HABER

Sigara, besinlerin emilmesini geciktiriyor

İngiltere'de en son yapılan çalışmalarda sigara içilmesinin, besinlerin mideden bağırsağa geçiş hızı üzerindeki etkileri incelenerek, sigaranın, 30 dakika içerisinde mideyi terk eden test yemeği miktarını azalttığı görüldü.

Sigara, besinlerin emilmesini geciktiriyor

Araştırmaya göre sigara, besinlerin emilmesini geciktiriyor ve ilaçların yararını düşürüyor. Ayrıca yapılan araştırmalar sonucunda sigara, test yemeğinin yüzde 50'sinin mideden bağırsağa geçmesi için gereken süre olan 37 dakikayı 56 dakikaya uzattığı ortaya çıktı. Böylece sigara, besleyici maddelerin bağırsaktan emilip kana karışmasını geciktirmekte ve yemek sırasında alkol alındığında sigara içilmesinin, kandaki en yüksek alkol düzeyini azaltması da bunu doğrulamakta.

Başka bir araştırmaya göre de sigara içenlerin aldıkları ilaçlar emilim sorunları yüzünden biyo yararlılıkları azalıyor, bu da ilaçlardan yararlanma gücünü oldukça düşürüyor. Son araştırmalar, tütünün sigara haline geldiğinde, içinde 4 bin ayrı zehirli maddeyle insan sağlığını olumsuz etkilediğini ortaya çıkardı. Karbonmonoksit, egzoz gazı içeren tütündeki nikotin kişide bağımlılık yaparken katran kansere yol açıyor.

ANKARA (İHA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler