Nusret'in kovduğu garsonlardan biri konuştu! 'Her akşam halay çekilen başka restoran var mı?'

Nusret, New York’taki et lokantasında çalışan 4 garsonla mahkemelik olmuştu. Garsonların bahşişlerine el koyduğu iddiasıyla, 250 bin dolar para cezasına çarptırılan Nusret Gökçe, iddiaları yalanlamıştı. Ancak o garsonlardan biri, Kanal D ekranlarında yayınlanan '2. Sayfa'ya programına bağlanarak çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Tuzlama hareketiyle ünlenen Nusret hakkındaki iddialar bitmiyor. Nusret'in garsonların bahşişlerine el koyduğu iddiası gündeme bomba gibi düştü. O garsonlardan biri, Kanal D ekranlarında yayınlanan '2. Sayfa'ya programına bağlanarak çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Nusret ise açıklamalardan sonra "Ben her zaman doğruyu söylerim yalan söylerken bile" yorumuyla bir paylaşım yaptı.

Dava süreci konusunda açıklamalar yapan garson, "Bu dava yani bizim aldığımız para işten çıkarılmamızın tazminatı. Yani bizim zararımız. Bahşiş davası ayrı, o daha sonuçlanmadı" dedi.

İşte o açıklamalar:

"Bu çok hassas bir konu. Sadece garson, komi yani serviste emeği geçen kişiler alabilir. Biz 'Bunu günlük açıklamanız gerekir. Bu kadar para çıktı. Senin hakkın bu kadar' diye söylemeniz lazım dedik. Her çalıştığımız yerde bu böyle olmuştur, her zaman açıklanır.

GÜNDE 40 BİN DOLAR BAHŞİŞ BIRAKILIYORDU

İlk girdiğimiz günden beri güzel paralar da yaptık. Çok basit bir şey söyledik ‘tipleri açıklar mısınız?’ Çok yüksek tipler çıkıyordu. Günde 30 bin dolar, 40 bin dolar tiplerden bahsediliyor. Biz de bunun neden açıklanmadığını sorduk, önce geçiştirdiler. Sonra işler çok farklı noktalara geldi. ‘Yeteri kadar para yapmıyor musunuz, ne konuşuyorsunuz’ menajerler diyor bunu. ‘Paranız yetmiyor mu?’ tarzı muhabbetler dönmeye başladı.

nusret-1-1

BİZİ TEHDİT ETTİLER

İş ilerleyince, müdürler tarafında tehdit de dönmeye başladı. Bu süreçte bazı arkadaşlar geri adım attı. İşini kaybetme korkusu yaşadı. Çalışanların çoğu Türk, o yüzden geri adım attı. Biz de atmadık. Hakkımızı aramaya devam ettik. Bu süreçte 'mobbing' başladı bize. Nusret Bey'in bunlardan haberi vardı. Diğer müdürler de onun yönlendirmesiyle bizim üstümüze gelmeye başladılar.

Tehdit etme tarzı müdürlerin yaptığı şeyler. Bana ‘buradan çıkarsan bu parayı kazanamazsın’ tarzı şeyler söylediler. ‘Bak senin için sonuçları kötü olacak’ tehditleri almaya başladım. Gün içinde kameradan takip edip bütün gün açığımızı aramaya başladılar. Onun dışında servis yaptığımız masalara gidip müşterilerle konuşup bir açığımızı aradılar. Kendi son bir ayımda savaşa gider gibiydim. Sürekli diken üstünde çalışıyorduk. Bir açığımızı bulurlarsa, kovulacağımızı biliyoruz çünkü bütün gün böyle geçiyor ve psikolojik destek aldım bu sürede.

LİMONA DOKUNDU DİYE KOVULAN VAR

Çok zor süreçlerden geçtik, baktılar biz çıkmıyoruz yalan yanlış ifadelerle hepimizi kovdular. Birisini sebepsiz kovdular. Birisini ‘limona elle dokundun’ diye kovdular. Bir arkadaşımız aşağıda otomattan yiyecek almaya inmiş ondan dolayı uyarmışlar sonra da kovdular. Tabi bizim haksız yere kovulduğumuz mahkemece kanıtlandı.

Nusret Bey'in menajeri bize "İstediğiniz davayı açın. Amerika’nın en iyi avukatları bizde hiçbir şey alamazsınız" dedi. Bu tarz konuşmalar yaptılar ve hep şunu iddia ediyorlardı: ‘Bizim paramız var. Bize hiçbir şey olmaz.

'MAYMUN GİBİ DAVRANMAYIN DEYİP HALAY ÇEKTİRİYOR'

Ben tam masayla ilgilenirken benden ayakkabılarını getirmemi istedi. Nusret kendini böyle bir şekle bürüyor. Ben patronum gibilerinden.

Capture

Dünyaca ünlü yıldızları ağırlıyor 2 kelime İngilizce bilmiyor. Abramoviç bu mekana geldiğinde onun bahşiş bırakmasına Nusret engel oldu. Bir hafta önce oranın müdürü toplantıda 'Maymun gibi hareket etmeyin' diyor. Hem onlara halay çektiriyorsun hem de diyorsun ki 'Maymun gibi davranmayın. 'Her akşam 20:30'da halay çekilen başka restoran var mı?

BAHŞİŞ DAVASI SÜRÜYOR

Nusret Bey, ‘mahkeme her zaman doğru kararı vermez’ demiş, bu mahkemenin kararını kabul etmemek. Bizim davamız daha bitmedi. Bahşiş davası var. Bu sonuçlanan dava, işten haksız yere çıkarıldığımız içindi. Bahşiş davası sonra görülecek. Hatta bizden sonra yirmiye yakın çalışan da dava açacak milyon dolarlık bir dava olacak o."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 97 yorum
Nankör pislikler...adam bir garsonuna haftalık 2000 dolar maaş veriyormuş..aylik ortalama 9 bin dolar ediyor..bunu sizler de itiraf ettiniz..ona rağmen gozünüz doymuyor..daha ne yapsin adam..9 bin dolari bana verseler ve 18 saat calisacaksin deseler yeminle calisirim
@ozmoo007 bahşişler garsonların hakkıdır. onları izinsiz alan hırsız patronlar ya da müdürler vardır. bir de senin gibi ucuz işçiler. allah belanızın canını alsa da ortam ferahlasa.
@ozmoo007 bahşiş garson vb emeği geçenlere bırakılan paradır.. lokantaya bırakılan para değildir.
Bahşişi garson alır diye bir kural yok...işe alirken bahşişler müessesemizde kalır beyler diye anlaştılarsa ve bunu kabul ederek işe başladilarsa ona diceksiniz...adamlara bir garsonlultan dolayi 55 bin TL maaş veriyor ayiptir bunun kavgasi
ABD birler ve sıfırlar ülkesi dır. paran varsa varsın yoksa sende yoksun. federal devlet Türkiye gibi sosyal devlet değil zor durumda kaldığından gidebileceğin devlete ait hastane yok. önce ABD yapısını bir araştır nasıl yönetildiğini sonra insanlara yargıla bahşiş hizmet eden kişilere verilir hizmet veren işyeri sahiplerine verilmez orda.
eksiği yok dediklerinin adam sizin icinmi açtı o mekani hadsizler
biri bu cahili alsim buradan. sen ne enayisin olum. ister 50bin ister 500bin maas alir. elalemin derdi seni mi gerdi. sen git bogaz tokluguna calis. ulke senin gibi enayiler yuzunden bugun bu halde. adam hakkini hukuk yoluyla almis almayada devam edecek. sende olmayan beyninle bos bos konus dur
isterdimki beyinlerimiz savaşsın, ama görüyorum ki siz silahsızsınız bayım.
@ozmoo007 55 bin tl maaş demişsin o adamlar parayı burdanı harcıyor bu nasıl bir düşüncedir beyni yok gikri var ya
@yysahin Lokantaya bırakıldığını nerden anladın? Herif bencil anlamadın galiba. Sadece kendine istiyor bahşişi.
@selim_aydoner_1988 Nerde yazıyo o? Bulaşıkçının hakkı yok mu yani :)) Element uydurmayın.
cingene'ye beylik verirsen onu kaldıramaz kasaptan iş adamı olursa olacağı bu
çok mal haramsız, çok laf yalansız olmaz
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler