Moringa çayı nedir, mucize bitki moringa oleifera faydaları nelerdir?

Gaziantep’in Nurdağı ilçesinde yetiştirilen ve "mucize bitki" olarak bilinen "Moringa Oleifera"nın hasadına başlandı. Son zamanlarda ülkemizde de popüler olan moringa bitkisi, kalp hastalığı, diyabet, anemi be artrit gibi hastalıkların tedavisinde etkili oluyor. Hasadı başlayan moringa bitkisi hakkındaki bilinmeyenleri bir araya getirdik. Moringa çayı nedir, moringa bitkisi faydaları nelerdir?

Gaziantep Tarım ve Orman Müdürlüğü, Gaziantep Üniversitesi Nurdağı Meslek Yüksekokulu ve Nurdağı Belediyesinin destek verdiği projeyle Gözlühüyük Mahallesi’nde ekilen moringa bitkisinin hasadı kadınlar tarafından gerçekleştiriliyor. Bitkinin pazarlanması için kurulan Girişimci Kadınlar Üretim ve Kalkınma Kooperatifi'nin Başkanı Sevgi Kütüz, gazetecilere yaptığı açıklamada, hasadın yaklaşık 20 gün süreceğini ve bu yıl daha fazla verim beklediklerini söyledi. Kütüz, "50 dönüm arazimiz var. 60 tona yakın yaş rekolte bekliyoruz." dedi.

MORİNGA ÇAYI NEDİR?

iStock-695120520 (3)
Moringa bitkisi tohumundan yapraklarına kadar şifalı olan yenilebilir şifa kaynağıdır. Ancak genel tüketimi Türkiye'de toz şeklindedir. Moringo çayı ise poşetlenmiş şekilde satılmaktadır. Poşet çay sıcak suda yaklaşık 5 dakika kadar demlenir ve tüketimi gerçekleştirilir. Günde 2 kere tüketimi tavsiye edilir.

MORİNGA ÇAYININ FAYDALARI NELERDİR?

Gaziantep Üniversitesi Öğretim Görevlisi Kenan Ercan ise gıda, kozmetikte, hayvancılık ve sanayide kullanılan bitkinin ilaç sektöründe de kullanılması için girişimde bulunduklarını söyledi.

Daha önce bu bitkiden şampuan, sabun gibi kozmetik ürünlerinin üretildiğini aktaran Ercan, "Gaziantep Üniversitesi ve kadın kooperatifimizle beraber tescil başvurularına başladık. Ve tohum tescilini ilk olarak aldık." diye konuştu.

İyi bir A vitamini kaynağı olan moringa bitkisi, göz sağlığını korumaya yardımcı olur.

Moringa yapraklarında, çiçeklerinde ve tohumlarında flavonoidler, polifenoller ve askorbik asit adı verilen antioksidanlar içerir. Antioksidanlar, hücre hasarı ve iltihabi durumlarla savaşan moleküllerdir.

Moringa yaprağı; A,C, E vitaminleri, kalsiyum, potasyum ve protein bakımından zengindir.

Moringa çayı düzenli bir şekilde tüketildiğinde metabolizmayı hızlandırır, tokluk hissi verir.

Sindirim sistemini düzenleyerek kabızlık probleminin üstesinden gelebilir.

Moringanın yaprakları doğal bir anti-aging'tir. Bu sayede harika bir yaşlanma karşıtı kaynağıdır. Moringa tozuyla cildiniz için maskeler hazırlayabilirsiniz.

Düzenli bir şekilde kullanıldığında kolesterolü düşürebilir ve kalp sağlığını korur.

Moringa, alzheimer hastalığının tedavisinde de kullanılmaktadır. Beyin fonksiyonlarını iyileştirme özelliği bulunur.

İyi bir antioksidan kaynağı olduğu için karaciğer sağlığını da korumaktadır.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 3 yorum
elbiseler ütülü :))
Teşekkürler mynet.Bizleri sapıkların sapkınlarını ayrıntıyla haber vermeyin amma bu tarz yararlı olanları böyle detaylı verin ki insanlığa faydalı olsun.
antepliler de buna molinge opiara mı diyormuş
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler