Müge Anlı'dan 'Zazaca sansürü' eleştirilerine yanıt

ATV'de yayınlanan 'Müge Anlı ile Tatlı Sert' programına Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinden telefonla bağlanan bir kadının Zazaca konuştuğu için yayından alınması tepki çekmişti. Eleştirilerin hedefi olan Müge Anlı, 'Özür dile' çağrılarına canlı yayında cevap verdi. Anlı, "Ben özür dilemem, neden biliyor musunuz? Ben bir şey söylemedim. Benim Zazalara karşı bir şey söylemem bir kenara, söyletmem de zaten." dedi.

Programına telefonla bağlanan bir kadını Zazaca konuştuğu için yayından aldığı için eleştirilen sunucu Müge Anlı, bugünkü yayınında eleştirilere cevap verdi.

"BURASI BM DEĞİL, HER DİLDEN TERCÜMAN YOK"

İşte Müge Anlı'nın açıklamaları:

"Keşke ben bu dili bilseydim ama bu durumun benimle de alakası yok. Yukarıda rejinin bilmesi lazım ama burası Birleşmiş Milletler değil. Burada her dilden tercüman yok yani. Keşke böyle bir imkanımız olsaydı. Bu Zazaca'ya karşı yapılmış bir şey değil. Biz Türkçe yayın yapıyoruz. Önceden planlanmış bir şey olsaydı yine tercüman tutardık. Yarın bir gün bir şey söylese, kurumlarımız hakkında olumsuz konuşsa bu sefer de "Böyle konuşturttunuz" diyeceksiniz. Ne yapabilirim? Siz kendinizi benim yerime koyun. Empati denilen şey budur yani. Şu insanlara yardım etmekten başka ne gibi bir gayemiz var?"

"NASIL OLAYLARI BURAYA GETİRİYORSUNUZ"

"'Özür dile' diyorlar, ben özür dilemem! Neden dilemem biliyor musunuz; çünkü bir şey söylemedim. Benim Zazalara karşı bir şey söylemem bir kenara, söyletmem de zaten. Niye söyleteyim? Yıllarca aynı topraklarda yaşadık, kız aldık kız verdik. Aşık olduk biz Zazaya. Rica ederim, nasıl olayları buraya getiriyorsunuz."

"İNSANLARI GALEYANA GETİRMEK YERİNE DOĞRUYU ANLATSINLAR"

Anlı ayrıca, kendisine tepki gösteren yetkili isimlere "Makam işgal edenler de lütfen izlesinler sonra da insanları galeyana getirmek yerine doğruyu anlatsınlar. Aklından benimle ilgili şu kadar kötü bir düşünce geçiren Zaza kardeşlerim varsa ben bu açıklamayı onlar için yapıyorum. Başımın üzerinde yeriniz var" açıklamasını yaptı.

"BURADA KİMSENİN DİLİNE LAF EDİLMEZ"

Anlı, "Burada kimsenin ne dinine ne diline ne de ırkına laf edemez burası Türkiye Cumhuriyeti böyle bir şey yapan da cevabını alır" sözleriyle noktaladı.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 63 yorum
sen yabancı bir yayına baglan Türkçe konuşmaya basla sırf Türkçe konuştun diye seni yayından alsalardı nasıl bir duygu içinde olurdun ..Özür dilemek erdemliliktir demek ki sende öyle bir erdem yok
@siverekli_emrah yahu şu kadın türk kürt yabancı demeden herkesin derdine derman olmaya çalışıyor ve sizler kötü birşey demediği halde kadını bir anda gömdünüz bu kadar nankörmüsünüz bu kadar nankörmüyüz bizler toplum olarak ya
Özür dinlenecek hiçbirşey yok.
@siverekli_emrah BURASI TÜRKİYE CUMHURİYETİ BEĞENMİYORSAN ÇEK GİT.KADIN HAKLI DEMAGOJİ YAPMA
@siverekli_emrah yabancı mı?
@siverekli_emrah Telefonla bağlanan kadın bilerek işin boyutunu değiştirdi, neyine özür dileyecekmiş Müge hanım. özür dilemesi gereken yayına bağlanan vatandaştır. bunun erdemlikle alakası yoktur, sadece tv izleyicileri ve oradaki insanlara saygısızlıktır.
@siverekli_emrah özürdilenecek bişey yok kadın anlamadığı dili neden dinlesin. tercüman olsa tamam ama biri gelse karşında bilmediğin bir dili konuşsa ne yapardın ??? ALLAH askına bi susun ya
yabancı yayın mı adam sende 96 yıldır ülkeyi benimsemiş dilini konuşmayan birine ATV yabancı yayın Türkçe de yabancı dil olur doğru sende haklısın Siverek li
@siverekli_emrah Sana bilmediğin dilden küfür etsem, sen de bunu sonradan öğrensen teşekkür ederdin herhalde. :))
Birşey dememiş özür dilenecek birşey yok burada
Helal olsun akıllı kadın
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler