Mynet Trend

Sultan filmi nerede çekildi? Sultan ne zaman çekildi? İşte oyuncu kadrosu...

Kartal Tibet’in yönetmen koltuğunda oturduğu Bulut Aras ile Türkan Şoray’ın başrollerinde yer aldığı Sultan filmi, bir döneme damgasını vurmuştu. Her izlendiğinde ayrı bir heyecan yaratan Sultan filmi, dul ve 4 çocuklu bir kadının hayat hikâyesini anlatıyor…

Sultan filmi nerede çekildi? Sultan ne zaman çekildi? İşte oyuncu kadrosu...

Şener Şen, Adile Naşit, İhsan Yüce ve İlyas Salman gibi birçok usta ismin yer aldığı Sultan filminde, çocuklarına iyi bir yaşam sunmak isteyen Sultan, evlere temizliğe gider. Nişanlısı Kemal tarafından ihanete uğruyor. Kemal’in babası, mahalledeki gecekonduları ucuza olarak mahalleliyi yerlerinden etmeye kalkıyor…

SULTAN FİLMİ NE ZAMAN, NEREDE ÇEKİLDİ?

Sultan filmi, 1978’de İstanbul’un Sarıyer ilçesine bağlı Rumeli Mahallesi’nde yer alan Türkan Şoray Sokağı’nda çekildi.

SULTAN FİLMİNİN KONUSU NEDİR?

Sultan filminde, dört çocuğuyla birlikte yaşam mücadelesi içinde olan dul bir kadının hikâyesi konusu anlatılır. Gecekonduda yaşamını sürdüren güzeller güzeli Sultan, genç yaşında dul kaldı. Çocuklarına bakabilmek adına evlere temizliğe gider. Şoför Kemal’le nişanlanan Sultan, ihanete uğrar.

Mahalle sakinlerinin desteğiyle birlikte Kemal’i unutmak için uğraşır. Diğer taraftan Kemal’in babası olan muhtar, mahalle evlerini gizli bir şekilde ucuza satın almaya çalışır. Kemal de mahalleliyle birlikte olarak mahalleyi ve babasını terk eder.

SULTAN FİLMİNİN OYUNCULARI KİMLERDİR?

Başrollerinde Türkan Şoray ile Bulut Aras’ın yer aldığı Sultan filminde Şener Şen, Adile Naşit, İhsan Yüce, İlyas Salman, Güzin Özyağcılar, Erdal Özyağcılar, Hikmet Gül, Gül Yalaz ve Tuncer Sevi yer alıyor.

Sultan filmi nerede çekildi? Sultan ne zaman çekildi? İşte oyuncu kadrosu

TÜRKAN ŞORAY’IN FİLMLERİNDE ALDIĞI BAŞARILAR

15 yaşındayken Köyde Bir Kız Sevdim filmiyle oyunculuğa başlayan Türkan Şoray, en son 2007’de Suna filminde yer aldı. Yönetmenliğini yaptığı 2015 yapımı Uzaklarda Arama filmiyle de beyazperdede yer aldığı son projedir. Aynı anda bu film Türkan Şoray'ın oynamayarak yalnızca yönetmenlik yaptığı tek filmdir.

"Sultan" lakabıyla tanınan Türkan Şoray, ayrıca Hülya Koçyiğit, Fatma Girik ve Filiz Akın'la beraber "Dört Yapraklı Yonca" olarak tanınır. Bu üç isimle de birer filmde beraber oynayan Türkan Şoray, 2009’da Hülya Avşar ve Fatma Girik’le Altın Kızlar adındaki dizide oynadı.

1964’te ilk defa düzenlenen Altın Portakal'da Acı Hayat filmindeki rolüyle En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nün sahibi olan Türkan Şoray, 1968 yılında Vesikalı Yarim, 1987 yılında Hayallerim, Aşkım ve Sen, 1994 yılında Bir Aşk Uğruna filmlerindeki rolleriyle 3 defa daha kazanma başarısını gösterdi.

Film çekimlerinden evvel yapımcılarla yaptığı sözleşmede şart koştuğu 18 madde daha sonra "Türkan Şoray Kanunları" olarak bilinmeye başlandı. Bu kanunlardan en dikkat çekeni olan "Filmde öpüşme ve açık sahne olmayacaktır." kuralını 1982’de Mine filmiyle kaldırdı.

Beraber en çok rol aldığı erkek oyuncular 20 defa birlikte oynadığı Ediz Hun, 15 defa beraber oynadığı Ekrem Bora, 13'er defa beraber oynadığı Murat Soydan ile İzzet Günay, 12 defa beraber oynadığı Tanju Gürsu ve 10 defa beraber oynadığı Kadir İnanır’dır.

1993’te ilk televizyon dizisini çeken Türkan Şoray, toplam 11 televizyon dizisinde oynadı. Dizilerinin çoğu kısa ömürlü olurken Tatlı Hayat ve İkinci Bahar dizileri de başarılı olarak, ikisi de 3 sezon devam etti.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler