Mynet Trend

         

Paraguay

Paraguay

Genel Bilgiler

Az ziyaret edilen ve az bilinen Paraguay, Güney Amerika’nın ‘en büyükler’ inin tam ortasında bulunuyor.

Etrafında Arjantin ve Brezilya gibi ülkeler var ama burada da sıcak bir karşılama ve birçok tecrübe sizi bekliyor. İspanyolca ve Guarani dilleri konuşulan bu güzel ülkenin nüfusu 6.6 milyon civarında.

Yanlış anlaşılmış bir ülke olan Paraguay, kıtanın tam kalbinde bulunmasına rağmen genellikle turistler mega atraksiyon arayışında oldukları için burayı teğet geçiyorlar diyebiliriz. Aslında gerçek bir otantik Güney Afrika deneyimi yaşamak istiyorsanız gelmeniz gereken yer burası.

Paraguay fark edilebilir kontrastların yaşandığı bir ülke. Bir yandan rustik ve sofistike, bir yandan oldukça fakir olmasına karşın egzotik doğal rezervleri ve insan yapımı barajlarıyla oldukça da zengin. Burası öyle bir yer ki, yolda atlı arabaları görürken hemen yanından son model lüks otomobilleri görmeniz mümkün. Yıkık koloni dönemi evlerden ve harabe köylerden sadece birkaç kilometre ötede havalı alışveriş merkezlerine rastlayabilirsiniz. Paraguaylılar komşu ülkelerinin daha çok ziyaret edilmesine alışmışlar ve bu konuda çok rahat olmalarıyla birlikte gelen herkesi de sıcak karşılıyorlar.

“The Chaco” tam bir vahşi yaşam bölgesi. Jaguarları bile görebileceğiniz bu yerde, yıldızların altında uyuyabilir ve gökyüzünün gece dönüştüğü muhteşem manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

Jesuit Missions kalıntılarını mutlaka keşfetmelisiniz. Burası dünyanın en az ziyaret edilen Unesco bölgesi. Encarnacion’un 28 km kuzey doğusunda yemyeşil bir tepede bulunan Jesuit, Paraguay’ın en iyi korunmuş kalıntılarından biri. Restorasyonunun tamamlanmasına çok az bir süre kalmışken 1767 yılında bir yağmalanma yaşamış olmasına rağmen hala ayakta ve hala çok güzel.

Ocak ve şubat aylarında Encarnacion’u ziyaret ederseniz Paraguay’ın en büyük partisine denk gelirsiniz. Paraguay Karnavalı Rio’nunki kadar ünlü olmayabilir ama gençseniz ve çılgın bir parti arıyorsanız o zaman bu karnavalı daha eğlenceli bulabilirsiniz. Kaçırılmaması gereken bir eğlence.

Yemek konusuna gelince tadılması gereken bir çok şey var. Örneğin yerel çorbaları Sooyo. Mutlaka denenmesi gereken tatlar arasında Chipa Guasu, Empanadas ve Asado yer alıyor.

Bu güzel ülkeyi gezmek için öncelikle karnaval zamanı olan şubat ayını bir kenara not edin. Temmuz ve ağustos ayı hoş kış iklimini deneyimlemek ve Chaco’yu ziyaret etmek için uygun bir zaman. Aralık ayında ise hacıların Caacupe kilisesine olan yolculuklarına tanıklık edebilirsiniz.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön