Oscar Ödülleri Yaklaşıyor, ve En İyi Özgün Senaryo Kategorisi Bu Yıl da Muhteşem Fikirlerle Dolu!

Bu yılki adayların beşi de, herhangi bir tahmine mahal vermeyecek kadar mükemmel...

Oscar Ödülleri Yaklaşıyor, ve En İyi Özgün Senaryo Kategorisi Bu Yıl da Muhteşem Fikirlerle Dolu!

Bizi 'Bunu nasıl akıl etmişler yahu!' diye düşündüren filmlerin, muazzam senaryoların kategorisi: En İyi Özgün Senaryo!

88. Oscar Ödülleri'nde En İyi Özgün Senaryo kategorisi bu sene de 'hangi kafayla yazdıklarını' çok çok düşündüğümüz, inanılmaz yaratıcı hikayelerle dolu...

Ama önce bu kategorinin efsaneleri;

Filmlerini takip edenlere hiç şaşırtıcı gelmeyecektir elbette; Woody Allen bu kategorinin en başarılı ismi :) Bugüne kadar tam 16 kere bu kategoride aday gösterilen Woody Allen'a adaylık konusunda en çok yaklaşan isim Tatlı Hayat ve Sekiz Buçuk filmleriyle tanınan İtalyan yönetmen Federico Fellini, o da ancak 6 kere aday gösterildi...

Woody Allen, 16 adaylığının üçünde Oscar'a uzandı ve bu özelliğiyle de kategorinin en başarılısı olma özelliğini koruyor. Yaratıcı yönetmen bugüne kadar Annie Hall (1977), Hannah and Her Sisters (1986) ve Midnight in Paris (2011) ile altın heykelciği kazandı.Bu kategorinin 'en genç' kazananıysa, bugünlerin Bruce Wayne'i!

2012'nin En İyi Film Oscar'lı yapımı Argo'yu yönetti, başrolünde oynadı.
2014'te David Fincher yapımı Gone Girl'ün başrolünü güzel yıldız Rosamund Pike ile paylaşıyordu...
2016'da Batman v Superman'de Bruce Wayne'i oynayacak.
Biraz geriye gidelim; 1998'de Armageddon'da Bruce Willis ile birlikte muhteşemdi!

*Ben Affleck*'in belki de en büyük başarısıysa 1997 yılında gerçekleşmişti: En yakın arkadaşı Matt Damon ile Good Will Hunting'in senaryosunu yazan Affleck, **En İyi Özgün Senaryo Oscar'ını kazandığında henüz 25 yaşındaydı!Gelelim bu yılın adaylarına: İlk adayımız, Inside Out!

Pixar'ın son harikuladesi, Disney yapımı Inside Out bu yılki adaylardan ilki.

Hislerin karakterize edilerek vücut bulduğu, hepsinin insan beynindeki kontrol odasında resmedildiği mükemmel senaryoyu Josh Cooley, Ronnie del Carmen, Pete Docter ve Meg LeFauve dörtlüsüne borçluyuz.

Pete Docter ve Ronnie del Caremen'in aynı zamanda yönetmenliğini de üstlendiği film, bu yılın şüphesiz ki en güçlü adaylarından!Mark Ruffalo'nun güzel hatrına; Spotlight :)

Gerçek Spotlight ekibi 2003 yılında Pulitzer Ödülü almıştı... Ekibin hikayesiyse 2016'da En İyi Özgün Senaryo dalında Oscar'a aday :)

Amerikan The Boston Globe Gazetesi'nin Spotlight ekibi, Amerika'nın en eski araştırmacı gazeteci ekibi... Bu ekibin 2000'li yılların başında ortaya çıkardığı 'Katolik Kilisesi'nde Çocuk Tacizi Skandalı', Tom McCarthy ve Josh Singer tarafından senaryolaştırıldı.

Tom McCarthy'nin aynı zamanda yönetmenliğini de yaptığı filmin En İyi Film ve En İyi Yönetmen kategorileri de dahil olmak üzere beş dalda daha aday olduğunu belirtmeden geçmeyelim. Bu da hiphop kültürü aşkına; Straight Outta Compton...

California'nın Compton kentinde kurulmuş bir hiphop grubu N.W.A... Kısaltma birşey ifade etmediyse, grubun üyelerini sıralayalım: Dr. Dre, Ice Cube, Eazy-E, Mc Ren ve Dj Yella; yani bugünkü hiphop endüstrisinin tüm ağır abileri!

Andrea Berloff, Jonathan Herman, Leigh Savidge ve Alan Wenkus dörtlüsü tarafından senaryolaştırılan N.W.A.'in biyografik hikayesi, ismini de grubun ilk albümü Straight Outta Compton'dan alıyor...

Senaryonun mükemmelliğinin yanı sıra, Corey Hawkins'in Dr.Dre performansı için bile mutlaka izlenmesi gereken bir film!'Hangi kafayla yazdınız!' sorusunu dibine kadar hakediyor: Ex Machina!

Tek başına Alex Garland adlı delinin elinden çıkma bir film; Ex Machina!

İşvereni tarafından, yapay zekaya sahip bir androide Turing Testi uygulamak üzere çağrılan programcının hikayesini anlatıyor film. Ava adlı robotun insan gibi 'görünebilmesi' ve 'davranabilmesi' üzerine süren senaryo, bizce aday gösterildiği diğer dal olan En İyi Görsel Efek**t** kategorisinde biraz daha şanslı...

Filmde Ava'ya can veren Alicia Vikander'in The Danish Girl'deki rolüyle En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu kategorisinde aday olduğunu da hatırlatalım. Vikander, The Danish Girl filminde sıradışı bir rolle En İyi Erkek Oyuncu adayı gösterilen Eddie Redmayne'ye eşlik ediyor.

...ve son olarak; Bridge of Spies.

Daha önce bu kategoride 2 defa Oscar alan Joel & Ethan Coen Biraderler, bu defa yanlarına Matt Charman'ı da aldılar, Bridge of Spies ile bir adaylık daha kazandılar...

Steven Spielberg'ün yönettiği, Tom Hanks ve Mark Rylance'ın başrollerde yer aldığı film, 1960'ların Soğuk Savaşı'nda geçiyor. Avukat James B. Donovan'ın, Rusya'nın eline düşen ajan Francis Gary Powell'ı KGB ajanı Rudolf Abel ile takas ederek kurtarma hikayesini anlatan tarihsel senaryo, bu yılki kategorinin son ama en güçlü adaylarından biri.

Sizin favoriniz hangi filmin senaryosu?


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler