Mynet Trend

         

Paris, Hayalet Metro İstasyonlarını Sosyal Alanlara Dönüştürüyor

Paris, Hayalet Metro İstasyonlarını Sosyal Alanlara Dönüştürüyor

Paris sokaklarının altında bulunan 133 mil (yaklaşık olarak 209 km) uzunluğundaki demir yolu hattı Avrupa’nın en büyük yeraltı Metro sistemlerinden birini oluşturuyor. Fakat bunların arasında sayıca 16 adet terk edilmiş ve neredeyse tamamen unutulmuş 'hayalet istasyon' adı verilen istasyonlar mevcut.

Bazı 'hayalet istasyonlar' Nazi işgalinden hemen sonra boşaltılmış ve diğerleri ise halka hiçbir zaman açılmamış. Yeni planlarla birlikte, terk edilmiş bu alanların yüzme havuzu, gece kulübü ya da restoran olarak değerlendirilebileceği düşünülüyor.

Terk edilmiş Londra metro istasyonları hidroponik çiftliklere çevrilirken, bunların Fransız emsalleri ise başarılı sosyal alanlara çevriliyor. Bu yeniden yapılandırma, Paris'in Belediye Başkanı adayı Nathalie Kosciusko-Morizet tarafından gündeme getirildi. Bu aday, Arsenal istasyonunun çeki düzen verildikten sonra neye benzediğini gösteren ve iki mimar tarafından çizilen görselleri gözler önüne sundu.

Kosciusko-Morizet, bu dizaynların sadece neler yapılabileceğine ilişkin örnekler olduğunu söylerken, seçilmesi halinde Paris halkına bu boş alanları en iyi şekilde nasıl dolduracağını soracağını söyledi.

Önerilerden bir tanesi demir yolu hattının olduğu yerde müşterilerin baştan sona turlar halinde yüzebileceği bir yüzme havuzunu içeriyor. Planlar eski Çevre, Sürdürülebilir Kalkınma, Ulaşım ve Konaklama Bakanı ve Halk Hareketi Partisi için merkez sağ birliğinin mevcut belediye başkanı adayı Nathalie Kosciusko-Morizet tarafından sunuluyor.

![](https://imgrosetta.mynet.com/file/12452729/640xauto.jpg)

Prodüksiyon

![](https://imgrosetta.mynet.com/file/12452732/640xauto.jpg) Önerilen dizaynların arasında bir tiyatro yer alıyor. Fransa başkentinin metro sistemi, sahip olduğu 303 istasyonuyla dünyanın en yoğun metro sistemlerinden biri.

Afiyet olsun

![](https://imgrosetta.mynet.com/file/12452735/640xauto.jpg)

​Yemekhane tarzı bir restoran da örnek tasarım olarak hazırlandı. Konu yer altında inşa edilen bir yapıya gelince bir dizi sağlık ve güvenlik faktörleri ortaya çıkıyor ve yangınla ilgili mevzuatların da dâhil olduğu bir takım şartların yerine getirilebilmesi yıllar alıyor.

Bahçe

![](https://imgrosetta.mynet.com/file/12452738/640xauto.jpg)

Bu dizayn Londra'da önerilen hidroponik çiftliklere benziyor. İstasyon, 2. Dünya Savaşı'nda, Compagnie du chemin de fer métropolitain de Paris (CMP) çalışanlarının seferberlik hareketinin sonucu olarak 2 Eylül 1939 tarihinde kapatılmıştı. Hiç bir zaman geri açılmayan bu istasyon bugün CMP temsilcileri için eğitim merkezi olarak hizmet veriyor.

![](https://imgrosetta.mynet.com/file/12452741/640xauto.jpg)

Bu plan, Arsenal istasyonunun Işıklar Şehri'nin etrafında noktalandırılmış olan dünyanın meşhur galerileri arasına girmesini sağladı. Paris'in 4. ilçesinde yer alan bu hayalet istasyon, Bastille ve Quai de la Rapée istasyonlarının arasında 5. hatta yer alıyor.

Diskotek

![](https://imgrosetta.mynet.com/file/12452744/640xauto.jpg)

Yer altı konumu nedeniyle bir gece kulübü, hayalet istasyonlar için harika bir çözüm olurdu. Platformlar, şuanda halkın ulaşamayacağı bir yerde olsa da kent kâşiflerinin mutlaka uğrayacağı yerlerdir.

Kaynak

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön