Şifa niyetine içilmeli: Kemik suyunun faydaları nelerdir?

Kemik suyunu doğal vitamin olarak tanımlayabiliriz. Bağışıklık sistemine, eklemlere, sindirim sistemine ve hatta cilde bile faydaları bulunuyor.

Şifa niyetine içilmeli: Kemik suyunun faydaları nelerdir?

Faydaları nesilden nesile aktarılan kemik suyuna son zamanlarda rağbet çok fazla. Özellikle yurt dışında tüketimi günden düne artıyor. Kemik suyu kafeler bunun en güzel kanıtı olsa gerek.

Yüzyıllardır tüketilen kemik suyu kısık ateşte uzun süre pişirerek kolajen, glutamin, prolin, glisin ve aminoasitlerin açığa çıkması sağlanır. Kalsiyum, magnezyum, fosfor ve sülfür gibi minareller açısından zengin olan kemik suyunu vücut kolayca emebiliyor.

iStock-653959414

Bağırsaklarımız için gerçek bir koruyucu

iStock-864494020

Kemik suyunun içerisinde bulunan jelatin, bağırsak duvarını sağlamlaştırarak korumaya alıyor. Bu sayede otomatikmen bağışıklık sistemi de güçlenmiş oluyor. Aksi halde sindirilememiş besinler ve toksik maddeler kana karışıyor. Sonuç olarak da bağışıklık sistemi bozuluyor. Bu durum vücutta belli hastalıklara neden olabiliyor; kronik yorgunluk, tiroit, egzama gibi... Bu gibi hastalıklara yakalanmamak için kemik suyu içmek en iyi çözüm.

Yaşlanmayı yavaşlatıyor

iStock-921677406

İçerdiği kolojen ve jelatin, cildi kırışıklıklara karşı korur. 30/35 yaş aralığında 69 kadınla birlikte yapılan bir araştırma var. Bu araştırmada 8 hafta boyunca kadınlar 2,5/5 mg arası kolajen kullanmıştır. Sekizinci haftanın sonunda kolajen kullananlar ve kullanmayanlar arasında ciddi farklar tespit edildi. Kullanan kadınların ciltlerinde ciddi anlamda esneklik kazanmışlardır. Kolajen aynı zamanda selülit problerine de iyi geliyor. Selüliti tamamen ortadan kaldırmasa da epey azalttığı söyleniyor.

Kemik sağlığı için en doğal ilaç

iStock-646424930

Kemik suyunda bulunan kolajen, kondroitin ve glukozamin zayıflayan kıkırdak dokusunu güçlendirir ve kemik sağlığına destek olur. Özellikle çocukların ve 30 yaş üstü insanların her hafta bir kez dahi olsa içmesi şart. Aynı zamanda kemik suyunun içinde olan glukozaminin ağrıyı azaltan bir etkisi vardır ve zarar gören eklemleri onarır.

Sakinleştirici etkisi vardır

iStock-917562466

Daha iyi bir uyku için birebirdir. Vücudu rahatlatcı etkiye sahip olan glisin amino asidini içerir. Uyku problemi çekiyorsanız bir süre uyumadan önce bir miktar kemik suyu içmeyi deneyin. Muhakkak faydasını göreceksiniz.

Kemik suyu nasıl hazırlanır?

iStock-638730498

Bir kilo ilikli kemiği tencereya alın ve kemiklerin üzerini geçecek kadar su ile doldurun.

Tencerenin içine 2 çorba kaşığı kemik suyu ilave edin. Ardından 1 adet soğan, 1 adet havuç, kereviz sapını doğrayın ve suya katın. Sebzeleri tencereye doğanmış bir şekilde ekleyin.

Suyu isteğinize göre baharatlandırdıktan sonra yüksek ateşte kaynamaya bırakın. Et suyu kaynamaya başlayınca ocağın altını en kısık seviyeye getirin.

Su kaynadığında üzerinde beyaz köpükler oluşacak, bunları muhakkak temizleyin.

Bu suyun en az 8 saat kaynamasına müsade edin. Son yarım saat kala sarımsak ve maydanoz ekleyin. Hazırladığınız kemik suyunu buzlukta 3 aya kadar saklayabilirsiniz.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 2 yorum
8 saat kaynama mı olur. ne tencere kalır ne de kemik..
8 saat kaynayan tencerede su kalırmı.bu nasıl tarif.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler