EĞİTİM

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Son dakika | Devlet üniversiteleri için tarihi karar: İkinci öğretim programları sona erdi!

İçerik devam ediyor
İçerik devam ediyor

Son dakika haberi: Devlet üniversitelerinde bir dönem resmen sona erdi. İkinci öğretim programları tamamıyla kapatıldı. Çokça tercih edilen bazı bölümlerde de kontenjan azaltma kararı alındı. Yeni kararları duyuran YÖK Başkanı Erol Özvar, vakıf üniversitelerindeki ikinci öğretim programlarının akıbetine de değindi.

Son dakika haberi: Üniversite tercihleri planlaması sil baştan! Öğrencilerin artık ikinci öğretim seçeneği olmayacak. YÖK Başkanı Erol Özvar, devlet üniversitelerindeki 2’nci öğretim programlarının kapatıldığını açıkladı.

"GELECEĞİN MESLEKLERİNE UYGUN PROGRAMLARA DÖNÜŞTÜRÜLMESİ TEMİN EDİLECEK"

Özvar, "Bu dönem üniversitelerimizdeki program kalitesini artırmaya yönelik belki de en önemli çalışmamız devlet üniversitelerimizdeki ikinci öğretim programlarının kapatılması olmuştur. Vakıf üniversitelerinde, devlette olduğu gibi, ikinci öğretim programları yerine istihdama duyarlı ve geleceğin mesleklerine uygun programlara dönüştürülmesi temin edilecektir" diye konuştu.

GSHXd-9XYAAbt2N

BU BÖLÜMLERDE KONTENJAN AZALACAK

Ayrıca mimarlık, eczacılık, psikoloji, beslenme-diyetetik ve temel bilimlere özgü bazı programlarda kontenjanları azaltma kararı da alındı.

VAKIF ÜNİVERSİTELERİNDE DE GELECEK YIL KAPATILIYOR

Özvar ayrıca vakıf üniversitelerinin de gelecek yıla yönelik planlamalarını buna göre yapmalarını istendiğini belirtti.

thumbs_b_c_a712bf98dc091432b71c3fa5091b2164

ON BİNLERCE ÖĞRENCİ OKUYORDU

Geçen yıl 1308 ikinci öğretim programına yaklaşık 80 bin öğrenci yerleşmişti. Böylelikle bu yılki YKS kontenjanlarında bu civarda bir düşüş yaşanacak.

MYNET'E KONUŞAN TOSUN: "SIRALAMALAR DEĞİŞECEK"

Konuya ilişkin Mynet’e değerlendirmede bulunan Tercih ve Kariyer Danışmanı Muhammet Tosun, “Devlet üniversitelerinin ikinci öğretimi kapandı burada yaklaşık 80.000 gibi bir kontenjan vardı tabii ki bu kontenjanın artık olmaması ve mimarlık, eczacılık, psikoloji, beslenme ve diyetetik gibi bölümlerde kontenjan azaltmasına gidilmesi tercihlerde öğrencileri yerleşme açısından olumsuz etkileyecek. Sıralamaların değişimi sadece bu kontenjanı azalan bölümleri değil bir kelebek etkisi ile diğer bölümleri de etkileyecektir çünkü öğrenciler buralara yerleşemeyince bu bölümlerin alternatifi olan bölümlere yerleşecekler. Bu da sıralamaların öne doğru ilerlemesine neden olacaktır. Bu yılın özelinde sınava giren 12.sınıf sayısının da geçen yıla göre ciddi oranda fazla olması da rekabeti artıracak ve bu etkiyi sonuçlarda bize gösterecek” yorumunda bulundu.

YKS SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

ÖSYM'nin takvimine göre; Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçları 17 Temmuz 2024 tarihinde açıklanacak. Sonuçların açıklanmasıyla birlikte YKS tercih kılavuzu da yayınlanacak.Bu içerik Hazar Gönüllü tarafından yayına alınmıştır

Express

En Çok Aranan Haberler