YEMEK

Malatya Kağıt kebabı tarifi, Malatya Kağıt kebabı malzemeleri neler, nasıl yapılır?

Malatya’nın meşhur yemekleri arasında bulunan kağıt kebabı, ‘Malatya Kağıt Kebabı’ olarak tescillendi. Konuyla ilgili Malatya TSO Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu, ”İlimizin ticari hayatının canlılığı için, coğrafi işaret tescilini önemsiyoruz” şeklinde konuştu. Vatandaşlar haber sonrası Malatya Kağıt kebabı tarifini de merak etmeye başladı. Peki Malatya Kağıt kebabı nasıl yapılır? Malatya Kağıt kebabı malzemeleri neler? İşte çok beğenilen Malatya Kağıt kebabı tarifi...

Malatya Kağıt kebabı tarifi, Malatya Kağıt kebabı malzemeleri neler, nasıl yapılır?

Malatya’nın en sevilen ve meşhur yemekleri arasında bulunan kağıt kebabı, ‘Malatya Kağıt Kebabı’ olarak tescillendi. Malatya TSO Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu, ”İlimizin ticari hayatının canlılığı için, coğrafi işaret tescilini önemsiyoruz” şeklinde konuşurken, tescil belgesi, Ankara’da bulunan Türk Patent ve Marka Kurumu’nda düzenlenen bir program ile takdim edildi. Haber sonrası Malatya Kağıt kebabının tarifini de merak konusu oldu. Peki Malatya Kağıt kebabı nasıl yapılır? Malatya Kağıt kebabı malzemeleri neler?

MALATYA KAĞIT KEBABI NASIL YAPILIR VE MALZEMELERİ NELER? MALATYA KAĞIT KEBABI TARİFİ

İlk olarak bir tava içinde kuş başı doğranmış eti kendi yağında soteleyin. Daha sonra soğan, mantar ve biber ilave ederek sotelemeye devam edin. Üzerine tuz, karabiber ve kekik de ekleyin. Bezelye koyup ateşten alın. İyice yağlanmış olan kağıdı ikiye katlayın. Bu malzemeyi içine koyup iki ucunu yukarı doğru yapıştırıp katlayın. Yan uçlardan kıvırdıktan sonra önceden ısıtılmış 250 derecedeki fırında 20 dakika pişirip sıcak şekilde servise sunun.

Malatya Kağıt Kebabı Malzemeleri:

1 adet kuru soğan
1 adet sivri biber
200 gram kemiksiz kuzu eti
1 adet yağlı kağıt
Yeteri kadar tuz karabiber kekik
4 adet mantar
Yarım kahve fincanı konserve bezelye

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön