Mahkemeden gürültücü komşuya emsal olacak ceza

Komşuluk ilişkilerini en çok bozan gürültü tartışması Yargıtay'ın emsal kararıyla yeni bir boyuta taşındı. Sürekli gürültü çıkarıp komşularını rahatsız eden kişi, 3 bin lira manevi tazminat ödemeye mahkum edildi.

Mahkemeden gürültücü komşuya emsal olacak ceza

Yılların komşularını birbirine düşüren gürültü kavgalarında emsal teşkil edecek bir karar çıktı. Üst komşusunu gürültü konusunda şikayet eden, alt katta oturan bina sakini, sürekli hakarete maruz kalınca soluğu mahkemede aldı. Gürültü yapmalarının önlenmesini isteyen davacı komşular, gürültü yüzünden psikolojilerinin bozulduğunu ve manevi tazminat ödenmesi gerektiğini öne sürdü. Mahkeme, gürültü yüzünden komşularını rahatsız eden davalıyı 3 bin lira manevi tazminata mahkum etti. Kararı davalı temyiz edince devreye Yargıtay girdi. Yüksek Mahkeme, gürültü çıkaran vatandaşın 3 bin lira tazminat ödemesi yönündeki mahkeme kararını onadı.

Öte yandan, Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Daire Başkanlığı, evde saat 19.00 ile 07.00 saatleri arasında matkap ve benzeri motorlu aletlerin kullanılmasının yasak olduğunu duyurmuştu. Asayiş Daire Başkanlığı, 'Gürültünün yapılamayacağı saatlerin mevzuatta bulunup bulunmadığı' yönündeki bir soruyu da cevaplandırdı. Başkanlık, gürültü suçuyla alakalı 2559 Sayılı Polis Vazife ve Salâhiyet Kanunu, 5326 Sayılı Kabahatler Kanunu ve 2872 sayılı Çevre Kanunu hükümleri çerçevesinde yürürlüğe konulan Gürültünün Değerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliği ile farklı şekillerde yaptırımların düzenlendiğini duyurdu. Yapılan açıklamada, Türk Ceza Kanununun 123 ve 183'üncü maddelerine göre 'kişilerin huzur ve sükununu bozma ve gürültüye sebep olma'nın suç olduğu hatırlatıldı.

Kaynak: İHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 6 yorum
Bu çok önemli bir konu..ve komik cezalar düzenlenmiş,hiç yaptırımı yok desek yeridir.hapis cezası olmadığı ve hemen evi boşaltması saglanmadığı sürece çözüm bulunmaz.
KADIN GECE İÇMEYE GİTMİŞ KÖPRĞİ GECE SAAT 00:02 DEN SABAH 06:00 KADAR KÖPEĞİ EVDE YANLIZ BELKİDE AÇ OLDUĞU İÇİN HAVLIYOR AMA NASIL HAVLIYOR SAHİBİ YOK EĞLENİYOR HAYVAN MAHKUM GİBİ CEZA EVİNDE GİBİ Kİ AÇ BU BİZİ RAHATSIZ ETTİ HAYVANDA GEÇTİK UYKUDAN GEÇTİK SAHİBİ HAYVANMIŞ BİZ YENİ FARKETTİK HAYVAN OLMAZSA KÖPEĞİNİ EVDE YANLIZ BIRAKMAZ EVCİL HAYVAN HAYVAN SEVGİSİ BU DEĞİL NEDEMEK EVLERDEN HAPİS OLMASIN HAYVANIN YERİ DIŞARISI YANİ BAHÇEN BALKONUN HAYVANLAR ÖZGÜRDÜR ÖZGÜR KALMALI ASIL SON 2 SENEDİR MODA OLAN KEDİ KÖPEK AL BAKAMIYINCA AT BENDE ARSLAN TİMSAH ALICAM KOMŞU BU SES NE DEDİĞİNDE ARSLAN.
19:00-09:00 deseydiniz bari, sabah 7 de biri matkap calıstırsa o matkabı neresınde calıstırlar acaba sonra?
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler