi eder.

Hipertansiyonu önler.

Beyin hücrelerini ve tüm sinir sistemlerini yeniler, felç ve inme riskini azaltır.

Kolesterolü düşürerek zararlı yağların hızlı bir şekilde yakılmasını sağlar bu da hızlı bir şekilde kilo vermenize yardımcı olur.

Vücuttaki şeker oranını dengeler, pankreasın yenilenmesini sağlar.

Böbrek ve safra taşlarını eritir, idrar söktürür.

Vücuttaki şişkinliği yok eder ve dokularda ödem oluşmasını engeller.

Helycobeacter pylori adlı ülser mikrobunu öldürerek, mide ve on iki parmak bağırsağı ülserinin kesin tedavisini yapar.

Tüm romatizmal ağrıları iyileştiren sarımsaklı limon suyu, kireçlenmeyi önleyerek her türlü ağrının geçmesine yardımcı olur.

Limondaki yüksek miktarda yer alan C vitamini ve sarımsağın içerisinde yer alan antioksidan bağışıklığı mükemmel hale getirir. Cilt alerjenlerini engellemenin yanı sıra kanser hastalıklarına karşı tüm organlarda kalkan görevi görüyor.

Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Her türlü alerjiyi önler.

Limon suyu-sarımsak kürü nasıl hazırlanır?

sarımsak4

Malzemeler

2 litre su katılmamış limon suyu

40 diş soyulmuş sarımsak

Kapaklı ışık almayan kavanoz

Hazırlanışı

Limonları sıkın ve 2 litrelik kavanozu limon suyuyla doldurun. 40 diş sarımsağı limon suyunun içine şişeye koyun ve sıkıca kapatın.25 gün serin bir yerde muhafaza edin. Ancak günde birkaç kez çalkalayın.

25 gün sonunda sarımsakların limon suyu içinde eridiğini göreceksiniz. Bu karışımı her sabah kahvaltıdan yarım saat önce yarım çay bardağı için.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 1 yorum
İYİ DE GÖKÇE HANIM, KAN SULANDIRICI İLAÇ KULLANANLAR NE YAPACAK? İLACI BIRAKACAK MI, İKİSİNİ BİRLİKTE Mİ KULLANACAK? HER GÜN KAHVALTIDAN ÖNCE YARIM ÇAY BARDAĞI İÇİLECEK SE, 40 GÜN SÜRER. BU KADAR SÜREDE BOZULMADAN NASIL SAKLANACAK? BAZI TARİFLERDE DE SARIMSAĞI BÜTÜN DEĞİL, PLASTİK BIÇAKLA DOĞRANMALI DİYOR. HANGİSİ DOĞRU?
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler