Neden bazı insanlar hayvanlarını diğer insanlardan daha çok seviyor?

Muhtemelen siz de, hayvanlara karşı insanlara olduğundan daha anlayışlı yaklaşan kişiler tanımışsınızdır. Belki de siz de onlardan birisinizdir. Peki, bu paradoksun sebebi nedir? Northeastern Üniversitesi’nden bilim insanları, bu fenomenin arkasında yatan nedenlerinin derinine inmek ve bazı insanların hayvanlara karşı insanlara olduğundan daha fazla şefkat duymasının sebebini öğrenmek amacıyla bir araştırma gerçekleştirdi.

Neden bazı insanlar hayvanlarını diğer insanlardan daha çok seviyor?

Society and Animals isimli akademik dergide yayınlanan bu araştırma Jack Levin ve Arnold Arluke tarafından yürütüldü. Araştırmacılar, bazı insanların neden kedilerini ve köpeklerini diğer insanlardan daha fazla önemsediğini anlamak üzere bir deney gerçekleştirdi. Deney, insanların hayvan istismarına ve insanların uğradığı istismarlara verdiği tepkiyi test etmeye odaklandı. Ortaya atılan teorilerden birine göre kurbanın yaşı, verilen tepkide en belirleyici faktör oldu. Bununla birlikte araştırmacılar, istismara uğrayan canlı türünün de verilen ilk tepkide belirleyici olduğunu keşfettiler.

14173210-hsD7XFr-1562438996-728-46d2c03605-1563777727

Araştırmada 240 öğrenciden, bir yetişkinle çocuğun ya da bir köpek yavrusuyla yetişkin köpeğin sert bir şekilde şiddet görmesi gibi sıra dışı durumlar karşısında verdiği tepkilerin düzeyini göstermeleri istendi. Bu senaryolara uygun şekilde sahte haberler hazırlandı. Bu haberleri okuyan katılımcılar, çocukların, yavru köpeklerin ve yetişkin köpeklerin şiddete uğramasından dolayı daha çok acı çektiklerini belirtti. Sıralamada en son sırada ise şiddete uğrayan yetişkinler yer aldı.

14173260-0114-1562438924-728-b61b99edf3-1563777727

NEDEN İNSANLAR HAYVANLARINA DAHA ÇOK ÖNEM VERİYOR?

Araştırmacılar, insanların hayvanların çektiği acılar karşısında diğer insanların çektiği acılardan daha çok rahatsızlık duyduğunu ortaya çıkardı. Bu tepki, yalnızca kurbanın bir çocuk olması durumunda değişiklik gösterdi. Araştırmacılara göre bu farklılığın altında, insanın kendini koruyabilme kapasitesine sahip olmasına karşın yaşı fark etmeksizin hayvanların daha savunmasız canlılar olduğu düşüncesi yatıyor. Bununla birlikte, insanlar köpeklerini ve kedilerini tıpkı bebekleri gibi bir aile üyesi olarak görüyor.

14173310-GMN9Gq1-1562381746-728-87a8a6a698-1563777727

Araştırma, istismar edilen insanlara verilen tepkide kurbanın yaşının en önemli faktör olduğunu ortaya koyuyor. Araştırmanın bir diğer sonucuna göre kötü muamele gören kurbanın hayvanlar gibi kendini savunamayacak bir tür olması durumunda insanlar merhamet ve empati göstermeye daha yakın oluyor.
Bununla birlikte birçok kişi, diğer insanlarla karşılaştırıldığında evcil hayvanlarıyla yakın ilişki içinde olduklarını ve derin bir iletişim kurduklarını ifade etse de, bu fikirler kişiden kişiye değişkenlik gösterebiliyor. Araştırmanın sonuçlarının çelişkiler içerdiği de, yapılan yorumlar arasında.

Siz bu araştırma hakkında ne düşünüyorsunuz? Bir seçim yapma şansınız olsa insanları mı seçersiniz yoksa hayvanları mı? Cevaplarınızı yorum olarak yazabilirsiniz.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 7 yorum
insan sevgisi,ilgisi ve idaresi azalınca hayvanlara karşı yönetmek ve söz dinletmek açısından ilgi artar. sevgisini çevresine veremeyen insan hayvanlara vermeye başlar. yalnızlığını hayvanlarla diyalog kurmaya çalışmakla giderir. hayvanların ona itaat etmesi onun egolarını tatmin eder. bazanda muhtaç hayvanlara yardım etme iç güdüsü bir çok insanda oluşur...
@coskun_yildirim_1966 Tam tersi arkadaş :) sevgisini insana vermeyen kişi hayvana mı neden versin ki? Bu sevmek ve sevilmekle ilgili. Kimileri sevgi dolu ortamda olmak ister ama ne yazık ki insanlar hep karşılık ve çıkarcılar var. Ayrıca kediler ve kuşlarda itaat etmek durumları olmadığı için ego tahmin etme olayı yoktur! Hep sevgi itaat alakalı değil. Hayvan sevmediğiniz için bilmezseniz! Sizlerde ancak lafta olur!
merhametle ilgili bir şey
Bi tarafda yemini suyunu ver sana asla ihanet etmiyecek arkandan iş cevirmiyecek çıkarı olmadan menfaati olmadan kuyunu kazmadan senin icin herşeyi yapacak bi canli diğer tarafda ne yaparsan yap hep boşa gidecek bi varlik Bi tarafda dışarı çıkınca mutlu olduğun keyifli vakit gecirdigin eglendigin diğer tarafda oraya niye baktin bunu niye ettin diyip sanki sana tasma baglanmis hissiyatini veren sürekli darlayan bı canlı Yani hayvanlar insanlarin veremedigini veriyor (Yazdiklarim sadece kizlar erkeklere yada erkekler kızlara yapiyo diye bise yok günümüz iliskileri genel olarak böyle)
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler