MAGAZİN

Selçuk Yöntem 'tost fotoğrafı' davasını kazandı! İşte tazminat tutarı...

Yargıtay 11. Hukuk Dairesi, Selçuk Yöntem'in, tost yerken çekilen bir fotoğrafını menüsünde izinsiz şekilde kullanan kafeden kazandığı tazminatı onadı. Temyiz itirazı reddedilirken, usta sanatçının kazandığı tazminat belli oldu.

Selçuk Yöntem 'tost fotoğrafı' davasını kazandı! İşte tazminat tutarı...

İstanbul'da bir kafe, Selçuk Yöntem'in tost yerken çekilen fotoğrafını menüsünde izinsiz kullandı. Aynı fotoğrafın bir dergide de kullanıldığını fark eden Yöntem, kafe sahibi hakkında tazminat davası açtı.

Usta sanatçının avukatı, "müvekkilinin Türkiye'nin en önemli tiyatro ve sinema oyuncularından biri olduğunu, davalıya ait kafede yemek yerken çekilen çok uygunsuz bir fotoğrafının kafenin menü, reklam ve tanıtımlarında, Magazin Gazetecileri Derneği ödül töreni mecmuasında kullandığını" öne sürdü. Yöntem'in avukatı, "davalının bu yolla davacının kafenin daimi bir müşterisi olduğu algısı yarattığını, sosyal medyada bu fotoğraf nedeniyle davacı ile alay edildiğini, bu nedenle davacının maddi ve manevi zarara uğradığını" savundu.

"REKLAMA İHTİYACIMIZ YOK"

Davalı kafenin vekili, "ortada bir eserin, haksız kullanımın söz konusu olmadığını, Magazin Gazetecileri Derneği'nin mecmuasında yer alan resmin davalıdan habersiz şekilde yayınlandığını, davacının bazı resimlerinin dükkan içinde kullanılan menülerde yer aldığını ancak mahkeme aracılığıyla yapılan tespitten sonra imha edildiğini, kafenin tanınmış bir işletme olduğunu, reklama ihtiyaç duymadığını" savunarak, davanın reddini istedi.

614af38186b2443ca8116413

Kapatılan İstanbul 4. Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi, 5 Şubat 2016'da kafe sahibinin Yöntem'e 284 bin TL maddi, 50 bin TL manevi tazminat ödemesine karar verdi. Temyiz üzerine Yargıtay 11. Hukuk Dairesi, 284 bin TL'lik maddi tazminatı fazla bularak, yerel mahkemenin kararını bozdu.

DOSYA İKİNCİ KEZ YARGITAY'A GELDİ

Yargıtay'ın bozma ilamına uyularak yapılan yeniden yargılamada, İstanbul 2. Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi, davacının fotoğrafının izin alınmaksızın dergi reklamında kullanımı için 80, menülerdeki kullanım için 20 olmak üzere toplam 100 bin TL maddi, davacının kişilik haklarının zarar gördüğü gerekçesiyle de 50 bin TL manevi tazminatın davalıdan alınarak davacıya verilmesine karar verdi.

İstanbul 2. Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi'nin bu kararının da temyiz edilmesi üzerine dosya ikinci kez Yargıtay 11. Hukuk Dairesine geldi. Daire, mahkemece uyulan bozma kararı gereğince hüküm verilmiş olması ve delillerin takdirinde bir isabetsizlik bulunmaması nedeniyle temyiz itirazlarını reddederek, yerel mahkeme hükmünü oy birliğiyle onadı.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 40 yorum
ayıp denen birşey var.. Yakıştımı şimdi sana garibanın ekmeğiyle oynamak !! Sanatçı olacaksın birde!!!!
iyide selcuk yontemin de ekmeği sanat reklam dizi film. gariban dedigin de selcuk yontemin ekmegi ile oynuyor. para vermeden reklam olarak kullaniyor. garibanlik zenginlik olayı ayri.
@tophet3 ne garibanı ünlü bir kafe diyir haberde dikkatli oku derim. Ayrica kimsenin resmi izinsiz olarak kullanılamaz.
@tophet3 ne garibanı istanbulda bir çok şubesi bulunan bir büfe bu resmi kullanan. adam kesinlikle haklı. kendinden izinsiz resmi kullanılmış. üstelik firma para kazanma amaçlı kullanıyor bunu. kendisi bu durumdan kar ederken resim sahibide haklı olarak hakkını istiyor
Gariban derken? Kendi avukatının tabiriyle reklama ihtiyaç duymayan tanınmış bir işletme mi gariban? Yoksa bu kadar tanınmış bir işletmenin, sırtından para kazandığı ama karşılığında 1 tost bile ısmarlamadığı hayatını sanatıyla, dolayısıyla imajıyla kazanan sanatçı mı gariban?
Tostçu gariban mı?
@tophet3 gariban dediğin köşede 3 tekerlekli arbada satıcı değil..
gariban herşeyi mübah görürse bir gün senin de hakkını yer. ne alaka iyi gariban diye herşeyi yapsın. Artı gariban olduğu ne malum
Ben hastanede yanlış ameliyat la ölümden döndüm davayı kaybettik bu kişi sadece kişilik haklarından 50 bin kazanmışya vay bu ülkenin adalet terazisi şaşmış
güzel karar ülkede kendini her konuda özgür hisseden vurdumduymaz bir kesim var. iyi olmuş davanin sonucu
Geri Dön