Mükemmel Karpuzu Seçmenin En Basit Yolu! (Çiftçi Önerisi)

Kelek karpuzlara savaş açtık!

Mynet Yemek Facebook Sayfasını Beğen

Şöyle yaz sıcaklarında bandıra bandıra yiyebileceğimiz, tatlı mı tatlı sulu mu sulu olgun bir karpuzu seçebilmeyi şansa bırakmamak lazım. Birçoğumuz karpuz seçerken birkaç şaplak atıp, o tok sesi duyunca kasaya yöneliyoruz ama asıl dikkat etmemiz gereken önemli noktaları kaçırıyoruz. Ancak birkaç küçük tüyoyla artık biz de kesmek zorunda kalmadan karpuzun iyi olup olmadığını anlayabiliriz!

Karpuz Kesmenin En Kolay Yolu! (Bandıra Bandıra)

Bu noktaya dikkat!

Karpuzun dip kısmının rengi ne kadar sarıya yakın olursa alacağınız karpuz da o kadar tatlı olur. Yani o bölgenin beyaz olmamasına dikkat edin.


Kabuktaki yüzey önemli...

Karpuz yüzeyindeki kahverengi noktalar ve çizikler karpuz büyürken çiçeğinin arılar tarafından çokça ziyaret edildiğini gösterir. Tozlaşma denilen bu doğal olay ne kadar çok olursa karpuz o kadar tatlı oluyor. Kahverengi benekli, çizikli karpuzları kaçırmayın!


Oval ve top karpuzlar...

Birçok kişi çiftçilerin karpuzları şekillerine göre ayırt ettiklerini bilmez. İnce, uzun olan karpuzlar bol suluyken daha yuvarlak olanları tatlı oluyor.


Boyutuna dikkat edin!

İyi karpuz demek küçük veya büyük karpuz demek değildir. Yani küçük karpuz alırsam tadı güzel, büyük alırsam tatlı olur diye bir durum yok. İster küçük alın ister büyük... Önemli olan karpuzu elinize aldığınızda ağır hissetmenizdir. Çünkü hafif bir karpuzun kelek çıkma olasılığı çok daha fazla!


Son olarak karpuz sapına dikkat edin.

Karpuz sapı, karpuzun olgun olduğunu gösterir (şayet rengi koyu ise) Eğer sapın rengi yeşilse yakın zamanda toplandığını ve olgun olmadığını gösterir.

Kaynak: fifteenspatulas.com, thekitchn.com

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 64 yorum
yaşasın artık kötü karpuz yemeyeceğiz sayende teşekkürler bu bilgileri hemen deneyip test edeceğim
@tubayapa rakıyıda sen götür adama yazık :)
@kara_fikret_2016 afiyet olsuuuuun :) yanına peynir eklemeyi de unutma :)
@tubayapa sadece peynir mi :)
@delivren üzümsüz olmaz :)
@kara_fikret_2016 kabak aşılı karpuz nasıl anlaşılır, bir de bunu anlatsaydınız ya...
@kara_fikret_2016 fikret ne yaparsan yap kardeşim güzel karpuzu unutun artık hep kabak aşılı karpuz yiyeceğiz
@nurullah816 kardeşin de dediği gibi piyasa da kabak aşısı olmayan karpuz yok
peynır varda eee nerde aslan sütü bu 3 lü hayatın tadıdır
karpuzun sapının yeşil olması yakın zamanda toplandığını gösterdiği doğru aynı zamanda taze olduğunu da gösterir. Aldığınız karpuzun tadı güzel olsun istiyorsanız.yeni toplanmış karpuz alın.Karpuzda diğer meyve ve sebzeler gibi bekledikçe tazeliğini kaybeder. olgun karpuzu seçmek biraz deneyim ister. 1 numaralı resim SÜPER KARPUZ doğru tercih olur.Karpuzun üstü kısmı koyu yeşil olmalı.Toprakta kalan kısmı yeşil olmayabilir.Üst kısmı sarı güşe yanığı ve ilaç yanığı karpuzdan uzak durun
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler