HABER

Musul operasyonunda önemli gelişme

Musul'da terör örgütü IŞİD'e karşı yürütülen operasyonda sekizinci güne girildi. Bölgeden gelen son haberlere göre IŞİD, Irak Özel Kuvvetleri'ne saldırı düzenledi.

Musul operasyonunda önemli gelişme

Irak’ın Musul kentinde batı bölgesinin terör örgütü DEAŞ’tan kurtarma operasyonunda ilk hafta hızlı gelişmeler yaşandı. Ordunun hareketlerinin yavaşladığı haberleri gelse de ilerleyiş sürüyor.

Sert direnişle karşılaşan Irak güçlerinin özel kuvvetler aracına yapılan saldırının izleri Reuters haber ajansı tarafından paylaşıldı. IŞİD ile Irak güçleri arasında yaşanan çatışmalarda çok sayıda Iraklı yaralandı. Bu arada IŞİD'in kalkan olarak kullanmayı planladığı yüzlerce sivil yürüyerek Musul’dan çıkmayı başardı. Şehrin batısındaki 750 bin kişinin büyük çoğunluğunun IŞİD'in elinde hapis olduğu belirtiliyor.

KANLAR İÇİNDE TUTUKLANARAK GÖTÜRÜLDÜ

IŞİD’a karşı Musul’un batısında gerçekleşen operasyonlarda Irak güçleri sert direnişiyle karşılaştı. Ancak direniş Irak güçlerinin ilerleyişini durdurmadı.

Irak özel güçlerinde General Abdul-Wahab el Saadi birliklerinin terör örgütü IŞİD tarafından araçlara yerleştirilen bombalar, keskin nişancılar ve düzinelerce silahlı dronlar sebebiyle çok yavaş ilerlediğini söyledi. Yabancı haber ajanslarından gelen son görüntülerde Irak özel kuvvetlerinin Musul’da bir IŞİD'liyi tutuklayıp götürdükleri anlar ortaya çıktı. IŞİD'liler Irak güçleri tarafından yüzleri örtülü bir şekilde ve kanlar içinde tutuklanarak götürüldü.

"BU KADAR ERKEN SÜREDE BU İLERLEMEYİ TAHMİN ETMEMİŞTİK"

Rûdaw’a konuşan Irak Altın Kuvvetler Komutanı Fazıl Berwari, “Bugün operasyonun üçüncü günü, Musul’un stratejik mahallesi olarak bilinen Tel Reyan ve Memun mahallelerinde kontrol sağlandı” bilgisini verdi. Berwari, “Musul’un batısındaki operasyon doğusundakinden daha farklı çünkü batı yakası daha dar. Her ne kadar bir savaş olsa da süprizler olabilir ancak bu kadar erken sürede bu ilerlemeyi tahmin etmemiştik” dedi.

IŞİD'İN ALIKOYDUĞU BİN 508 KİŞİYE TAHLİYE

Bu arada Musul’un batısından ilk tahliye haberi geldi. El-Memum bölgesinden IŞİD'in kalkan olarak kullanmak için alıkoyduğu bin 508 kişi tahliye edildi. Irak Göç ve Göçmenler Bakanlığınca kentin batısından tahliye edilen bin 508 kişilik ilk grup, Kayyara kasabasındaki kamplara yerleştirildi. Yaklaşık 750 bin sivilin bulunduğu kentin batısına yönelik askeri harekâtın, bölgede tankların giriş yapamadığı dar sokakların ve kalabalık semtlerin bulunması nedeniyle oldukça zorlu geçmesi bekleniyor.

TOPRAKLARININ DÖRTTE BİRİNİ KAYBETTİ

Musul, terör örgütü IŞİD'in elinde tuttuğu en büyük kent. IŞİD şu anda Musul'un yanı sıra Rakka'da da kuşatma altında tutuluyor. Terör örgütünün batıdaki en büyük merkezi El Bab ise, dün Fırat Kalkanı Harekâtı'yla ele geçirildi ve ilçe çevresindeki kasabalardan da örgüt temizlendi. IŞİD, geçen yıl elindeki toprakların dörtte birini kaybetti. Irak'ta Felluce, ve Libya’da Sirte gibi kentlerden temizlenen kanlı örgüt, Musul'u da kaybetmesi halinde Rakka'ya sıkışacak.

Geri Dön