HABER

Putin'den ABD'ye mesaj: Irak işgali gibi, sıkıldım kızlar

İtalya’nın Lucca kentinde düzenlenen G7 ülkeri dışişleri bakanları toplantısından, Suriye’de Devlet Başkanı Beşar Esad’la çözüm olmayacağı kararı çıktı. G7 ülkeleri Rusya’ya hemen yeni yaptırım uygulamayacak. Moskova’ya giden Tillerson’ın “ABD ile Esad arasında seçim yap” ültimatomu çektiği Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise “Irak işgali gibi. Sıkıldım kızlar” yanıtını verdi.

ABD’nin ilk kez Suriye hükümetini vurmasının ardından Moskova’yı ziyaret eden Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, dün ilkin müttefiklerle Rusya-Suriye strajesini tahkim etmeye çalıştı. Tillerson’ın İtalya’da düzenlenen G7 toplantısından “ABD ile Esad arasında seçim yap” ültimatomu çektiği Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin “Sıkıldım kızlar” yanıtını verdi.

G7’yi oluşturan ABD, Britanya, Almanya, İtalya, Fransa, Kanada, Japonya’nın yanı sıra Türkiye, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Ürdün ve Katar’ın da katılımıyla dün Suriye oturumu düzenlendi. Türkiye’yi Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu temsil etti.

ABD ile Britanya’nın Rusya-Suriye’ye yeni yaptırım talebine Almanya ile İtalya karşı çıktı. G7, “Kimyasal saldırıyla ilgili soruşturma tamamlanana, kesin ve yadsınamaz kanıtlar” ortaya konana dek yeni yaptırımları erteledi. “Suriye için siyasi çözüm, birleşik Suriye’de kalıcı barış” çağrısı yapan G7, “Suriye’de Esad’la bir geleceğin mümkün olmadığını” savundu.

ABD: ESAD’IN SONU YAKIN

Tillerson, Suriye’nin kimyasal silahdan arındırılması garantörlüğünde Rusya’nın başarısız olduğunu öne sürüp ABD’nin bir kimyasal saldırıya daha izin veremeyeceğini söyledi. ABD’nin önceliğinin hâlâ IŞİD’i yenmek olduğunu, Esad’ın kimyasallarının IŞİD ve diğerlerinin eline geçmesine izin vermeyeceklerini dile getirdi. “Esad ailesinin hükmünün sonuna gelmekte olduğunu” söyleyen Tillerson, Rusya’nın güvenilmez bir partnerle ittifak kurduğunu, İran ve Hizbullah’la ittifakın da Rus çıkarlarına hizmet etmediğini, Moskova’nın ABD ve aynı zihniyetteki ülkelerle müttefiklik ile Esad, İran ve Hizbullah’la müttefiklik arasında seçim yapmak zorunda olduğunu vurguladı.

PUTİN: YENİ KOMPLO HAZIR

Ardından Tillerson, Moskova’ya geçti. Uçağının inmesinden önce havaalanında yangın çıkması ve her yeri duman kaplaması dikkat çekti. ABD’li bakana randevu vermeye yanaşmayan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İtalya Cumhurbaşkanı Mattarella ile basın toplantısında ABD’ye yüklendi. Füze saldırısına gerekçe gösterilen İdlib’deki kimyasal silahtan ölümleri “provokasyon” diye niteleyen Rus lider, “Edindiğimiz istihbarata göre benzer provokasyonlar Şam kırsalı dahil Suriye’nin başka bölgelerinde de hazırlanıyor. Kimyasal yerleştirip suçu Suriye hükümetine yıkmayı planlıyorlar” dedi.

ABD’nin 2003’te kitle imha silahları yalanıyla Irak’ı işgalini hatırladığını belirten Putin şöyle devam etti: “Bana yazarlarımız İlf ve Petrov’un romanlarındaki sözleri hatırlatıyor: ‘Sıkıldım kızlar’ demek istiyorum. Bunların hepsini gördük”.

‘RUSLARI SORUŞTURUYORUZ’

Rus Genelkurmayı da Suriye hükümetine ABD’nin yeni füze saldırıları düzenleyebileceği uyarısı yaptı. Ardından Beyaz Saray’dan yetkililer, Rusya’nın Nusra’nın kimyasal silahları suçlamasına dair kanıt bulunmadığını, “yanlış yönlendirme kampanyası yürüten” Moskova’nın “kimyasal saldırıda Suriye’nin suç ortağı olup olmadığını” soruşturduklarını duyurdu. Beyaz Saray sözcüsü Sean Spicer ise basın toplantısında “Hitler gibi aşağılık bir adam bile kimyasal silah kullanacak kadar düşmemişti” sözleriyle infial yarattı.

SPICER’DAN HİTLER GAFI

Gazetecilerin Holocaust’un gaz odalarını hatırlatmasına “Esad’ın kendi halkını gazlaması gibi kullanmadı” yanıtını veren Spicer, “Hitler onları Holocaust merkezlerine götürüyordu. Esad gibi şehrin ortasına gaz bırakmıyordu” dedi.

‘IVANKA’NIN KARARI’

Trump’ın Esad’ı vurma kararında kızı Ivanka’nın etkili olduğuna dair haberleri ise oğlu Eric doğruladı. Telegraph gazetesine babasının karar aşamasında Ivanka’nın etkisi altında kaldığından emin olduğunu söyleyen Eric, “Ivanka, 3 çocuk annesi ve etkili bir kişi” dedi.


Geri Dön

En Çok Aranan Haberler