Ona gençlik aşısı diyorlar: Kilosu 4 bin TL! Vücudu baştan aşağı yeniliyor

2014 yılında Türkiye'de yetiştirilmeye başlanan beyaz çayın kilosu tam 4 bin TL! Emine Erdoğan'ın tüketmesiyle popüler olan beyaz çay kelimenin tam anlamıyla 'sağlık iksiri.'

Ona gençlik aşısı diyorlar: Kilosu 4 bin TL! Vücudu baştan aşağı yeniliyor

Yeşil çay ve siyah çay bitkisinden elde edilen beyaz çayın farkı hem seçilen yapraklardan hem de işleniş şeklinden kaynaklanıyor. Aynı bitkiden toplanmış olmalarına rağmen lezzet olarak da farklılık gösterir.

iStock-157308877

Yüzyıllar önce bu sağlık iksiri halktan gizlenmiş ve sadece imparatorlar için üretilmiş. Günümüzde hala en az üretilen çay türüdür. Camellia Sinensis bitkisinin yaprakları tam olgunlaşmadan, beyazımsı tüyken toplanır ve adını da buradan alır. Siyah çayda olduğu gibi birçok çeşidi bulunuyor. Aralarında en kaliteli olanı ise henüz tomurcukları açmadan toplanan silver needle'dır.

iStock-157394184

Beyaz çay tek tek elle toplanır ve işlem görmez. Bu toplama biçimi onu sağlıklı kılar. İşlem görmediği için bol miktarda kateşin içerir. Kateşin maddesi ise kanserli hücrelerin oluşumunu engeller.

Beyaz çay içinde bulunan kateşinler, damarların genişlemesini sağar, kan basıncını düşürür ve kalp krizi riskini en aza indirir.

iStock-471777105

Bol miktarda kafein içermesiyle yağ yakımını hızlandırır.

Yaşlanmayı geçiktirir, pürüzsüz bir cilt için en doğal yardımcıdır.

iStock-877763926

Yüksek tansiyon ve yüksek kolesterol için etkilidir. Normal seviyeye inmelerini sağlar.

Diş sağlığını korur. Dişlerde plak, çürük oluşumunu önler ve ağızda kötü kokulara sebep olan bakterileri öldürür.

Nasıl demlemeliyiz?

iStock-902168168

En önemli nokta beyaz çayın kesinlikle kaynatılmamasıdır. Demleme yöntemi uygulanmalıdır. Demlemek için 5 dakika yeterli olacaktır. Eğer sallama çay kullanacaksanız bunun için 1 dakika yeterli bir süredir.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 5 yorum
Keşke paramız olsada,biz de gençleşsek.
Burjuva içeceği he
olur tarif ettiğiniz gibi demlerim. bardağını kaça satayım aga
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler